Szeret nagyokat hahotázni, s tud is. Ő a székely-csángó Lizike. György Hajnalkával beszélgettünk egy viccesen komoly játékról.
Fontosnak tartja méltón lezárni az óesztendőt, és hittel nekiindulni az új évnek – a székelyföldi Molnár Levente Liszt Ferenc-díjas operaénekes az elmúlt évének nehézségeiről, de szépségeiről is mesélt , és a jövő évi terveit is megosztotta velünk.
Évszázadok óta nem volt a világ olyan csendes szilveszterkor, mint tavaly ilyenkor. Sydney-től New York-ig épp úgy betiltották a közterületen zajló tűzijátékokat, a nyilvános összejöveteleket, mint minálunk. Idén már nincs ekkora szigor.
Szoktak társasjátékozni? Ha kilépnének a különböző kártyajátékok és a römik világából, íme néhány tipp, hogy mivel is tölthetik el az év leghosszabb éjszakáját. Játékra fel!
A szilveszterhez sokak számára hozzátartozik a nevetés: a színházak vígjátékokkal, különböző társulatok bohózatokkal, kabaréjelenetekkel búcsúztatják az óévet, de a televíziók is poénos összeállításokkal készülnek december 31-ére. Mi ezúttal a nevettetőkre voltunk kíváncsiak.
Van, akinek a sok pezsgőtől és a tűzijátéktól, másoknak a haveroktól és a bulitól lesz jó az óévbúcsúztató mulatság, van, aki távol a város zajától szeret minél több hó közt szilveszterezni, de olyan is akad, akinek a televízió különleges kínálatától lesz csupán szilveszter a szilveszter.
Szilveszterkor szinte kötelező a pezsgővel való koccintás, de ha még éjfél előtt valamilyen különlegesebb itallal szeretnénk meglepni vendégeinket, akkor kínáljuk őket saját készítésű koktélokkal. Mi mindehhez most egy szakitól kértünk tanácsokat.
Már karácsony másodnapján beindult a „nagyüzem” a székelyföldi színházak zömében is, ugyanis szilveszterre készülnek a társulatok. Bár az óévbúcsúztatók sorában az operett és a vígjáték dívik, idén még krimivel is igyekeznek borzongva szórakoztatni a nagyérdeműt.
Ami az év legnagyobb bulija az embernek, a petárdával és tűzijátékkal teli szilveszter, igazi rémálom lehet az ember legjobb barátjának, a kutyának. A hanghatástól pánikszerűen menekülésbe fogó négylábúak nem egyszer veszélyeztetik saját testi épségüket is.
Talán szilveszter éjjel nyomják el a legtöbb „utolsó” szál cigit, eszik meg az utolsó zsíros ételeket és hozzák meg a nagy elhatározásokat, hogy mostantól másként lesz. Ahhoz, hogy aztán január végén már ugyanott folytatódjon minden, ahol abbamaradt az év végén. De hogyan csináljuk másként?
Értékelni és élvezni kellene a pohárba töltött italt – erről beszélgettünk szilveszterre készülődve Lakatos József pultossal. Szó esett arról, hogy a szilvapálinkán túl miként isszák a töményeket a székelyek, és hogyan lehetne részegedés helyett inkább élvezni az italokat.
Azt mindenki tudja, hogy nem szabad szárnyast enni szilveszterkor, mert az hátrafele kapar, és elkaparhatja a szerencsét az új évben. A legtöbb babonánk a szilveszterhez kötődik, összeszedtünk néhányat, hogy megtudjuk, mi mindent kell tennünk ezen a napon ahhoz, hogy szerencsések legyünk 2018-ban.
A szilveszter, az óév búcsúztatása és az újévi fogadalmak megtétele igencsak régi hagyományokra tekint vissza. A 20. század első felében Marosvásárhelyen is megadták a módját az ünneplésnek a régi magyar és az új román világban egyaránt.
A legtöbb embernek a pezsgő csak szilveszterkor jut eszébe, pedig a borszakértő szerint napjában akár háromszor is lehetne fogyasztani. Tény azonban, hogy ha ünnep, akkor pezsgő. De hogy válasszunk jót? Kormos Zoltán borszakértőt kértük meg, hogy a döntésben segítségünkre legyen.
Miután a karácsonyi ünnepek szerte a világban lecsengtek, a valódi ünnepi hangulat csak épphogy elkezdődik Japánban. Ott ugyanis az újév a legnagyobb ünnep, ehhez kapcsolódik a legtöbb szokás, hagyomány. De az óévbúcsúztató sem úgy zajlik, mint nálunk: semmiképp sem tűzijáték és buli az ünnep.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.