Kerékpárral, motorcsónakkal, úszva, sétálva és persze autóval is közlekedtünk az elmúlt napokban Magyarországon a Tisza-tó körül. Beszélgettünk, ettünk, ittunk, bicikliztünk, „mohaállatra” borzongtunk, és eldöntöttük: visszatérünk.
Miként került egy székely nő a vikingek földjére, miként éli ott mindennapjait és mi az, amit a messzi Skandináv-félszigetre is magával vinne Székelyföldről? Kvalsund Rékával beszélgettem.
Hegyre föl, völgybe le, morénás terepen haladnak a túrázók. Helyenként erősen fúj a szél, néha a hó is szállingózik, de minden nehézséget feledtetnek a földkerekség legmagasabb csúcsai. Pataki Melinda 59 évesen nemrégiben a Mount Everesten járt.
Bejárta a fél világot – mondhatjuk meggyőződéssel a marosvásárhelyi Kelemen Barnáról, aki a világ 195 országából már 102-ben járt. Nem azért, mert „gyűjtené” a desztinációkat, de valahogy mindig vonzza az új ország, az új úti cél, na meg az emberek.
Az argentínai magyar diaszpóráról és az ottani tevékenységéről a dél-amerikai országban élő Zsonda Márk etnográfus, kulturális antropológus, régész és magyar közösségi diplomata mesélt.
Néhány napja testvérvárosi szerződést írt alá Csíkszereda és Máriapócs vezetősége. A csíkszeredai küldöttséget mi is elkísértük a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településre, ahol Kocsis Fülöp érsek-metropolita mutatta be a kegytemplomot.
Pálmafák, homokos tengerpart, színes házak, több ezer éves romok, enyhe járványügyi korlátozások: Mexikó az idei év egyik legnépszerűbb úti célja. A többség a Yucatan-félszigetet választja, pedig az ország ennél sokkal több izgalmat tartogat.
Novemberben a napfelkeltét, sőt még a napot is alig láttuk, és a Székelykőt is csak alulnézetből vizsgáltuk, de a torockószentgyörgyi óriások várát megnéztük, s kicsit megsirattuk.
Képzeljenek el egy húszéves lányt, aki minimális angol nyelvtudással érkezik Székelyföldről a óceánon túlra, hogy ott valami nagyot alkosson. Meseszerű történet következik Sarolta Toscanoról, akinek útja évekkel ezelőtt Szentegyházáról New Yorkba vezetett.
Nívós strandolási élmény az akvaparkoknál alacsonyabb árszinten – így lehetne összefoglalni a szilágybagosi szabadtéri termálfürdőben ezen a nyáron tapasztaltakat.
India több évezredes történelme során hódítások sorát szenvedte el. Uralkodói mesés kincseket halmoztak fel, csodás palotákat építtettek fővárosaikban. Az építészeti emlékek közül a leghíresebb a Tádzs Mahal. Ghandi és Teréz anya Indiájáról olvashatnak a friss Erdélyi Naplóban.
Háromtagú filmes stáb járt Mongóliában az év elején, hogy rögzítse és bemutassa a klímaváltozás ottani hatásait. Két marosvásárhelyi újságíróhoz – Hunyadi Zsuzsához és Tutsek Pálhoz – csatlakozott a német Katrin Molnár is. Az elkészült dokumentumfilmet az ARTE sugározza majd.
Valamikor kolléga volt, mégpedig többnyire az a fajta, aki a bukaresti történéseket „fordította le” az erdélyi magyar sajtó számára. Alapembernek számított több országos lapnál is, míg a pennát a diplomáciára nem cserélte. Salamon Márton Lászlóval beszéltünk.
Nem úgy alakult néhány napos kiruccanásunk, ahogy előzően elképzeltük: az újfajta koronavírus járványa miatt drasztikus intézkedéseket vezetett be a repülőtársaság, felfüggesztve izraeli járatait. Így most hetekre a közel-keleti országban ragadtunk.
Aki ebben a nyálas-ködös, néhol havas és szomorú időben egy kis feltöltődésre illetve napfényre vágyik, annak kimondottan ajánlott lehet egy mediterrán utazási célpont felkeresése. Katalónia pedig éppen nem forrong – képletesen sem –, így úgy döntöttünk: repülőre fel!
Nem is annyira pénz, inkább megfelelő kedélyállapot kell ahhoz, hogy az ember felkerekedjen az ilyenkor hűvös Erdélyből a napfényes Szicíliába. Az út elé gördített akadályok inkább pszichológiaiak: maffiával, rossz közbiztonsággal, sok szeméttel riogatnak. Ti elindulnátok egy négyévessel Palermóba? Mi megtettük.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.