Banner Zoltán: Az előadóművész egyenrangú a költővel

Liget 2020. április 06., 13:28

Aki láthatta, hallhatta, tudja, Banner Zoltán előadóművész egymaga több emberhez juttatta el a verset, mint a komoly állami támogatással működő színházak. Bodor Pál azt mondta róla, ha a költők évente díjat nyújtanának át a költészet legjobb népszerűsítőinek, minden évben rá szavazott volna. A hétfőn megjelent Előretolt Helyőrégből Banner Zoltánt ismerhetik meg.

Banner Zoltán: Az előadóművész egyenrangú a költővel
galéria
Banner Zoltán író, művészettörténész, előadóművész Fotó: Forrás: Banner Zoltán

Banner Zoltán 1964-ben mutatta be a Bartalis Jánosnak szentelt önálló előadóestjét Életem a versben címmel. Mint vallja, akkor indította újra az önálló előadóestek műfaját, a pódium művészetét, és ebből egy hatalmas mozgalom nőtt ki. Hogy miért?

„1963-ban megjelentek Bartalis János összegyűjtött versei, és engem rendkívül megihlettek. A kötetet elolvasva

rájöttem, hogy az erdélyi magyar líra teljesen egyenrangú a világ bármelyik népének a lírájával, beleértve az anyaországi magyart is. Eldöntöttem, hogy minden évben egy nagy erdélyi költőt pódiumra viszek”

– válaszolja. Az interjúból kiderül, előadóművészi pályája első felében egy-egy költő életművének bemutatását tartotta feladatának. 1970-ben a Bartók-műsortól kezdve érezte azt, hogy így soha nem ér a végére, annyi jó költő van, hanem egy-egy eszmét kell kitűzni, és aköré kell anyagot gyűjteni.

„A legjobb költők legjobb versei örök életűek. Nincs elévülés. Aktualitásuk egyszerűen örökkévaló, mert az örökkévaló emberi témákról szólnak: élet, halál, szerelem. Ezen belül olyan erényekről vagy eszményekről, mint szabadság, igazság, szeretet, barátság. Csak amik ilyesmiről szólnak, és nem szöveget raknak szövegre, csak az a vers vagy költői mű él még száz év múlva is” – vallja.

Keressék a teljes interjút az Előretolt Helyőrségben!

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.