Huszonkettedik alkalommal tartják meg a Székelyudvarhelyi Kamarazene Fesztivált. De hogyan is indult a fesztivál, és hogyan nőtte ki magát nemzetközi szintű zenei rendezvénnyé? Bihari Lóránt főszervezővel elevenítettük fel a kezdeteket.
Orbán Balázs kalandos életét mutatja be Székelyföldi Legendárium rajzfilmstúdió tízrészesre tervezett A Csontbáró című animációs sorozata. Az első rész premierjét az animáció világnapján, október 28-án tartják Székelyudvarhelyen.
Nagyszabású kiállítás nyílt a budapesti Néprajzi Múzeumban: tíz székelyföldi múzeum mutatkozik be egyetlen tárlaton. A Székelyek – Örökség-mintázatok című időszakos kiállítás létrehozói az élő, ma is alakuló kultúrát helyezik a középpontba.
A Csíki Székely Múzeumban az októberi hónap tárgyát az őszi színekbe öltöző természet, illetve az évszakhoz köthető mezei munka ihlette, a pityókaszedés. A Krumpliszedőket szemlélve, az idős Nagy Imre festői világa tárul elénk – egyetlen képbe sűrítve.
A valóság nem axióma, annyiféle, ahányan megtapasztaljuk – hangzott el csütörtök délután a székelykeresztúri Molnár István Múzeumban, ahol a csíkszeredai Studio 9 csoportosulásnak nyílt kiállítása.
Családtörténetet mesél el, női sorsokat vonultat fel, és közben felidézi a nem túl távoli múltat első, Sorsfordító című regényében Karácsony Tünde. Az Exit Kiadónál napvilágot látott kötetet csütörtök este mutatták be a Molnár István Múzeumban.
Korán lezárult és/vagy elfelejtett életművek volt a központi témája a szeptember 20-22. között tizennegyedik alkalommal megtartott Gyergyószárhegyi Írótalálkozónak, amelynek ezúttal is a Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ adott otthont.
Kétnapos ünnepre hívták az irodalom iránt érdeklődőket az elmúlt hétvégén az aradi Jelen Házba. Az Aradi Magyar Napok keretében itt tartotta az Irodalmi Jelen kortárs szépirodalmi és kulturális folyóirat az éves díjátadó gáláját.
Tizenötödik alkalommal szervezték meg Székelyudvarhelyen a dráMA kortárs színházi találkozót. De milyen is volt a kezdetekkor, és hogyan változott az évek során a dráMA? Erről beszélgettünk Szűcs Katalin Ágnes színikritikussal.
Hét író kedvelt fogásait kóstolhatja meg az, aki szeptember 16-21. között betér a farkaslaki Kotyogó étterembe. A gasztronómiai különlegességek mellett pedig számos programot is kínálnak.
Bánk bán, Prospero, Tiborc, Liliomfi, Csongor és Tünde, Don Juan, Rómeó és Júlia, Antigoné, Hamlet – a drámairodalom híres darabjai és szereplői nyomán nevezték el a Csíki Játékszín bérleteit, amelyeket ezúttal Hatházi Rebeka kollázsaival illusztráltak.
Az iskolakezdéshez kapcsolódóan választották ki a hónap tárgyát a Csíki Székely Múzeumban: a csíkszeredai Magyar Királyi Állami Leánygimnázium sapkajelvényét dr. Lukács Bence Ákos történész, vezető konzul ajándékozta Csíkszereda városának.
Két jeles nap előtt tiszteleg a Csíki Székely Múzeum augusztusban: a fotográfia világnapjára, valamint a magyar fotográfia napjához kapcsolódva, a múzeum gyűjteményéből különböző típusú fényképezőgépeket válogattak A hónap tárgya sorozatba.
Aki Tusványoson belépett a Kriza János Csűrbe, azt láthatta, hogy a táncházas forgatagban japán emberek is vannak, akik ráadásul úgy járják az erdélyi táncokat, hogy az csuda. Kik ők, honnan jöttek, és mit csináltak itt? Erről Melles Endre mesélt.
Kiáltsunk vagy ne segítségért? Jogunk van a szenvedés esztétikai ábrázolására? Milyen élethelyzet hívott életre egy minimalista verseskötetet? Hogyan reflektál egyik mű a másikra, és kinek a példázata beszél leginkább az ember magárahagyatottságáról?
A tűző napsütés elől árnyékos helyekre húzódva dolgoznak a képző- és fotóművészek a székelyudvarhelyi Spanyár-ház udvarán, amikor betoppanunk. A tizenharmadik Pulzus alkotótábor a végéhez közeledik, a rendezvényt csütörtökön kiállítással zárják.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.