Higgyetek a Merseyball-nak! A „szakkönyv” és az „örömkönyv” nemcsak szurkolóknak

Katona Zoltán 2021. április 20., 18:02 utolsó módosítás: 2021. április 20., 18:16

Az utóbbi évek legsikeresebb angol csapatáról egyre-másra jelennek meg az új, magyar nyelvű könyvek – a múlt év végén és ez év elején mindjárt kettő is, ráadásul az egyiket magyarok írták! A Merseyball, valamint a Higgyetek bennünk két különböző műfajú könyv, az egyik a Liverpool FC felemelkedését tudományosan és üzleti szempontból magyarázza el, a másik pedig igazi „örömkönyv”, a sikerek krónikája a főszereplők által elmesélve.

Higgyetek a Merseyball-nak! A „szakkönyv” és az „örömkönyv” nemcsak szurkolóknak
galéria
Két könyv egy csapatról Fotó: Katona Zoltán

Focikönyvet olvasni jó – nemcsak egy-egy csapat vagy futballista történetéről, életéről, sikereiről és bukásairól, hanem főleg azért, hogy megértsük, mi miért van és hogyan történik. Ha nem vagyunk egy csapat szurkolói sem, futballal kapcsolatos könyveket azért is jó olvasni, hogy tény- és tudásanyagunk legyen, hogy egyszerűen képben legyünk, mert sajnos felgyorsult korunkra nagyon jellemző, hogy egy-két információmorzsa után hozunk megfellebbezhetetlen döntéseket. Hőbörgünk a kocsmaasztal mellett és a Facebook-on olyan dolgokról, amelyekhez annyira közünk és hozzáértésünk évek óta, de ha valaki az orrunk alá dörgöli ezt, akkor fel vagyunk háborodva. 

Jelenleg ezeknek a dolgoknak az ad aktualitást, hogy hétfő reggel óta tizenkét, Európa élvonalában levő klub (köztük a Liverpool FC) tulajdonosainak döntése miatt földrengés van a labdarúgás világában, de ami a legszánalmasabb, hogy a nemzetközi sajtóban ezeknek a kluboknak a játékosait, edzőit és szurkolóit becsmérlik, akik aztán végképp nem tehetnek az egész helyzetről.

De ha már itt tartunk: hogyan is jutott vissza a Liverpool Európa legnagyobb és legeredményesebb klubjai közé? Ez a két könyv elmagyarázza úgy, hogy bárki meg tudja érteni.

A Vörös Fonat és a Merseyball

A Vörös Fonat az egyik legfontosabb, a Liverpool FC csapatával foglalkozó magyar nyelvű blog – mivel a blogot több mint tíz éve írják igen magas szinten, tavaly jött az ötlet, hogy egy olyan könyvet rakjanak össze, amely picit mélyebben teszi képbe a csapat magyar szurkolóit azzal, hogy mi is történt, illetve történik kedvenc futballcsapatukkal. A Fonatot írók nem végeztek mémképzőt, nem is elvakult, a labdarúgás más szegmenseit nem követő szurkolókról van szó, hanem olyan harmincas férfiakról, akik 1. írni nagyon jól tudnak, 2. információik pontosak és megbízhatóak és 3. véleményük sem utolsó a dolgokról. Kocsis Bence (nicknevén: Benyo), Horváth Roland (GlenTheMathematician), Güth Máté (guthmate), Szűcs Gergely (Szücsi) és Kollár Dániel (gringow) igen izgalmas és részletes feltárást végeznek a majdnem háromszáz oldalas könyvben.

Több mint tíz évvel ezelőtt, 2010 októberében az amerikai Fenway Sports Group megvásárolta a mind üzleti, mind sporteredmények szempontjából nagyon rosszul álló Liverpool FC-t, s onnantól kezdve tudatosan, főleg korszerű tudáson, illetve tudományos alapokon működő klubot és csapatot építettek fel.

A könyv fejezetei nemcsak ezt a csodálatos felemelkedést és a csúcsot (Bajnokok Ligája-győzelem 2019-ben és Premier League-győzelem 2020-ban, utóbbi harminc év után először!) mutatják be, hanem ennek a hátterét. Igen, fogózkodjunk meg kicsit: matematika, statisztika, modellek, rengeteg grafikon és szám – akárcsak egy gazdasági vállalkozás esetében, ahol szintén az a cél, hogy sikert és bevételt érjen el az adott szereplő. A könyvben igencsak részletes képet kapunk az LFC tulajdonosi köréről és háttérembereiről, a játékospiac működéséről, a Moneyball-nak nevezett módszerről.

Mérkőzés az Anfield-en, persze még a járvány előtt: katartikus élmény Fotó: Katona Zoltán

Utóbbi többek között azt jelenti, hogy a játékosokat, sportolókat a bennük rejlő potenciál, a mutatóik alapján vásárolják meg és építik be a csapatba – nem ismert sztárokat vesznek, hanem olcsó, de igen jó és fejleszthető képességekkel rendelkező labdarúgókat. A Liverpool esetében például a támadó balhátvéd, Andy Roberston a legrelevánsabb példa erre, akit a kieső Hull City-től vásároltak, és mára a világ egyik legjobbja a posztján.

De hogyan lehetett átültetni a baseball-ból ismert, statisztikákra alapozó módszert a futballba? De mi is az a MIB-mutató a labdarúgásban? Hát a klubkeresleti infláció? Hogyan tud olcsóbb lenni egy stadionbővítés, illetve egy edzőkomplexum felépítése? Hogyan számolják ki egy játékos értékét a pályáról ismert mutatói alapján? Ezek mind-mind olyan kérdések, amelyek kicsit magasabbra tolják azt a romantikus, szeretetre és klubhűségre alapozó képet, amely nagyon sok szurkolóban még mindig él – és nagyon jó, hogy él!

Ám maga a futball és a hozzá kapcsolódó tudományok, üzleti modellek, gazdasági jellegű döntésmechanizmusok ugyanis hatalmas változásokon mentek keresztül az elmúlt évtizedben nemcsak Liverpoolban,

és ez magával vonta azt is, hogy ilyen szinten ma már teljesen másképpen működik minden, mint mondjuk a hetvenes-nyolcvanas évek sikerekben gazdag aranykorszakában. És igen, az összes nagycsapat pályáján, a BL-ben és a Premier League-ben is teljesen mást látunk ma már, mint mondjuk 1995-ben vagy akár 2010-ben.

Hatalmas tudás- és elemzésanyag van a kötetben Fotó: Katona Zoltán

Nagyon komoly és alapos elemezés a Merseyball, ezt a könyvet még évek múlva is forgatni lehet.            

Melissa Reddy interjúi a sikerről

Ha elolvastuk a Merseyballt, a maga sok-sok statisztikájával és információjával, jöhet egy „hátradőlős” könyv, a Higgyetek bennünk (Believe US). Mellissa Redy dél-afrikai származású újságíró (Independent, BBC, Sky Sports) egy szépen rendszerezett, első kézből szerzett információk és interjúk alapján megírt kötetet tett le az asztalra. Mindezt még azelőtt, hogy a Liverpool-nak megkezdődött volna a 2020-21-es szezonban tapasztalható mélyrepülése (nincs már esélye sem megvédeni a bajnoki címét, a Top4-be kerülés is kérdéses, a BL-től a negyeddöntőben búcsúzott).

A 2019–2020-as bajnokcsapat Fotó: Liverpool FC/ Twitter

A könyvben főleg az elmúlt négy-öt év történései vannak kivesézve, mégpedig úgy, hogy az ismert tények és események mellett azokat maguk az érintettek mesélték el az újságírónőnek. A menedzser Jürgen Klopp mellett a trófeákat elsőként felemelő csapatkapitány Jordan Henderson, a pályafutása alatt a Liverpool-ban csúcsra jutó, csapatkapitány-helyettes James Milner, az együttes egyik legtapasztaltabb (ma már nem ott játszó) futballistája, Adam Lallana, valamint az edzői stábból olyan emberek, mint Pep Lijnders másodedző vagy John Achterberg kapusedző. Történetek az öltözőből, a meccsek, a győzelmek hátteréről – egy kicsit ilyen inside-könyv a Higgyetek bennünk, amit ezzel a szerkesztési modellel más, szintén sikeres futball-csapatokról is meg lehetne írni, és szerencsére ez meg is történik, sőt magyarra is egyre több ilyen könyvet lefordítanak.

Családi séta az Anfield Road-on Fotó: Katona Zoltán

Mert a bevezetőben említett dolgok lennének végtére is a cél: szerezzünk ismeretet, tudást. Ha másért nem, akkor azért, hogy ne beszéljünk butaságokat. Az élet minden területén egyébként, mert mint tudjuk, a futball az a maga az élet.        

Vörös Fonat – Merseyball, írta: Kocsis Bence, Horváth Roland, Güth Máté, Szűcs Gergely és Kollár Dániel, szerkesztette: Lukács Dániel, 2020, 288 oldal, magánkiadás
Melissa Reddy: Higgyetek bennünk, fordította: Bartók Imre, 2021, 300 oldal, 21. Század Kiadó
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.