Az első, feljegyzett, orvos által végezett sikeres császármetszés, ahol az anya is életben maradt 1610-ben történt, de a csak huszadik század derekára vált elég biztonságossá ez a műtét, a varróanyagok, antibiotikumok, érzéstelenítő szerek feltalálásával és a megfelelő műtéti technika kikísérletezésével. Annak dacára, a világon leggyakrabban végzett műtét, ennek is megvannak a maga veszélyei, szövődményei. A császármetszés ugyanakkor az egyetlen műtét, ahol valami igazán vidám dolog történik, hiszen élet születik – magyarázza Kraft Hunor Norbert.
Mint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház szülész-nőgyógyász szakorvosa kifejti, minden olyan állapot, amelynél az anya vagy gyermeke közvetlen életveszélybe kerülhet a szülés természetes úton történő megindulása vagy folytatása esetén, császármetszést indokol, így beszélhetünk sürgősségi vagy tervezett, „megelőző” császármetszésről is. Ami az okokat illeti, ilyen lehet lepényleválás, a köldökzsinór előesés, a téraránytalanság – a túl nagy baba és hozzá képest túl szűk medence problémája – vagy a baba nem megfelelő beilleszkedése a szülőcsatornába, akár ikervárandósság esetén, de rossz helyen tapadó méhlepény, veleszületett csípőficam, méhen végzett előzetes műtét is szerepelhet a javallatok között.
Ugyanakkor beszélni kéne az anyai kérésre történő császármetszésről, ami hivatalosan Romániában nem is létezik, pedig egyes adatok szerint legalább a császármetszések öt százalékáért felelős. Kiváltó oka a szüléstől, a szülési fájdalomtól való félelem, amikor a császármetszésben egy alternatívát látunk a szülésre” – magyarázza.
A császármetszés során gerincközeli érzéstelenítést vagy általános altatást alkalmaznak. A műtét elvégzéséhez három különböző csapat együttműködésére van szükség: jelen kell lennie az altatóorvosnak és csapatának, ők biztosítják a fájdalommentességet, az operáló csapatnak – orvosok, műtősnő, a műtő személyzete –, valamint az újszülöttgyógyász csapatnak – orvosnak és asszisztensének.
Csíkszeredában néhány éve, akárcsak a hüvelyi szüléseknél, császármetszésnél is, a babát betakarjuk, és a köldökzsinórt később látjuk el. Az újszülöttes csapat megvizsgálja gyorsan a kisbabát, s míg a gyermek anya mellkasán pihen, és megtörténik a bőr-bőr kontaktus, megszületik a méhlepény, visszavarrjuk a méhet, majd rétegenként mindent visszaöltünk, belülről kifele, egészen a bőrig. A műtét után az édesanya átkerül a megfigyelőbe, ahol a fájdalom csökkentése mellett a korai szövődmények kialakulását figyeljük, például nem-e lazul el a méhe, nincs-e vérzése, milyen a vérnyomása, stb. Ha minden jól megy, néhány óra múlva a nővérek segítenek megmozdulni, felállni, kikerülhet a hólyagkatéter, közben az újszülöttet segítenek időközönként mellre tenni. Másnap át lehet költözni a gyermekágyas kórterembe, ahol a babával együtt lehetnek a következő napokban” – magyarázza a szakorvos a műtét menetét.
Lehetséges hüvelyi úton szülni császármetszés után, bár ennek sikerességét több tényező is befolyásolhatja. Az intézmény, ahol szülni szeretne, fel kell ajánlja ezt a lehetőséget, ugyanakkor a szülő nő részéről is kell egy bizonyos rugalmasság: hiszen a vajúdás során fog igazán kiderülni, sikeres lesz-e a hüvelyi szülés, vagy pedig ismét császármetszésre kerül sor.
A szülés bonyolult folyamat, úgy a hüvelyi szülésnek, mint a császármetszésnek lehetnek olyan drámai mozzanatai, amelyeket érzékelve a későbbiekben a vajúdó nő számára nehezen feldolgozható traumák alakulhatnak ki. A fizikai fájdalmat átélő vagy beteg ember nagyon fogékony mindenféle negatív szuggesztióra – fűzi hozzá a nőgyógyász –, s a vajúdás során, ami rengeteg energiát igényel, hatalmas érzelmi- és hormonális változással jár, módosult tudatállapotba kerülnek a nők. Egy kontrollvesztéssel járó esemény, a kiszolgáltatottság érzése vagy a biztonságérzet hiánya, váratlan komplikáció fellépése, például egy sürgősségi császármetszés, koraszülés, újszülött újraélesztés negatív szülésélménnyel járhat.
„Ha az anya egyedül marad egy ilyen helyzetben, esetleg a család vagy a szakemberek megpróbálják elbagatellizálni ezt, és mindezzel azt szuggerálják, hogy nem elég kompetens, akkor könnyen negatív spirálba kerülhet, traumatizálódik. Meg kell értsük, hogy
Ezért elengedhetetlen a támogató, empatikus közeg a szülészeten és otthon is. Ahogy egy kedves barát mondta: mindegy, hogyan szültél, anya vagy. Mindegy, hogyan születtél, gyermek vagy. És mondd ki, ha bármi fáj, segíthessünk neked!”.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.