A gyermekkori ízeket emlegette fel Márton Árpád festőművész, amikor a kedvenc ételeiről kérdeztük.
Húsvét közeledtével, gyimesi írott tojásokat választottak az áprilisi hónap kiemelt tárgyaivá a Csíki Székely Múzeumban.
Teljes a világ – ezt érezzük egy ízletes étel elfogyasztás után, főleg, ha ezt a szeretteink körében tehetjük meg. A gasztronómia a kultúránk része, és ugyanúgy megtartó erő, mint a közösség. Mi most a Gasztroliget közösségébe hívunk.
A budapesti MNMKK Magyar Nemzeti Múzeumban nyitják meg március 15-én a kalandos utat bejárt Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlatot. A belépőjegyekből származó bevétel 50 százalékát a székelyföldi múzeumok javára fordítják.
A csíkszenttamási Csonkatorony freskómaradványai a hónap kiemelt tárgyai a Csíki Székely Múzeumban. A 2002–2003-as régészeti feltárások során előkerült maradványok a 15. század első feléből származnak.
Fázunk. Csendesen lépdelünk a temető ösvényén. Sokan vagyunk, sokan. Eddig ő jött hozzánk, most mi kísérjük el őt. Közösséggé formálódunk – általa. Mert ő kiemelt figyelemmel fordult a közösség minden tagja felé.
Rövid, sűrített, képszerű és hangsúlyosan lírai versek, mélyhegedűvel és zebrapintyekkel – Mélyhegedű címmel jelent meg nemrégiben Balázs K. Attila verseskötete. De hogyan válnak ezek a tömör szabadversek dallá, milyen rétegeket fejt fel a zene?
Mindannyian átéltük már azt, hogy milyen a gyász, és mindannyian voltunk már szerelmesek. Ez lehet a kulcsa annak, hogy ilyen sokan tudnak azonosulni ezzel a filmmel – véli Törőcsik Franciska, a Hogyan tudnék élni nélküled? című film Esztere.
Milyen volt egy műkorcsolya-ruházat az 1950-es években? Mi mindenről mesélhet ez a piros gyapjúszövetből készült, flitteres ruha és a fehér színű korcsolya? A téli sportok csíki történetét idézi februárban a Csíki Székely Múzeum kiemelt tárgya.
A fotográfiában a jelen és a múlt összefügg, viszont nem a múlttal akar foglalkozni, hanem a jelennel, és így letenni a kis jeleket a nagy idő folyamán – vallja magáról Czire Alpár fotográfus, akinek a Molnár István Múzeumban nyílt kiállítása.
Életével és művészetével összetéveszthetetlen alakja volt a város kulturális életének – hangzott el január 21-én a székelyudvarhelyi Művelődési Házban, ahol kiállítással emlékeztek a tíz éve elhunyt Karácsony Ernő festőművészre.
Szász Endrére emlékeznek a januári hónap tárgyával a Csíki Székely Múzeumban. A világhírű művész 99 évvel ezelőtt, 1926. január 7-én született Csíkszeredában. A Halas férfi című alkotását a múzeum jegypénztárában lehet megtekinteni.
Meghitt, békés hangulat árasztja el a teret, amint megszólal a zene. „Mint a hegymászók egy út után, mi is visszatérünk ilyenkor, és amit a külvilág lerombolt, visszaépítjük belülről” – vallja Gagyi Dénes régizenész és hangszerkészítő.
A zenés színház egyik ikonikus darabját tűzte műsorára a Csíki Játékszín: A muzsika hangja című musical bemutatóját december 20-án tartják. A népes szereplőgárdát felsorakoztató produkció rendezője Szenteczki Zita, koreográfusa Korom Sára.
A katolikus egyházi naptár sorrendjében tárgyalja a szenteket a Catalogus sanctorum, amelyben háromezernél is több legendát gyűjtött össze a velencei szerző, Petrus de Natalibus püspök. A szentek életéről szóló munkáját 1372-ben fejezte be.
Átfogó, emberi értékekre hívja fel a figyelmet ez a kötet, különös emberekről mesél egy kivételes ember – fogalmazott Juhász Anna Puskás Ferenc Hugolin ferences szerzetes Különös emberek című könyve kapcsán, amelyet a héten Budapesten mutattak be.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.