FA Kupa: ahol a kishalak megeszik a nagyokat

Liget 2021. február 02., 11:43

Egykor hatalmas volt a tétje és a presztízse, manapság csupán a kiscsapatoknak jelenthet sokat – illetve azoknak a nagyoknak, amelyek a végén megnyerik. Az FA Kupa a világ legrégebbi futballsorozata, a régi angol foci rajongóinak igazi nagy kedvence. Magyarok és románok is sokszor pályára léptek benne. Erről is olvashatnak a Székelyhon napilap Erdélyi Sport kiadványában.

galéria
A Liverpool utoljára 2006-ban nyert FA Kupát, Gerrard vezérletével és góljaival Fotó: Thisisanfield.com

Január első, illetve harmadik hétvégéje hagyományosan az FA Kupa harmadik és negyedik köréé Angliában, ekkor kapcsolódnak be a küzdelmekbe a Premier League-csapatok. Az 1871-ben útjára indított, kieséses rendszerű Football Association Challenge Cup, vagyis az FA Kupa az angol labdarúgó-szövetségről (FA) kapta nevét, bár a kilencvenes évek óta a támogató nevét is viseli – öt éve Emirates FA Cup a neve, de a „szponzoros” években (voltak olyan esztendők is, amikor nem volt főtámogató) a sorozat viselte az AXA, az E.On vagy a Budweiser nevét is.

Az FA Kupa sorozatának a kilencvenes évekig óriási jelentősége volt, aztán fokozatosan csökkent.

1992 óta létezik a Premier League, illetve a Bajnokok Ligája, a nagy klubok célja elsősorban e két sorozatban való részvétel – ez a fő oka annak, hogy az óriási tévéközvetítési jogdíjat szakító együttesek, az angol foci krémje ezekre koncentrál.

Az évtizedekig nagyon fontos FA Kupa tétje mindössze annyi, hogy a nyertes indulhat az Európa Ligában.

Azonban az is tény, hogy az elmúlt 25 évben csupán két kivétel volt arra nézve, amikor nem a nagy hatos (Arsenal, Chelsea, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Tottenham) közül valamelyik nyerte meg: 2008-ban a Portsmouth, 2013-ban pedig a Wigan hódította el a trófeát. Amúgy a legtöbb (14) angol kupagyőzelme az Arsenalnak van (a legutóbbi kiírást is az ágyúsok nyerték), a rangsorban második a Manchester United (12), harmadik holtversenyben a Chelsea és a Tottenham, igaz, utóbbi a PL-korszakban nem nyert FA Kupát.

Minderről bővebbet az Erdélyi Sport február 2-ai lapszámából tudhatnak meg.