Viszkető, fertőző pöttyök: a bárányhimlő

R. Kiss Edit 2018. április 25., 16:00

A bárányhimlő vagy hólyagos himlő, ahogy térségünkben inkább ismerik, az egyik leggyakoribb gyermekkori fertőző betegség. Nagyon gyorsan terjed, és a hosszú lappangási időt hosszas gyógyulás követi, két-három hétbe is beletelik, mire leesnek a kiütések helyén keletkező pörkök és ismét közösségbe mehet a megbetegedett gyermek. Talán kevesen tudják, hogy védőoltással is védekezhetünk ellene.

Viszkető, fertőző pöttyök: a bárányhimlő
galéria
Jellegzetes, hólyagos kiütésekkel jár a megbetegedés Fotó: Wikipédia

Időről időre felüti fejét − elsősorban a gyermekközösségekben − a hólyagos himlő, más néven a bárányhimlő. Dr. Bachner Katalin csíkszeredai gyermekgyógyász és háziorvos főorvost kérdeztük a hólyagos himlővel kapcsolatos tudnivalókról. Mint mondta, ez a vírusos megbetegedés a gyermekkori fertőző megbetegedések csoportjába tartozik, kiütéses elváltozásokat okoz és az egyik leginkább fertőző betegség.

Cseppfertőzéssel terjed, zárt gyermekközösségekben, mint amilyen egy óvodai csoport is, nagyon hamar megfertőződnek egymástól a gyermekek.

„A kiütések először kis piros pöttyök formájában jelennek meg, aztán ezek hólyagossá válnak. Ezekben a hólyagokban folyadék van, ami szintén fertőz. A beteg a rendszerint kéthetes lappangási idő alatt is fertőz és a betegség alatt is, egészen addig, amíg a hólyagok helyén képződő pörkök is leesnek. Közösségbe csak akkor szoktuk engedni a gyerekeket, amikor már a pörkök is leesnek” − ismertette a főorvos.

Tünetek és a betegség lefolyása

A hólyagos himlő egy banális náthára utaló tünetekkel kezdődik, előfordulhat láz, orrfolyás, piros a gyermek torka – sorolta a tüneteket a szakember. Kifejtette, a gyermeket ilyenkor el kell különíteni, az első kiütések megjelenésekor már nem szabad közösségbe vinni. A kiütések a hajas fejbőrtől kezdve az arcon át, minden testrészen megjelenhetnek. Viszketnek és bár többféle, enyhülést ígérő készítményt lehet kapni, ezek csak pillanatnyilag szüntetik meg a viszketést. Vásárolhatók erre a célra természetes hatóanyagú kenőcsök és a klasszikus mentolos rázókeverék is.

A hólyagokra vigyázni kell, veszélyes, ha azok kipukkannak, mert nyomuk marad a bőrön.

Az orvos azt javasolja, ilyenkor ne fürösszék, hanem csak zuhanyoztassák le a gyermeket, ne dörzsöljék, törölgessék, hanem inkább itassák le a bőrét. Vigyázni kell, hogy ne vakarja el a gyermek a hólyagokat, a felülfertőződés elkerülése érdekében tiszta, fehér vagy inkább világos alsóneműt kell ráadni. Egyéb teendő nemigen van, várni kell, amíg a pörkök leesnek.

A bárányhimlő ellen létezik védőoltás, ezt elég gyakran igénylik is Fotó: Wikipédia

A főorvos még figyelmeztetett: mivel a hólyagok ilyenkor nemcsak a bőrön, hanem a nyálkahártyán, így a szájban, torokban, nyelőcsőben, gyomorban is megjelennek, előfordul, hogy étvágytalanabb a beteg. Ezért kímélő étrend is ajánlott és sok folyadék.

Tévhitek és javaslatok

A hólyagos himlő kapcsán néhány makacs hiedelem is tartja magát, ilyen például, hogy nem szabad kivinni a beteg gyermeket. Amint a főorvostól megtudtuk, nem a levegőzés az ellenjavallt, hanem a gyermek közösségbe való vitele, ezért, ahol van saját udvar, ott levegőzhet a himlős gyermek is. Vigyázni kell viszont nagyon, mert a hólyagok könnyen felülfertőződhetnek, ezért például homokozni azért nem ajánlott ebben az időszakban. Egy másik hiedelem, hogy a kiütések hamarabb kijönnek, ha a gyermekre piros ruhát adnak, a főorvos szerint ennek semmilyen valóságalapja nincs.

A bárányhimlő általában két hét alatt gyógyul, de amint Bachner Katalin rámutatott, előfordulhat, hogy a két hét elteltével a pörkök még nem estek le, és 18 vagy 20 napra is kitolódik a gyógyulási időszak.

Felnőttként is el lehet kapni a betegséget Fotó: Wikipédia

„Mint minden fertőző betegségnek, ennek is lehetnek szövődményei, de kisgyermekkorban ezek ritkán fordulnak elő. Felnőttkorban több erre az esély, és a felnőttek nehezebben is bírják ezt a betegséget” − mondta el a szakember.

Megtudtuk, a bárányhimlő ellen létezik védőoltás, ezt elég gyakran igénylik is. Beadása nincs életkorhoz kötve, felnőttként is lehet alkalmazni, ha biztos benne valaki, hogy még nem esett át a betegségen.

Amint Bachner Katalin ismertette, a védőoltást a hólyagos himlővel fertőzött egyénnel való találkozás után az első 72 órában is lehet alkalmazni, ilyenkor is megvéd, illetve ha ki is alakul a betegség, enyhébb lefolyású lesz. Egyébként aki egyszer átesett a hólyagos himlőn, az egy életre védettséget szerez ezen betegség ellen, ugyanaz a vírus okozhatja viszont az övsömör nevezetű betegséget.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.