Aki büszke arra, hogy könyvmoly

Szász Cs. Emese 2022. január 26., 18:26 utolsó módosítás: 2022. január 26., 19:28

Habár leginkább csak lasszóval lehet olvasni szerető gyermeket találni manapság, mi egy olyat találtunk, aki nem csak egyszerűen „könyvmoly”, még másokat is meg akar győzni arról, hogy olvassanak. Hol máshol, ha nem a közösségi oldalakon? A 11 éves Csipán Kristóf Csaba márpedig erre vállalkozott. Tavaly összesen 108 könyvet olvasott el, s negyvenkilencből ajánlót is írt. Még akkor is, ha jól tudja, az ő korosztálya ritkán olvas kedvtelésből.

Csipán Kristóf manapság azon kevés gyerek közé tartozik, aki igazán szeret olvasni •  Fotó: Haáz Vince
galéria
Csipán Kristóf manapság azon kevés gyerek közé tartozik, aki igazán szeret olvasni Fotó: Haáz Vince

Másfél méteres gyerek egy nála jóval magasabb könyvoszlop mellett, amelyet mind elolvasott – ez a közösségi oldalon terjedő kép vonta a figyelmemet a gyulakuti Csipán Kristófra, és könyvajánlós Facebook-oldalára, a Kristory-ra. Igen, 2021-ben 108 könyvet olvasott el a 11 éves fiú, s 49-ből ajánlót is írt azzal a céllal, hogy kedvet kapjanak a követői arra, hogy ők is könyvet ragadjanak.

Könyvtorony. Ezt a 108 könyvet olvasta el múlt évben Kristóf •  Fotó: Forrás: Csipán család
Könyvtorony. Ezt a 108 könyvet olvasta el múlt évben Kristóf Fotó: Forrás: Csipán család

De hogy lesz könyvmoly manapság egy gyerekből?

A pontos választ talán senki sem tudja, de az biztos, hogy könyvek közt nevelkedett kezdetektől Kristóf. Sőt édesanyja, Csipán Beáta egy ideje egyfajta online könyvesboltot működtet, és nemsokára megnyitja majd Gyulakuta első könyvesboltját is.

Minket is hatalmas családi könyvespolc előtt fogad a család, a szivárványszínekbe rendszerezett olvasmányok már az otthon hangulatát is igazán meghatározzák. Kristóf pedig sokszor ide ül le olvasgatni is.

Családja körében a szivárványszínekbe rendezett könyvespolc előtt •  Fotó: Haáz Vince
Családja körében a szivárványszínekbe rendezett könyvespolc előtt Fotó: Haáz Vince

A 11 éves gyerek már a kezdetektől érdeklődött a betűk iránt, ötévesen saját maga tanult meg olvasni, mert érdekelték a betűk. Elkezdte kérdezgetni, melyik betű mit jelent, s egészen addig folytatta, amíg mindeniknek megtudta a jelentését. A szülők egyszer csak azt vették észre, hogy elkezd összeolvasni szavakat, majd mondatokat.

„Este olvastuk a mesét, ő elolvasta a címeket például. Amikor bekerült az iskolába, már tudott olvasni”

– mondja Kristóf édesanyja, aki mindig is fontosnak tartotta, hogy olvasson a gyerekének, rengeteg esti mesét olvasott fel, s elég korán elkezdett meseregényeket is olvasni a fiának.

Emlékszik az első elolvasott könyvére maga Kristóf is. „Berg Judittól a Tökmag-sorozatot olvastam el legelőször. Négyrészes sorozat, amelynek a részei négy szintből állnak. Kezdő olvasóknak találták ki. Első szinten kevesebb volt a szöveg, tőmondatokban írt az író, rövidebb fejezetekből állt a könyv. Aztán a részekkel együtt egyre kisebbek lettek a betűk, több a szöveg, kevesebb a kép, egyre inkább bővített mondatokat használt az író – egészen a négyes szintig” – meséli Kristóf, aki azóta is falja a betűket.

Egy könyvmoly számára a legnehezebb kérdés, hogy melyik a kedvenc könyve, vagy épp írója •  Fotó: Haáz Vince
Egy könyvmoly számára a legnehezebb kérdés, hogy melyik a kedvenc könyve, vagy épp írója Fotó: Haáz Vince

Hogy mi a kedvenc könyve? Egy igazi könyvmolynak ezt igazán nehéz megválaszolni. De talán hármat tud mondani. Ott van például Békés Pál Félőlény című meseregénye, ezzel kezdte az évet, és annyira tetszett neki, hogy a tervek szerint minden évet ezzel az olvasmánnyal indít majd. „Talán azért is szeretem, mert ez volt az első, amit esti olvasásként fejeztem be. Számomra pedig nagyon különlegesek ezek az első alkalmak” – mondja Kristóf. Emellett nagy kedvenc az Ickabog. J. K. Rowling meseregényét annyira megszerette, hogy azóta nyolc különböző nyelven is beszerezték. A magyar mellett megvan románul, németül, angolul, spanyolul, franciául, lengyelül, de még kínaiul is. „Van, amelyiket barátok segítettek beszerezni, van, amelyiket a netről rendeltük, vagy utazás során vásároltuk. Az a terv, hogy mindenhonnan megvesszük, ahol majd kirándulunk” – magyarázza az édesapa, Csipán Attila. Kristóf hozzáteszi, a könyvnek amúgy is nagy érdekessége, hogy minden országban helyi gyerekek illusztrációival jelent meg.

Nem csak olvasni szeret, másokat is megpróbál rávenni arra, hogy könyvet ragadjanak •  Fotó: Haáz Vince
Nem csak olvasni szeret, másokat is megpróbál rávenni arra, hogy könyvet ragadjanak Fotó: Haáz Vince

A kedvencek közé sorolja még Zágoni Balázs Karácsonyi kitérő regényét, annak ellenére, vagy talán éppen azért, mert Kristóf abból a könyvből tudta meg a karácsony titkát. Addig is hallotta már, hogy talán nem épp úgy van az angyal és a mikulás, ahogy a szülei mondják, de ő erősebben hitt a varázslatban – amelyet aztán Zágoni Balázs meséje tisztázott.

Nehezen nyilatkozik a kedvenc íróiról is. Sok van, mondja, reggelig tudná sorolni.

Köztük van mindenképpen Jeff Kinney, a Ropi naplója-sorozat szerzője, M. Kácsor Zoltán, de Berg Judit is. Elárulja, keresi is az alkalmakat, hogy találkozzon a szerzőkkel, s elbeszélgessen velük, szüleivel gyakran jár könyvhetekre, könyvfesztiválokra, s azokon író-olvasó találkozókra is.

Főszerepben a könyvek •  Fotó: Haáz Vince
Főszerepben a könyvek Fotó: Haáz Vince

Sokfélét és sokat olvas tehát. Reggel olvasással kezdi a napot, este pedig azzal fejezi be, sokszor egy-egy este alatt elolvas egy könyvet. Megesett már az is, hogy Budapestről hazafelé falt fel egy egész kötetet – tudjuk meg a büszke édesapától.

Kristóf szívesen nevezi magát és a hozzá hasonlókat könyvmolynak – nem érzi negatív minősítésnek ezt a kifejezést. Éppen ezért a könyvajánlóiban is könyvmolyoknak és leendő olvasóknak szólítja a követőit. S hogyan lett a hobbiból könyvajánlás? Különleges története van, s mindenképp kapcsolódik ahhoz, hogy Kristóf harmadik osztályos korától otthontanuló.

„Mi az otthontanulásban próbálunk minél gyakorlatiasabb módszerekkel tanulni, éppen ezért úgy gondoltuk, hogy könyvajánló formájában tarthatnánk meg a gépelés és a fogalmazás órát. Így nem csak hogy tanulok, hanem az embereknek is ajánlok olyan könyveket, amelyek nekem nagyon tetszettek”

– magyarázza.

Édesanyja hozzáteszi, nincs időhöz kötve ez a feladat, egyszer megírja a fia, majd átküldi neki, megbeszélik, ha van benne hiba, kijavítják közösen. Majd elkészítik a fotót, a Facebook-bejegyzést, az ikonokkal együtt egy órát biztosan felölel a munka. Kristory – könyvajánló Facebook-oldalon lehet követni Kristóf olvasmányait, amint a neve is mutatja, itt „sztorizik” az irodalmi élményeiről.

A könyvek mellett a legó a másik nagy szenvedélye •  Fotó: Haáz Vince
A könyvek mellett a legó a másik nagy szenvedélye Fotó: Haáz Vince

„Azoknak írok, akik nem szeretnek olvasni, hogy kedvet adjak az olvasáshoz, és azoknak is, akik szoktak, nekik ötletekkel, tippekkel szeretnék segíteni”

– árulja el Kristóf. Gyorsan hozzáteszi: nem sok gyereket ismer, aki tényleg hozzá hasonlóan szívesen veszi kézbe a könyveket.

„Ha csak a baráti körömet nézzük, konkrétan senki sem szeret hű, de nagyon olvasni. Kényszerből olvasnak legtöbben, mert a szülők megvesztegetik őket, például úgy, hogy csak akkor nyúlhatnak képernyőhöz, ha egy fejezetet elolvastak. Így kénytelenek olvasni”

– meséli. Hozzáteszi, természetesen az ő életében sem minden csak a könyvekről szól, s a képernyőt sem veti meg, de szigorúan megszabott képernyőideje van: napi két óra. A tanuláson kívül persze. A napi két órába a tévénézés, a tabletezés is bele kell férjen. Mindemellett pedig másik nagy szenvedélye a Legó, a szobája tele van felépített Legó-alkotásokkal és még fel nem épített Legó-darabokkal, már 18 év fölöttieknek szóló Legó-szobrok és Legó-képek is gazdagítják a szerzeményeit. A két hobbi meg találkozik is egymással, ugyanis Kristóf a Legó-könyveket, -enciklopédiákat is előszeretettel gyűjti és lapozgatja.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.