Földönkívüliek szállják meg az erdélyi újságosbódékat

Hajnal Csilla 2017. augusztus 22., 18:54 utolsó módosítás: 2017. augusztus 22., 18:56

A képregényeket vagy nagyon szeretjük, vagy nagyon nem. A science fiction műfajjal is hasonló a helyzet. Ezért sincs olyan könnyű dolga annak a két erdélyi fiatalnak, akik elhatározták, hogy létrehozzák Erdély első képregényhavilapját.

Földönkívüliek szállják meg az erdélyi újságosbódékat
galéria
A Fantomatika képregénysorozatot havonta szeretné megjelentetni a szerzőpáros Fotó: Fantomatika

Tényfeltáró nyomozásunk kiderítette, hogy a Molnár utcában rejtőzködő szörnyeteget a képregények iránti rajongás hozta el a galaxisunkba – olvasom a Fantomatika nevű képregényhavilap beharangozó szórólapján. Izgalmas, bár sosem rajongtam a képregényekért, de a sci-fi közel áll a szívemhez. Már csak ezért is meghallgattam a Fantomatika marosvásárhelyi bemutatkozását a Szféra rendezvénysorozata keretében.

Szabó Krisztina és Sárosi Mátyás egyedi kezdeményezésbe fogott, hiszen Erdélyben még nem született sci-fi képregény, nemhogy havilap. A szórólapjukon azt olvasom, hogy olyan fantasztikus képregényt rajzoltak – igaz az XLRGP bolygó követével együttműködve – hogy nemcsak istenhátamegetti városkánkban, hanem a galaxis összes lakott bolygóján is az érdeklődés középpontja lesz, de azért a Szféra udvarán láttam egy kis bizonytalanságot a kreatív alkotók szemében. Ez csak természetes, hiszen „szűz talajon” mozognak, de szeptember végén minden kiderül, ugyanis akkor jelenik meg az első szám.

 

Szabó Krisztina és Sárosi Mátyás alkotók Fotó: Vizi Géza

Jelenleg a terjesztésen dolgoznak, hogy mindenki számára könnyen elérhető legyen például az újságosbódékban vagy megrendelés alapján. Kriszta írja a forgatókönyvet, Mátyás rajzolja, nem is szárnyalhat el túlságosan a rajzoló fantáziája, köti őt a szöveg, de sokszor együtt is „beállnak” egy-egy jelenetbe, sőt néha még a seprű is előkerül, hogy jobban el tudják képzelni az adott jelenetet, amely a kockákba kerül – vallották be a szerzők.

Mindketten hatalmas science fiction rajongók, sci-fi animációs filmkészítéssel kezdték, de hamar rájöttek, hogy nem éri meg a befektetést, hiszen túl sok a munka vele. „Ezután jött a képregény ötlete, amelyet amúgy papírmozinak is neveznek,

nem tudom, miért nem jutott hamarabb eszünkbe, amúgy is jobban szeretem a képregényeket”

– ismerte be Mátyás.

 

Az első lapszám címlapja Fotó: Fantomatika

A Fantomatika képregénysorozatot havonta szeretné megjelentetni a szerzőpáros. Ebben önálló történeteket találunk majd, és eredeti, Sárosi Mátyás és Szabó Kriszta, illetve más helyi alkotók által készített történeteket fognak közölni. Azaz várják olyan grafikusok és írók jelentkezését, akik részt vállalnának a következő számok elkészítésében. Már vannak jelentkezők, ki is választottak párat, de még várják az alkotótársakat.

Fotó: Fantomatika

A nagyobb képregényrajzoló cégeknél a munka le van osztva, egy csapat rajzolja a storyboardot, egy másik kihúzza tussal, egy harmadik pedig kiszínezi, meséli Mátyás,

a Fantomatikát viszont egyedül rajzolja, nem is lehet vele túl gyorsan haladni, hiszen minden részletre figyelni kell.

Három hónapig tart egy szám megrajzolása, ezért is keresik az alkotótársakat, hiszen két személynek lehetetlen lenne havilapot készíteni.

 

A szerzők a marosvásárhelyi Szférán is bemutatkoztak Fotó: Haáz Vince

Főként a tinédzsereket kívánják megszólítani a lappal, hiszen úgy érzik, nincs lefedve ez a korosztály „folyóiratügyileg”, a tizenéves nem tud egy jobbacska lapot a kezébe venni, csak a Bravot és társait – mesélték a szerzők. Bár azon meglepődtek, hogy a fantomatika.com nevű honlapjukon eddig csak a harminc pluszos korosztály töltötte ki a kérdőívet, de nem adják fel a reményt, azt várják, hogy hazatérjenek a vakációzásból a tizenévesek, és ráharapjanak a képregényre. Igaz, hogy 16 pluszos műfaj, de bátran ajánlják a 14 éven felülieknek már, hiszen a legtöbb amerikai filmben több szexualitás, erőszak és drog jelenik meg, mint a képregényükben.

Fotó: Fantomatika

Bár a Fantomatikában is megjelenik enyhén a szexualitás és az erőszak, de ezek kellenek, hogy valósághűbb legyen a történet – ismerte be a szerzőpáros.

A sorozat első történetének címe Fantomatika, akárcsak a folyóiraté, és hat számból áll.

Amúgy a fantomatika holografikus teret jelent. A havilap első tudományos-fantasztikus (sci-fi) drámája egy nagyon jófejű falusi srácról szól, aki sosem fér a bőrében.

Titok fedi, hogy miről tudnak vagy nem tudnak a felnőttek, de az iskolások megdöbbentő valósággal szembesülnek: a földi emberiséget szándékosan tudatlanságban tartják, a többiek fejlett technológiai körülmények között élnek egy szép, új világban. Így a régóta elvágyódó Bereg álma, hogy a csillagok közé utazzon, és csodálatos felfedezéseket tegyen, szerencséjére vagy balszerencséjére teljesül — a fantomatikus térben – számolnak be a szerzők az első történetről.

Eredeti erdélyi sci-fi Fotó: Fantomatika

Első körben Erdélyben és Magyarországon szeretnék forgalmazni, de nem riadnak vissza attól sem, hogy nyugatabbra is berobbanjon a minden ízében erdélyi képregény, ha már hozzánk is eljutott például a tizenkét részes Watchmen képregénysorozat vagy a Marvel-képregények. A sci-fi nem ismer lehetetlent.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.