Vallja, hogy életünk teljes egészében Isten kezében van. Nagy megtiszteltetésnek tartja a felkérést, örömmel készül Csíksomlyóra főtiszteletű dr. Udvardy György veszprémi érsek, aki az idei pünkösdi fogadalmi búcsú főcelebránsa.
Tizenhét évig volt a csíksomlyói pünkösdi búcsús szentmisét megelőzően és követően a bemondó Boldizsár Ágoston. A nyugalmazott magyar szakos tanár ettől az évtől fiatalabb kollégájának, Borsodi L. Lászlónak adja át a stafétát.
A csíksomlyói Szűzanya mindig hazavárja gyermekeit. Így van ez ma is, és így volt ez évszázadokon keresztül. Fényképes összeállításunkban a régi időkre tekintünk vissza, amikor évről évre a keresztalják és a búcsús tömeg részt vett a kikerülésen.
„Ostromlott vár vagyunk, de van, aki megvédelmezzen. Ez a mi erősségünk” – fogalmazott 1949-ben Márton Áron a korszak utolsó hagyományos szokásrend szerinti búcsújárásán. A püspök 1949-es bérmaútja, a Csíksomlyóra való bevonulása a fehér lovon ma is elevenen él a hívek emlékezetében.
Gyermekkora óta szorosan kötődik családja és saját élete is a csíksomlyói búcsúhoz: vallja, hogy a Szűzanya nélkül nem maradt volna meg a csángó magyar közösség. Így nem csoda, hogy igencsak izgalommal készül erre a különleges ünnepre az idei csíksomlyói búcsú szónoka, Salamon József.
Tűző napsütésben, szakadó esőben, erdei utakon zarándokol Máriapócsról Csíksomlyóra Molnár Levente operaénekes az egyre sokasodó imaszalagokkal a vándorbotján, hogy a Mária Út szervezőinek szándéka szerint az búcsú összetartozás-élményét megteremtse.
Huszonöt évvel ezelőtt még tinédzserek voltak, ma már sokan közülük gyerekeikkel együtt mutatják be Jézus szenvedéstörténetét, hogy a nézők lelkéig hatoljanak. Az évek során közel százan játszottak az általuk előadott passiójátékban, amelyet pünkösdszombaton után ismét meg lehet tekinteni.
Munkatársunk a Petőfi Irodalmi Múzeum Örkény-ösztöndíjában részesült a darab megírásának idején – ám a Búcsújárás gyökerei ennél mélyebbre nyúlnak vissza.
Otthonaikban, lelkükben éljék meg a pünkösdi búcsút a hívek, gyűljön össze a család, amikor közvetítik a szentmisét, és Isten és a Szűzanya úgy elfogadja az ilyen áldozatot, mintha eljöttek volna Csíksomlyóra – hangsúlyozta Márk József. A 93 éves Ferenc-rendi szerzetessel beszélgettünk pünkösdöt megelőzően.
Csaknem ezer zarándokot hozott el idén is a Boldogasszony Zarándokvonat a csíksomlyói búcsúra. A különleges szerelvényen évről évre közösségek alakulnak, ahol az étkezőkocsik mellett még rádióstúdió és csendes fülkék is segítik a lelki feltöltődést, a terhek lerakását.
Sok kérdés felvetődik a csíksomlyói búcsú 450 éves múltja kapcsán, azt is firtatják, mit is ünnepel ilyenkor a gyergyóalfalvi sereg. Balázs József, az alfalvi gyalogos zarándokok vezetője beszél erről, hogy aki vele tart, tudja, miért és hová megy.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.