Bukarest és a kurucok

Bukarest és a kurucok

Magyar huszárok Bukarestben 1916 decemberében

Fotó: Székely Kalendárium

A Bukaresti Városi Múzeumnak a csíkszeredai Felső–Olt és Maros Múzeumban kedden megnyílt és november 12-ig látogatható kiállítása megnyitóján elhangzott, hogy 1914-ben Bukarestben hivatalosan 40 ezer, összesen mintegy 60 ezer magyar élhetett. A korabeli források tükrében ez szerény becslésnek tekinthető, de a Berceni negyed kialakulására is érdemes pár szó erejéig kitérni.

Kocsis Károly

2023. augusztus 31., 08:142023. augusztus 31., 08:14

2023. augusztus 31., 20:062023. augusztus 31., 20:06

Az 1914-re saccolt 60 ezres lélekszámot azért véljük kevésnek, mert a két világháború közötti időszakban maga Bukarest főpolgármestere már 120 ezer ott élő magyarról beszélt. Mindezt Sexty Zoltán barcaújfalusi lelkész írja a Láthatár című lap 1943/7. számában:

Idézet
Egyházi nyilvántartásaink szerint 95 ezerre becsültük a bukaresti magyarok számát. Meglepetést okozott számomra a főpolgármesternél tett tisztelgőlátogatásunk. Magától a polgármestertől szereztem tudomást a főváros nyilvántartásáról. Eszerint 120 ezer magyar élt a fővárosban.

Összehasonlításképpen: Debrecennek mindenestől nagyjából ennyi lakosa volt akkoriban.

korábban írtuk

Mit kerestek a magyarok Bukarestben? Egy jobb életet
Mit kerestek a magyarok Bukarestben? Egy jobb életet

Hányan voltak magyar nemzetiségűek és miből éltek, egyáltalán hogyan kerültek Bukarestbe? Többek között ezekre a kérdésekre próbál választ adni az a kiállítás, amely rendhagyó módon nem Bukarestben, hanem Csíkszeredában nyílt meg kedden délután.

Nyilván, a trianoni döntés is adott egy löketet a félig-meddig földönfutóvá vált székelység számára a Regát felé irányuló, hol ideiglenes, hol végleges elvándorlásra, de nem valószínű, hogy egy-két évtized alatt kétszereződött volna meg az ott élők száma.

Galéria

Bukarest száz éve – korabeli képeslap

Fotó: Székely Kalendárium

Ugyanakkor mindez kissé kétkedővé tesz az 1930-as román népszámlálás adataival szemben, ott ugyanis az áll, hogy – a hozzátartozó községeket nem számolva – a mintegy 580 ezer lakosnak kevesebb mint 4 százaléka volt magyar nemzetiségű, egészen pontosan 24 052 lélek. A Magyar Nemzeti Párt tehát nemhiába tiltakozott az „eredmény” ellen.

Az első székelyek

Azt nem tudjuk, hogy az első székelyek, magyarok mikor kerültek Bukarestbe, hiszen az sincs tisztázva, hogy a hivatalosan 1845-ig fennálló, a mai Prahova és Buzău megyék egy részén elterülő, és délen egészen Cioranii de Jos településig lenyúló egykori Săcuieni megyét meddig lakták eleink. Ide ugyanis Bukarest viszonylag közel esik.

Csakhogy székelyföldi mércével mérve, ahol már az 1332–1337-es pápai tizedjegyzékben közel 150 falut írnak össze, a román főváros egészen fiatalnak tekinthető, 1459-ben, Vlad Țepes korában említik először.

Hamar „megjelentek itt a magyar építőmesterek, székely ácsok, kőművesek. Itt haladt át a szekérút Brassóból Konstantinápoly felé, a brassói szász kereskedők áruit barcasági csángó–magyar fuvarosok szállították; elképzelhető, hogy csekély számban, de Bukarestben »lemaradtak« közülük, szerencsét próbáltak az új városban” – morfondírozott egykoron Beke György, aki sok időt szentelt bukaresti magyarok múltjának kutatására.

A Călugăreni melletti, 1595-ös győztes csatába menetelő székely hadak áthaladtak rajta, és ebből az időből származik az első „riport” is a majdani fővárosról Pellédi Péter, Báthori Zsigmond erdélyi fejedelem aludvarmestere tollából.

A városban a 15. századtól működtek magyar katolikus misszionáriusok.

A ferencesek 1629-es megtelepedése után épített fatemplom 1659-ben félig-meddig leégett, 1670-ben pedig teljesen megsemmisült; 1720 és 1740 között sikerült újat felhúzni a helyébe.

1690-ben Thököli Imre két kuruc kapitánya, Mátkás és Dezsei (Makray és Decsey?) megvásárolták a hajdani mogoșoaiai híd, a mai Calea Victoriei közelében levő, Fântâna Boului (ökörkút) nevű helyet, ahol evangélikus imaházat építettek, ami jelentős protestáns közösséget feltételez. A kálvinista egyházközséget jóval később, 1815-ben alapította meg a szőkefalvi származású Sükei Imre, aki ugyancsak az Ökörkút nevű helyen építtetett fatemplomot 1819 és 1826 között, alapított iskolát – ez idő tájt nyitotta meg Gheorghe Lazăr román iskolamester is az első román tannyelvű bukaresti iskoláját.

A Berceni negyed eredete

Ha már a kurucoknál tartunk, ide kívánkozik egy fontos epizód. Seregeinek fegyverletétele után II. Rákóczi Ferenc előbb Lengyelországban, majd Franciaországban keresett segítséget a felszabadító harc folytatásához, de XIV. Lajos udvarában előbb hitegették, a Napkirály halála után az ötéves XV. Lajos mellé kinevezett régensherceg, orleans-i Fülöp pedig még csak találkozni sem kívánt a kuruc fejedelemmel, aki így kénytelen volt elfogadni a török szultán meghívását, és Törökországban húzta meg magát.

Galéria

Bercsényi László ábrázolása Aubert Le politique vertueux című művében

Fotó: Bibliothèques de Nancy

Hívei közül azonban nem mindenki követte, például hadainak egykori fővezére, Bercsényi Miklós is csak egy év múlva ment utána török földre; fia, László pedig több fiatal kuruc tiszttel együtt Párizsban maradt, és belépett a francia hadseregbe.

A franciák ugyanis a magyar huszárság mintájára akarták átszervezni a könnyűlovasságukat, amihez kapóra jöttek a harcban edzett kuruc katonák.

1719-ben Bercsényi László azt a megbízást kapta, hogy a román fejedelemségekben és a más, török megszállta területeken élő, menekült kurucok közül toborozzon katonákat a francia huszárságnak. Árvay Árpád kutatásai révén tudjuk, hogy eredményesen teljesítette feladatát, és mintegy 300 főnyi csapatot verbuválva, Havasalföldön keresztül megindult Franciaország felé. A havasalföldi vajda azonban attól tartott, hogy a keleti és déli részekről a kolerát behurcolják a fővárosba, ezért a maroknyi sereg kénytelen volt Bukarest előtt letáborozni. Mivel a karantén előreláthatóan több hónapra szólt, Bercsényi kerülő úton visszatért Párizsba.

Galéria

Bercsényi-huszárok a 18. század első felében

Fotó: Société de la Sabretache

A háborús veszély elmúltával a franciák egyszerűen megfeledkeztek a kuruc katonákról, legalábbis a sorsukra hagyták őket, akik

Idézet
lassan gyökeret kezdtek verni azon a darab földön, ahova a sors terelte őket. Házakat építettek, feleséget szereztek, s új falut alapítottak, amelyet egykori parancsnokukról neveztek el. Román helyesírással azután Berceni lett a főváros tőszomszédságában keletkezett falu neve. A múlt század második felében pedig utánuk nyúlt a város: az egykori alkalmi települést magába ölelte Bukarest, hogy egyik jelentős negyede itt épüljön fel.

És hogy a végére mindennek székely vonatkozása is legyen: az eredetileg a Veszprém megye területén fekvő Bercheny településhez köthető Bercsényi család Imre nevű őse Báthory Kristóf erdélyi fejedelem kegyeltjeként 1577-ben adományt nyert a marosszéki Székes és Kendő (Zekes et Kendeo) községekre; ettől kezdve használták a Bercsényiek a székesi előnevet. A romai katolikus vallású Imre kápolnát is építtetett Székesen, sőt a mikházi ferences kolostor építéséhez is hozzájárult. 1601-ben hunyt el, a mikházi ferences szerzetesek sírboltjában van eltemetve.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 21., vasárnap

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában

A romániai lakosság közel fele a 22 és 24 Celsius-fok közötti vagy e feletti hőmérsékleten érzi jól magát otthonában; több mint 40 százalék már telepített intelligens termosztátokat a hőmérséklet szabályozására.

Már azt is tudjuk, hogy a romániaiak többsége milyen hőmérsékletben érzi magát a legjobban az otthonában
2024. április 20., szombat

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma

Idén januártól március végéig 28 838 családon belüli erőszakos esetben járt el a rendőrség és 2945 távoltartási parancsot adott ki, amelyek közül 1178-ból lett bírósági távoltartási végzés.

Továbbra is rendkívül magas a családon belüli erőszakos esetek száma
2024. április 20., szombat

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk

Még mielőtt visszaállna minden a rendes kerékvágásba az időjárás terén, újabb fagyos reggelt kellett elviselnünk szombaton.

Újabb fagyos áprilisi reggel köszöntött ránk
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

Új polgármesterjelöltje van Brassóban a Románok Egyesüléséért Szövetségnek (AUR) Dan Tanasă parlamenti képviselő személyében.

Tanasă Brassó polgármestere lenne
Tanasă Brassó polgármestere lenne
2024. április 19., péntek

Tanasă Brassó polgármestere lenne

2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

Golyóval sebesítették meg Románia területén azt a nyomkövetővel ellátott barátkeselyűt, amely az elmúlt hónapokban több mint tíz Európai országon átrepült. A Milvus Csoport ismeretlen elkövető ellen tesz rendőrségi feljelentést.

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre
2024. április 19., péntek

Vadászfegyverrel lőttek a barátkeselyűre

2024. április 19., péntek

Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort

A mesterséges intelligencia (MI) segítségével megalkotott műsorvezető mutatkozott be a Duna tudományos-ismeretterjesztő műsorában, a Deltában – hangzott el az M1 minapi Híradójában.

Nem hús-vér ember vezeti már a tudományos műsort
2024. április 18., csütörtök

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők

A Salvamont Románia is részt vesz a Gorj, Maros és Argeș megyei hegyimentők képviselőivel azon a nemzetközi, sípályás mentésekről szóló kongresszuson, amelyet április 19–28. között rendeznek meg a svédországi Riksgränsen síközpontban.

Svédország hegyei közt cserélnek tapasztalatot a romániai hegyimentők
2024. április 18., csütörtök

Ennyi jelölttel vág neki az önkormányzati választásoknak az RMDSZ

A Szövetségi Állandó Tanács csütörtöki ülésén véglegesítette önkormányzati jelöltlistáit az RMDSZ – adja hírül közleményében a szövetség.

Ennyi jelölttel vág neki az önkormányzati választásoknak az RMDSZ
2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legnagyobb infláció

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta, zsinórban harmadszor.

Márciusban is Romániában volt a legnagyobb infláció
2024. április 17., szerda

Ha nem elég a lehűlés, még árvízkészültséggel is számolni kell

Elsőfokú (sárga jelzésű) árvízkészültséget rendelt el szerdán az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) több megye folyóvizeire.

Ha nem elég a lehűlés, még árvízkészültséggel is számolni kell
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik,
rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!
Hirdessen a Székelyhonon!
Ma feladja, hamarosan megjelenik, rövid időn belül eredményt hoz! Feladok egy hirdetést!