A 13-14. században remetévé válni nem egy egyszeri feladatot jelentett, hanem a szerzetesi életnek a legmagasabb fokozatát – többek között ez is kiderül azok számára, akik végignézik Marosvásárhelyen a Pálosok című kiállítást.
Halina és családja Kijevből menekült Lengyelországon keresztül Erdélybe, ahol Marosszentgyörgyön talált ideiglenes otthonra. Hogyan várják a húsvét áldását az ukrán menekült család tagjai? Meglátogattuk őket.
Nem egyszerű a könyvrestaurátor dolga, nem csak azért, mert különleges szakértelmet igényel a történelmi korokból származó dokumentumok megőrzése. Márton Krisztina, a Teleki Téka restaurátora a szakma rejtelmeibe vezet be.
Először hallani sem akart róla Deák Anna, hogy édesanyjához hasonlóan ő is a postán dolgozzon, aztán mégis szerelmes lett a mesterségbe. Az évek folyamán minden postai tárgyi emlékhez ragaszkodott, most a kiállításon mutatja meg ezeket a nagyvilágnak.
A Nyárád- vagy a Kis-Küküllő-mentén járva felfigyelhetünk a domboldalakon látható kisebb-nagyobb halmokra, amelyek a táj látványát kissé megváltoztatva vonják magukra a tekintetet. Ezek az úgynevezett halomsírok.
Már annyira ismertek a házak, a kapuk, a járdaszegély, amelyre úgy lépünk fel, hogy már nem is nézünk a lábunk elé, hogy egyszerűen tudomást sem veszünk arról, ami ott van. Mélyen bevésődött rutinnal kerüljük el a két rácsos lejárót is.
A mechanikus és elektronikus órák előtt kizárólag a napórák segítségével lehetett pontosan megállapítani az időt. Miholcsa Gyula fizikus és televíziós operatőr ezeknek a különleges szerkezeteknek a szerelmese.
A járványhelyzet miatt felértékelődött a belföldi turizmus, és akik az épített örökséget, a kulturális értékeket részesítenék előnyben, azoknak a Királyföld, régi nevén Szászföld számos lehetőséget nyújt. Érdemes tervet készíteni, és egy nap alatt itt körülnézni.
Mosolygó babák, könnyezőek, morcosak, élethűek, romantikusak és maiak, 19. századi ruhában vagy a mai divat szerint öltöztetve, kicsik és nagyok, élethűek, művésziek, sorszámmal, monogrammal ellátottak. Gyűjtőjük, Balogh Angéla nem gyerekkorában kezdte.
Rugalmas programmal, előzetes bejelentkezéssel várja az érdeklődőket a nyárádszentlászlói szövőház, ahol kicsik és nagyok tekinthetnek be a népi szövés mesterségébe, el is sajátíthatják azt, illetve saját maguknak szőnyeget is készíthetnek. Körülnéztünk a létesítményben.
Azt mondta egy jó ismerősöm még a nyár elején, hogy nem érti, miért ítélik el olyan sokan a román tengerpartot. Miért vágyik az emberek zöme külföldre, az Adriára, a Földközi-tenger görög vagy olasz partjaira, Törökországba? Az idén itthon nyaraltunk, és megtudtam a választ: megértettem, hogy miért.
Nem most kezdődött az érdeklődése a közélet iránt, már iskolásként is szeretett részt venni az eseményekben, a szervezésben – vallja a fiatal politikus, aki az RMDSZ színeiben a megyei önkormányzati képviselőjelöltek listáján indul az őszi helyhatósági választásokon.
Sokáig színésznő volt, most már saját otthoni gazdaságában ténykedik leginkább Csíky Csengele. A Marosvásárhelyhez közeli Tófalvára költözött négygyermekes családanya tudatosan választotta férjével együtt az „értelmiségi farmeréletet”.
Marosvásárhelytől Kolozsvár irányában alig háromnegyed órányi autóútra található Kutyfalva, ahol a legérdekesebb látnivaló a Dégenfeld-kastély, amely a nyáron megnyitotta kapuit a látogatók előtt. Szombat- és vasárnaponként előzetes telefonos egyeztetés után látogatható. Körbejártuk.
Háromtagú filmes stáb járt Mongóliában az év elején, hogy rögzítse és bemutassa a klímaváltozás ottani hatásait. Két marosvásárhelyi újságíróhoz – Hunyadi Zsuzsához és Tutsek Pálhoz – csatlakozott a német Katrin Molnár is. Az elkészült dokumentumfilmet az ARTE sugározza majd.
A Marosvásárhelyen 1959 és 1989 között kéthetente Sütő András főszerkesztésével megjelent Új Élet című periodika fotóarchívumának egy részét a Fortepannak adományozták Sütő András örökösei. Ebből válogattunk most egy csokorra valót.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.