Várandósan a fogászaton

R. Kiss Edit 2017. április 13., 10:55

Számos tévhit kering várandósság idején végzett fogászati kezelésekkel, a fogak állapotának romlásával kapcsolatosan. A terhesség azonban nem kell oka legyen a fogromlásnak, a legtöbb fogászati kezelés ugyanis elvégezhető az a bizonyos kilenc hónap alatt is.

Várandósan a fogászaton
galéria
Terhesség alatt gyakrabban, legalább napi háromszor kell fogat mosni

Terhesség alatt is rendszeresen kell fogorvoshoz menni, én mindig azt ajánlom, hogy már akkor keressék fel az orvost és rendezzék a fogakkal kapcsolatos problémákat, amikor még csak tervezik a babát – mondta Tőkés Tímea csíkszeredai fogorvos, akitől arról érdeklődtünk, hogy milyen fogászati kezelésekre van lehetőség ilyenkor.

Szájüregi változások

A szakember mindenekelőtt azt ismertette, a hormonháztartás megváltozása miatt a terhesség alatt számos változás zajlik le a szájüreg állapotában is. Ez egyértelműen hatással van a fogakra, a fogágyra, a fogínyre és a nyál összetételére.

„Kismamáknál megfigyelhető fő tünet a fogíny vérzése vagy duzzanata, a fogak érzékenyebbé válnak. Gyakrabban alakulhat ki fogszuvasodás, fogínybetegség, fogágygyulladás, amelyek akár a fog elvesztésével is járhatnak.
A progeszteron és az ösztrogén szintjének megemelkedése miatt több a lepedék, gyakoribb a plakk képződése, amely további problémák kialakulásához járulhat hozzá. Ezért ebben az időszakban a fogak fokozott tisztítására nagyon fontos odafigyelni" – fejtette ki a fogorvos. Kiemelte, kutatások bizonyítják, hogy a terhesség alatti fogágygyulladás és a koraszülés, illetve az alacsony súllyal való születés között összefüggés van, ezért sem szabad a fogproblémákat elhanyagolni.
A legtöbb beavatkozás  gond nélkül elvégezhető

Fontos a rendszeres fogászati ellenőrzés várandósan is, ilyenkor gyakran végeznek professzionális fogtisztítást. A fogorvos továbbá a gondos és alapos fogmosást ajánlja, legalább naponta háromszor. Ha a reggeli fogmosás rosszullétet okoz a kismamának, akkor a foglepedék képződését gátló szájöblögetőt lehet használni. Különleges fogkrém nem szükséges, az enyhén mentolos ízű készítményeket javasolják azért, mert nem okoznak hányingert. Hasznos ugyanakkor a C- és B12-vitaminban gazdag ételek fogyasztása.

A terhesség alatti fogászati kezeléseken is lehet érzéstelenítőt használni Fotó: Barabás Ákos

„Ha a kontroll során kiderül, hogy probléma van, a legtöbb beavatkozás gond nélkül elvégezhető.

Lehet tömni, fogat húzni, az implantátum beültetésével kapcsolatosan azonban érdemes megvárni a baba megszületését.

Mindig mérlegelni kell a beavatkozás fontosságát és annak elmaradásának kockázatát. Nem szabad a kismamát szenvedni hagyni" – mondta a fogorvos. Felsorolta, a terhesség alatti fogászati kezeléseken is lehet érzéstelenítőt használni, helyi érzéstelenítőket, mivel ezek a készítmények normál dózisban felszívódnak a szövetek között és nem kerülnek be a keringésbe, így a magzat szervezetébe sem. Nem ajánlott viszont terhesség alatt a röntgen készítése. Van egyfajta védőfelszerelés, de én személy szerint nem ajánlom a röntgent terhesség alatt, főként az első trimeszterben nem – tette hozzá Tőkés Tímea. Még elmondta, néha szükség van gyógyszeres kezelésre is, de csak kivételes esetekben, fogfájás esetén pedig nem javasolják aszpirin bevételét, paracetamol tartalmú gyógyszert viszont szükség esetén lehet alkalmazni.

Mikor mit végeznek el?

A fogászati kezelések szempontjából a terhességet három szakaszra osztják. Az orvos felsorolta, az első szakasz a fogamzástól a várandósság 14. hetéig tart, ebben az időszakban, ha lehet, akkor minden fogászati kezelést halasztani érdemes, mert a magzat ebben ilyenkor a legérzékenyebb a külső hatásokra. A szájüregi gyulladásokat, fertőzéseket viszont ekkor is gyógyítani kell, hiszen a kórokozók a véráram útján a magzathoz is eljuthatnak. A második szakasz a terhesség 24. hetéig tart, ez az időszak a legbiztonságosabb a fogászati kezelések elvégzésére. A 29. hét után következik a harmadik szakasz, ekkor szintén végeznek kezeléseket, de a megnövekedett pocak miatt már arra is kell figyelni, hogy a kismama ne legyen túl hosszú ideig azonos pozícióban.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.