A Partium egyik legaktívabb hagyományápoló közössége, a Rekettye Néptánccsoport

Liget 2020. február 13., 12:59

A nagykárolyi Rekettye Néptánccsoport a térségbeli táncházmozgalom meghatározó szervezete, amely tánc mellett tucatnyi más foglalkozással is csábítja a gyerekeket, fiatalokat és az idősebb korosztályt is. A csoport vezetőjével, Székely Sárával olvashatnak interjút az Erdélyi Napló e heti lapszámában.

A Partium egyik legaktívabb hagyományápoló közössége, a Rekettye Néptánccsoport
galéria
Csattan a csizma, perdül a szoknya Fotó: Rekettye Kulturális Egyesület

A Rekettye Néptánccsoport nagykárolyi táncházas fiatalokból alakult meg harminc évvel ezelőtt, majd 2001-ben létrejött a Rekettye Kulturális Egyesület. A Rekettye körül többen is bábáskodtak, például Maier Reimond néptáncoktató és felesége Katalin. Székely Sára kamaszként csöppent bele a táncházmozgalomba.

Szüreti felvonuláson a Rekettye. A szeretettel végzett hagyományápoló munka meghozza gyümölcsét Fotó: Rekettye Kulturális Egyesület

„Az útkeresés éveiben itt olyan értékekre találtam, amelyek irányt mutattak. Innen egyenes út vezetett Kolozsvárra, a néprajzszakra. Az egyetemi évek alatt minden alkalmat megragadtam arra, hogy gyűjtőutakon, szakmai gyakorlaton vegyek részt. Így a moldvai csángó falvaktól a jászsági tanyákig több vidéken megfordultam, interjúkat készítettem. 2005-ben jöttem haza Nagykárolyba, azóta kisebb-nagyobb megszakításokkal egyengetem a rekettyések útját. Jelenleg Tóth Réka Annával és férjemmel, Székely Istvánnal irányítjuk az egyesületet” – magyarázta Sára.

Esztendőtől esztendőig – jeles szokások: tojásfestés Fotó: Rekettye Kulturális Egyesület

A Rekettye Néptánccsoportnak jelenleg 120 állandó táncosa van öt korcsoportban az óvodáskorúaktól a felnőttekig. Tevékenységük szerteágazó: működtetnek népzenei műhelyt, népi mesterségeket oktatnak, másrészt családokat segítő programokkal, pedagógusoknak szóló képzésekkel és táborok szervezése révén szólítják meg a nagykárolyi és környékbeli családokat. 

A néptánccsoport által szervezett táncháztalálkozókról, a régi népszokások felelevenítéséről, valamint arról, hogy mindez mennyire van kihatással a helyi közösség életére, bővebben az Erdélyi Napló február 13-i számában olvashatnak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.