Vallásos népénektár Csíkmenaságról

Péter Beáta 2018. december 20., 15:33

Egész hajnalig énekektől hangos a falu karácsonykor Csíkmenaságon, hisz ma is élő népszokás a karácsonyi éneklés. A menaságiak kedvenc énekei közül most hangzó anyagot és mellé szövegkönyvet jelentett meg a Repülj Madár Egyesület, Szép violácska címmel.

A Repülj Madár Egyesület tagjai átmentenék az utókor számára a vallásos karácsonyi énekeket

Karácsony este még ma is énekelnek a legények a lányok ablaka alatt Csíkmenaságon, akárcsak sok-sok évvel ezelőtt. Komák, barátok gyűlnek össze ilyenkor, vicces rigmusok is elhangzanak. Károly Veronika tanítónő, a Repülj Madár Egyesület elnöke régi füzetekből, imakönyvekből válogatott ki tizenhetet, ezeket énekelték fel az egyesület tagjai, hogy továbbörökítsék az utókor számára.

{A}

„A karácsonyi éneklésnek hagyománya van Menaságon. Régen, az én gyermekkoromban házaspárok, baráti társaságok is jártak egymáshoz karácsonykor énekelni. Ma már inkább csak a fiatalok indulnak útnak: a legények összeegyezkednek, négyen-öten, mikor hányan, és elmennek a lányokhoz december 25-én este. Az ablakuk alatt énekelnek karácsonyi énekeket, a végén rigmusokat, vicces versikéket mondanak. A lányos háznál behívják őket, megkínálják őket süteménnyel, pálinkával, és indulnak a következő házhoz. Emlékszem, hogy gyerekkoromban a szüleim is mentek a szomszédokhoz, komákhoz, barátokhoz, s még gyerekként én is mentem velük. Amelyik háznál énekeltek, ott a háziak a kinti villanyt felkapcsolták kétszer-háromszor, jelezve, hogy szívesen fogadják az éneklőket” – emlékezett vissza Károly Veronika.

Menasági betlehemesek

Hozzátette: legfőbb szándékuk volt, hogy az utókor számára megmentsék ezeket a régi egyházi énekeket az utókor számára. A próbákat tavaly télen kezdték el, majd farsang végén a templomban, Csiszer Árpád orgonakíséretével vették fel a dalokat, verseket.

„Annak idején az idős bácsik a misék kezdete előtt énekelték ezeket az énekeket, és ennek a hangulata annyira bennem van, hogy szerettük volna, hogy így is megmaradjanak. Gyűjtögettem régi imakönyvekből, leírásokból, és nagyon sok éneknek olyan szakaszai is előkerültek, amelyeket időhiány miatt nem tudtak elénekelni a templomban. Ezeket is felénekeltük most.

A mondókák nagy része le sincs írva, ezeket spontán módon mondták el az idős emberek a mikrofon előtt, úgy, ahogy az ablak alatt is szokták:

kicsit elmásították a hangjukat, hogy ne ismerjék meg, hogy ki mondja a verset. Ezeknek egyedi, régies szövegük van, nem is kerültek nyomtatásba, mert úgy éreztem, hangzásban elég” – avatott be a részletekbe Károly Veronika.

Adorján Lajoska Csíkmenaságról, született 1935-ben

A CD bemutatóját december 23-án, a fél tizenegykor kezdődő szentmise keretében tartják, majd karácsony másnapján az újfalvi templomban a 9 órás misén is elhangzanak ezekből a karácsonyi énekekből.

A kiadvány egyfajta vallásos népénektár – mutatott rá az egyesület elnöke. „A dalok szövegei néha csiszolatlanok, időközönként előforduló költői képeik énekköltészetünk csodálatos hajtásait képezik. Rajtunk múlik, hogy tovább élnek-e hagyományos énekeink, bizakodást, reményt hordozva magukban. Ajánlom ezeket a kincseket minden éneket szerető embernek, hiszen ezekben az énekekben rejlő szépség lenyűgöző.”

Megmentett érték. Hangzóanyag és szövegkönyv Fotó: Péter Beáta