Gyermekvállalás 35 fölött

Kiss Előd-Gergely 2017. május 05., 14:42 utolsó módosítás: 2017. május 05., 15:09

Míg anyáink a húszas évek elején vállaltak gyereket, 35-40 éves korban sokan már majdnem felnőtteket „neveltek”, addig manapság sok esetben akkor fogunk neki pelenkázni. Európa-szerte kitolódott az az életkor, amikor a nők gyereket vállalnak, egyre több a 35 év feletti terhesség. Hogy milyen egészségügyi kockázattal jár ez? Nagyobb-e ezért a Down-kór kialakulásának esélye? Ezekre a kérdésekre próbált választ adni Zsigmond István szülész-nőgyógyász főorvos.

Gyermekvállalás 35 fölött
galéria
35 év fölött a terhességhez társuló betegségek kockázata nagyobb, de ideális életvitellel, diétával, mozgással azok is megelőzhetőek Fotó: www.medmedicinadotrabalho-com-br

Bár a szülésre az ideális kor 20-29 év között van, utána sem kell kétségbe esni, mert drasztikus változások ezt követően sem mennek végbe az emberi szervezetben – nyugtatta meg a zömében várandós kismamákból álló közönségét Zsigmond István szülész-nőgyógyász főorvos, aki Gyermekvállalás és szülés 35 fölött címmel tartott előadást Kolozsváron a Születés hete elnevezésű rendezvénysorozat keretében.

 A szakember rámutatott, a szervezet nem változik meg egyik pillanatról a másikra, ezért az előadás címében szereplő 35 év viszonylagos életkori behatárolás, hiszen egyénenként változik, hogy mikortól kezd öregedni a szervezet. Amitől a kérdés mégis aktuális, az a tény, hogy kitolódott az az életkor, amikor a nők gyereket vállalnak, egyre több a 35 év feletti terhesség Európa-szerte.

 A terhes nőknek komolyabb problémákkal 40 éves kor fölött kell számolniuk. Harminc év fölött csupán a teherbeesés valószínűsége kezd el csökkeni, már 25 és 30 éves kor között is tíz százalékos a különbség, 40 év fölött pedig 10 százalék alatti a spontán terhesség esélye.
– mondta el a nőgyógyász. Hozzátette: mesterséges megtermékenyítéssel 25 százalékig lehet „felvinni” 40 éves kor fölött a teherbeesés esélyét, ebben az életkorban ugyanakkor a nők háromnegyedének már nincs esélye teherbe esni.

A szakember rámutatott, idővel csökken a szervezet teljesítményképessége, míg 25 éves korban a petesejtek 25 százaléka abnormális, addig ez az arány 35 év felett már 50 százalék és bár kívülről nem látszik, komoly öregedési folyamat megy végbe a szervezetben.

A gondot rendszerint a terhességhez kapcsolódó úgynevezett társbetegségek okozzák, mint a magas vérnyomás vagy a cukorbetegség.

A magas vérnyomás vagy a kóros hányás kialakulásában fontos szerepe van a stressznek is. További kockázati tényező a cigaretta- és alkoholfogyasztás, és a nagyvárosokra jellemző szennyezett levegő. Zsigmond István kifejtette, szintén problémát jelenthetnek a kromoszóma-rendellenességek, ezek közül a legismertebb a Down-kór, a többiről azért nem tudunk, mert azokat a szervezet felismeri és kilöki, azaz ilyenkor spontán vetélés történik.

A szakember hozzáfűzte, ma már a Down-kórt az esetek 99 százalékában ki tudják szűrni, más kérdés, hogy a kérdésnek morális, etikai vetülete is van.

Mint elhangzott, az is problémát jelenthet, hogy 35 év fölött a terhességhez társuló betegségek kockázata nagyobb, gyakoribb a koraszülés, és a méhlepény-elégtelenség miatt az átlagosnál kisebb súllyal születhet meg a gyerek. Jó hír azonban, hogy a szakorvos szerint ezek betegségek, rendellenességek meglehetősen ritkán fordulnak elő, azaz az esetek mintegy 10 százalékában, a Down-kór kialakulására 0,5 százalék az esély. A szülész-nőgyógyász arra is felhívta a figyelmet, hogy a járulékos betegségek ideális életvitellel, diétával, mozgással megelőzhetőek.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.