Bábszínház otthon – minőségibb online tartalmak (főleg) ovisoknak

Rédai Attila 2020. március 19., 16:04 utolsó módosítás: 2020. március 19., 17:49

Az iskolásoknak ott a sulitévé meg egy halom ismeretterjesztő tartalom, de mit kezdjük az apróbbakkal, ha járványidőben sem akarjuk őket az együgyűbb Youtube-rajzfilmfolyamra bízni? Körülnéztünk, s találtunk azért számukra is néznivalót.

Bábszínház otthon – minőségibb online tartalmak (főleg) ovisoknak
galéria
Bábok az Arielben. Interneten terjesztik a gyerekelőadásokat is Fotó: Haáz Vince

A rossz hír az, hogy a koronavírus-járvány okozta szükségintézkedések ideje alatt a bábszínházak is bezártak, a jó meg az, hogy nem álltak le: szerte a Kárpát-medencében az interneten elérhető magyar nyelvű tartalmakat (is) tesznek közzé, így azon gyermekek is részesülhetnek a nívós bábszínházak előadásai által nyújtott örömökben, akikhez esetleg fizikai valóságukban soha nem jutnak el.

Kezdve mindjárt a egyetlen hivatásos székelyföldi bábszínházzal, a marosvásárhelyivel. Az Ariel Ifjúsági és Gyermekszínház a legkevesebb négyéves gyerekeknek szóló Tejkút című előadás felvételét tette elérhetővé, amelynek szerzője Király Kinga Júlia, rendezője ifj. Király István. Eredetileg bábjátéknak írták, de mégis hús-vér szereplőkkel mutatják be a produkciót, amely a gyökerekről és a változó világról szól – írtuk a bemutató idején az előadásról a Székelyhonon. Itt tekinthető meg:

A kolozsvári Puck Bábszínház sem maradt tétlen, ők a Palocsay Kisó Kata által rendezett Mimorózart című darab felvételét mutatják be Youtube-csatornájukon, de nem állandó hozzáféréssel, hanem előre leszögezett időpontok között. Legközelebb ma este 18 és 20, illetve szombaton 10 és 12 illetve 18 és 20 óra között lehet megnézni a produkciót, amely két művészzseni, Joan Miró képzőművész alkotásaiból és Wolfgang Amadeus Mozart zenéjéből született. A szöveg nélküli előadás a négyévesnél idősebb korosztály számára szól, beleértve a felnőtteket is. „Az előadás szereplői utazók, bohócok, vándorok, akik megteremtik számunkra Mimorózart világát, ahol szabadon szárnyalhat a fantáziánk” – írják Facebook-oldalukon a művészek. A következő hetekben további előadásokat fognak feltölteni – ígérik. A Mimorózartot a megadott időpontokban itt lehet majd megnézni.

Talán soha nem jutnának el a környékre, de a karanténnak köszönhetően most belekóstolhatunk a magyarországi bábszínházak, meseszínházak világába is.

Március 21-én, szombaton van éppen a bábszínházak világnapja, ebből az alkalomból a Budapest Bábszínház erdélyi idő szerint déli 12 órakor Jeli Viktória–Tasnádi István: Rozi az égen című mesejátékát közvetíti az intézmény Youtube-csatornáján. Jeli Viktória és Tasnádi István Rozi lányának hatodik születésnapjára született a mese, amelyből aztán a Pagonynál könyv, a Bábszínházban előadás lett Tengely Gábor rendezésében. A szülinapos azóta felnőtt, de a mese az elveszett születésnapról, a kalandozás a csillagképek között ma is ugyanolyan vicces és izgalmas, mint a bemutató idején, írják. A közvetítés Facebook-eseménye itt elérhető.

A Színház és Filmművészeti Egyetem a világnap alkalmából két jelenleg is futó, nagy sikerű bábelőadását teszi elérhetővé. Erdélyi idő szerint szombaton 16–17.30 között A háromfejű király című, 20–21.30 között a Kacsa, halál, tulipán című bábjáték nézhető az egyetem Youtube-csatornáján, igaz, ezek a produkciók nem az ovisoknak szólnak, inkább a 6–11 év közötti korosztály számára ajánlják.

Aki nem élőszereplős, hanem igazi bábelőadásra vágyik, Szombathelyre, a Mesebolt Bábszínházba kell virtuálisan utazzon: Dániel András: Kicsibácsi és Kicsinéni (meg az Imikém) című darabjában valóban bábokat (is) lehet látni, ráadásul nincs korlátozva, hogy mikor lehet megnézni a felvételt, folyamatosan elérhető:

Igaz, a bábszínészek itt sem a klasszikus paraván mögött, hanem az előtérben, látható módon dolgoznak, de ettől akár még érdekesebb is lehet az egész. 

„Elképzelted már, milyen igazán, nagyon, egészen kicsi-kicsinek lenni? Dániel András meséjének szereplői egy szemünk számára alig látható világban élnek, azonban most először megmutatják magukat a nagyközönségnek!

Lakódiójukat éppen a Mesebolt színpadára tette le a szél, csak hogy megelevenedjen előttünk a világ legkisebb házaspárjának egy nem is annyira mindennapi mindennapja. Nem kisebb dolgokra lehet számítani, mint egy igazi piaci sárkányra, egy egészen új Holdra, sőt, még a gombócevés világrekordja is megdőlni látszik (de ígérjük, hogy egy gombócnak sem esik közben bántódása)! A szerző köteteiben már megjelent történetek újabbakkal bővülnek, hogy egy egész estés utazásra hívják nem csak a legkisebbeket, de a legnagyobbakat is!” – írják a darabról a színház honlapján. Az előadást négyévesnél idősebbek számára ajánlják. Szenteczki Zita rendező 2018-ban átvehette a IX. Nemzetközi ASSITEJ Gyermek- és Ifjúsági Színházi Biennálé a legjobb gyermekelőadás rendezéséért járó Kovács Ildikó-díjat.

Végezetül néhány zenés(ebb) produkciót is ajánlunk: igazán izgalmasnak tűnik a KisKalász együttes szombati élő fellépése: igen, nem felvételről, hanem élőben zenélnek majd a gyerekeknek az együttes tagjai.

„Tartsatok velünk egy számunkra is izgalmas élő közvetítés erejéig az első mini szobakoncertünkön.

Játszunk majd ismert és kevésbé ismert Kiskalász dalokat, velünk lesznek a Fekete Retek gyerekek és még sok meglepi” – írják az esemény leírásában. A közvetítés erdélyi idő szerint szombaton 12 órakor kezdődik majd.

Ugyancsak élő adásban jelentkezik szombaton a felvidéki Kuttyomfitty Társulat, ők Az eltáncolt cipellők című műsort mutatják, ami, ahogy fogalmaznak, egy mesés utazás a táncok világába avagy táncos utazás a mesék világába. A közvetítés erdélyi idő szerint szombaton 16 órától követhető.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.