Az alkoholizmus hosszú távon kialakuló betegség. Néha évekig vagy akár évtizedekig tart, hogy valaki visszaél az alkohollal. Jelentkeznek enyhe jelek, tünetek, amelyek a kialakulásra utalnak, de általában még nagyobb gond nélkül tudja folytatni a napi tevékenységeit, bár romlanak a családi, munkahelyi, társas kapcsolatai, de még úgymond „élhető az élet”, különösen a szerhasználó számára – kezdi Bartha Éva, a Bonus Pastor Alapítvány személyzeti képzési és fejlesztési-, illetve prevenciós programkoordinátora, klinikai szakpszichológus. „A hozzátartozók, élettárs, házastárs, gyerekek már érzékelik, hogy valami nincs rendben, de a legtöbb esetben csak ők tekintik a helyzetet problémásnak” – mondja a szakember.
Függőségről akkor beszélünk a WHO (Egészségügyi Világszervezet) tesztje szerint, ha az alábbi hét tünet közül egy éven át jelen van legalább öt tünet:
Bartha Éva úgy véli, a karantén helyzet, a kijárási szabályozások igencsak próbára tesznek mindannyiunkat.
„A függőségek esetében, legyen az bármilyen jellegű függőség – szerfüggőség vagy folyamatfüggőség – az az egyik leglényegesebb kérdés, hogy miért van szükség rá? Felejteni akarok egy problémát vagy helyzetet, a feszültségemet oldom azzal, a stresszhelyzeteket akarom enyhíteni, a konfliktusokat nem tudom másképpen kezelni? És folytathatnám a sort. A kérdés azt rejti magában számomra, hogy mivel mással oldhatnám a feszültségeket a karantén idején, ha nem egy pohár itallal, ebbe a leszűkült, beszűkült fizikai és pszichikai helyzetben?
Nem szeretnék általánosságokat mondani, mert azt gondolom, a válasz mindenkinek más, és ott rejlik a kérdések mélyén” – részletezi a szenvedélybetegekkel foglalkozó szakpszichológus.
Ez a kialakult helyzet nagyon jó arra, hogy merjünk szembenézni a kérdéseinkkel, saját „démonjainkkal” – fejti ki Bartha Éva. „Ha valaki már fel meri tenni magának a kérdést, hogy esetleg mégsem a normális keretek közé tartozik a saját alkoholfogyasztása, akkor már az első lépést megtette. Szembenézni, beismerni, abbahagyni az önámítást, meghallani, hogy a hozzátartozók mit jeleznek vissza. Kipróbálni, hogy mi történik, ha kihagyom például egy hétig az alkohol fogyasztást. Aztán még egy hétig. Jelentkezik valamilyen elvonási tünet? Például nyugtalanság, szorongás, ingerlékenység, sóvárgás, feledékenység, hányinger, izzadás, hányás, remegés vagy görcsök, magas vérnyomás, hallucináció stb. Ha ezek közül több jelentkezik, mindenképpen érdemes orvoshoz, szakemberhez fordulni, hiszen adottak most is az online lehetőségek, telefonos megkeresési lehetőségek.
Bár karanténhelyzet van, a Bonus Pastor Alapítvány folytatja a szenvedélybetegek közötti munkáját, csak kissé más formában – mondta el az alapítvány szakpszichológusa. A Magyarózdi Terápiás Otthonban 15 lakó van jelenleg hosszútávú programon. Online tanácsadási formák vannak jelenleg is, illetve támogató csoport a hozzátartozóknak – mondta el Bartha Éva klinikai szakpszichológus. Továbbra is lehet telefonon időpontot kérni az alapítványtól akár egyéni tanácsadásra, akár csoportba való bekapcsolódásra a 0752-246 861-es telefonszámon. Több információt a www.bonuspastor.ro honlapon találunk.
Ha pedig saját tudatosságunkon akarunk dolgozni, támaszt nyújthat, ha pontosan tudjuk, hogy meghaladjuk-e az azt a mennyiséget, ami fölött már megállapítható az alkoholizmus:
a WHO ajánlása szerint ez férfiaknál 21, nőknél 14 egységnyi ital hetente, heti két nap szünettel. Egy egység egy pohár sört, egy deci bort vagy 3 cl tömény italt jelent az Egészségügyi Világszervezet szerint.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.