„Íme itt a zöld: egy lepedőnyi Föld..!” – dalok a repülésről

Katona Zoltán 2022. március 07., 18:15

A repülés érzése átvitt értelemben is létezhet, nem beszélve arról, hogy a nagyon sokszor a szabadságot is jelenti. Tudják ezt a dalok szerzői is.

„Íme itt a zöld: egy lepedőnyi Föld..!” – dalok a repülésről
galéria
Gitár, bőrdzseki, repülő – és néhány dal Fotó: Pixabay.com

A repülés érzése nagyon különleges mindenki számára, főleg azoknak, akik élvezik is, és mondjuk nincsenek hozzászokva, mint a repülőgépeket vezető pilóták. Van, aki imád repülni, és van, aki irtózik tőle. Ám repülni nemcsak géppel lehet, hanem mondjuk helikopterrel vagy léggömbbel, netán siklóernyővel. A repülőgéppel való közlekedés néhány évtizede mindenki számára elérhetővé vált, persze a zsebéhez mérten, az elmúlt tíz-tizenöt évben a „fapados” járatok megjelenésével pedig a világ nagy részén az átlagember is hozzáfér a repülés élményéhez. S ha már így van, akkor miért ne születnének dalok a repülésről?

Iron Maiden: Flight of Icarus (1983)

Bruce Dickinson, az Iron Maiden énekese tényleg tud repülőt vezetni, egy ideig ő vezette a zenekar turnégépét is, pilótaengedélye volt. Ez a dal azonban még a nyolcvanas évek elején készült, a Piece of Mind albumra, nem sokkal utána, hogy Dickinson belépett a klasszikus heavy metal együttesbe és ott is ragadt jó sokáig, megszakításokkal a mai napig.

Tom Petty and the Heartbreakers: Learning to Fly’ (1991)

Tom Petty és dalszerző társa, Jeff Lynne több mint harminc éve írták ezt a dalt az Into the Great Wide Open című albumra, állítólag abból ihletődtek, hogy Tom látott egy interjút a tévében egy pilótával, aki azt mondta, hogy repülni könnyű, leszállni nehéz. A videóklippet is nagyon a repülőkhöz igazították.

Red Hot Chili Peppers: Aeroplane (1995)

A zene az én repülőgépem! – üzente a Chili 1995-ben a One Hot Minute című albumon ezzel a dallal, amelyben találunk benne egy igazi, Fleás basszusalapot Anthony szövegelése alatt, a refrén azonban nem feltétlenül a Chilire jellemző dallamot kapott, habár nagyon fülbemászó. Az együttes ezt a lemezt Dave Navarro gitárossal rögzítette, mert John Frusciante akkor lépett ki először a csapatból (nem nagyon bírta a stadionokban rendezett szuperkoncerteket, a felhajtást, plusz drogproblémái is voltak). Ennek megfelelően az egész album egy kicsit más, mint az addigiak, de pár év múlva Frusciante visszatért, és a Calfornication már vele készült el 1999-ben. Na, azon is van pár olyan dal, amitől el lehet szállni, annyira jók.    

Nightwish: Walking in the Air (1998)

Igen, ez még az a Nightwish, amiben Tarja Turunen volt az énekes, az akkori korszak szerintem egyik legszebb dala – van egyféle himnikus hangvétel benne, Tarja gyönyörűen énekel. Az Oceanborn a világhírű finn metálzenekar második lemeze volt, ezen a szimfonikusokkal megspékelt szerzeményen kívül is alapdarabok szólaltak meg rajta.  

Lenny Krawitz: Fly Away (1998)

Egy igen dögös dal ugyanabból az évből, amikor még Lenny is dögösebb volt, mint manapság, habár ki tudja, mit mondanak erre a rajongó hölgyek…? Akkoriban már rég megvolt a világsztár státusa, hiszen már az ötödik lemeze is megjelent, és hatalmas, teltházas turnéi voltak – amúgy (nemcsak szerintem) a Fly Away az egyik legjobb száma, dögös, karcos riffel kezdődik, s persze a videóklipp is figyelemre méltó. 

Csepregi Éva: Dal a repülésről (1989)

Hadd válogassunk ide néhány magyar dalt is, amelyek a repülésről szólnak. A szó szoros értelmében a repülésről szól. A nyolcvanas években igen nagysikerű Neoton Família énekesnőjének 1989-ben szólólemeze is megjelent Intim percek címmel, ezen angol és magyar nyelvű dalok váltják egymást. Köztük van a Dal a repülésről, egy ilyen félig-meddig szerelmes balladácska.  

Kispál és a Borz: Fűben alvó (1994)

Néhány nappal ezelőtti a hír, hogy újra összeáll a 2010-ben, 23 évnyi tevékenység után feloszlott Kispál és a Borz. Egyelőre egy koncertet jelentettek be, illetve azt, hogy új dalokat írnak, ám a régiek közül is hátha játsszák majd ezt az ábrándozós, gondolkodós, fekvős-felszállós, kedves kis dalt. Lovasi akkori szövegeiben visszatérő elemek a hal, a föld, az ég, a repülők, a világvége és persze szinte minden dalban egy igazi Kispál Andás-gitárszóló. „Íme itt a zöld: egy lepedőnyi Föld a fölénk kifeszült kék: egy takarónyi Ég!” Ugye, milyen jó?

Charlie: Nézz az ég felé (1994)

Horváth Charlie sokat vendéglátózott messzi országokban a nyolcvanas években, aztán hazatért, mégpedig repülővel – ez a dal az 1994-es szólólemezére került fel, szövegét az egyik legjobb magyar szövegíró, Horváth Attila írta. „Ott a helyem, ahol tépett már a szél, / felnevelt az utca, s miénk volt a tér, / őriztek a falak, és hosszú volt a tél, / a kelő Napra vártam, éltem őszintén” – hány utalás is van ebben a néhány sorban más, magyar dalszövegekre..? A Nézz az ég felé egy igazi, nagy, klasszikus magyar sláger, karaoke-estek főszereplője (bár elég nehéz a refrént kiénekelni!), ami a visszatérésről, a hazajövésről szól.

Tankcsapda: Sztyuárdessz (1997)

A repülőgépben nélkülözhetetlenek a stewardessek, persze ők nem tárgyak, noha vannak utasok, akik úgy kezelik őket. A Tankcsapdának a Connector 567 című, sorrendben ötödik stúdióalbumának harmadik száma a repülőgépen dolgozó hölgyről, illetve a repülés világáról szóló dal.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.