Két különleges művész a 20. század elejéről: a Berde nővérek

Péter Beáta 2024. február 07., 11:40

Újabb helyszínre érkezett a Berde Mária írónő és Berde Amál festőművész pályaképét bemutató vándorkiállítás. A Tehetségük „az isteni ingyen kegyelem” ajándéka című tárlatot február 6-án a székelyudvarhelyi Haáz Rezső múzeumban nyitották meg.

galéria
Fotó: Péter Beáta

Egy író és egy festő testvérpár, R. Berde Mária és Dóczyné Berde Amál pályaképét ábrázolja a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy által megálmodott kiállítás, okmányok, műalkotások, valamint riportok segítségével, és

az „isteni ingyen kegyelem ajándékát”, a tehetséget hivatott bemutatni.

A kiállított anyag Gergely Erzsébetnek, a Házsongárd Alapítvány elnökének a kitartó gondoskodása nyomán született meg, a kiállítás kurátora Szebeni Zsuzsanna, grafikai szerkesztője Szebeni-Szabó Róbert fotográfus.

A 20. század elején alkotó Berde nővérek világát, munkásságát áthatja az itthoni táj iránti szeretet.

Számukra rendkívül fontosak voltak a székelyföldi gyökerek, a családi kötelék, amelyért az utókor rendkívül hálás lehet”

– fogalmazott a megnyitón Ölvedi Zsolt, Székelyudvarhely alpolgármestere.

Fotó: Péter Beáta

Miklós Zoltán, a Haáz Rezső Múzeum igazgatója, az esemény házigazdája rámutatott, hogy „szinte születésnapot ülünk, hiszen február 5-én, 135 évvel ezelőtt született Berde Mária író, költő”. Mint kifejtette:

a kiállítás főként a testvérének az alkotásait tudja impresszió formájában a látogatók elé tárni, de a könyvek és az élettörténetek által a női testvérpárnak az alkotásait is hivatott közszemlére tenni.

Fotó: Péter Beáta

Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusa részéről Both Hajnal konzul osztotta meg gondolatait a jelenlevőkkel. Hangsúlyozta, hogy

a Berde nővérek egész életükben az erdélyi magyar kultúra őrzői, átmentői, örökítői voltak.

Amál a festészetben, Mária az irodalomban hozott létre máig érvényes alkotásokat. A Berde nővérek a lelkiismeret parancsolatával a szívükben a saját tehetségüket kamatoztatva járták saját útjukat, és mindketten misszióként fogták fel az életüket, küldetésként élték meg a rájuk bízott tálentum kamatoztatását.

Fotó: Péter Beáta

„Mi, az utókor könnyed okosságban már tudjuk, hogy erőfeszítésük sikerrel járt. Hogy maradandót tettek le a magyar kultúra asztalára és hogy egész életük során a legjobb tudásuk szerint szolgálták a közösségüket.

Berde Amál és Mária tehetségére és hivatástudatának rendkívül sokat köszönhet a magyar kultúra, az erdélyi magyar közösségi élet és minden bizonnyal kulcsszerepet játszottak abban, hogy az erdélyi magyarok a trianoni trauma után magukra találtak és megőrizték az identitásukat.

– méltatta őket a konzul.

Fotó: Péter Beáta

Mint fogalmazott, a vándorkiállításnak kettős jelentősége és célja van. Egyrészt felvillantja Amál és Mária alkotói- és életútjának ívét és fontos állomásait, másrészt lehetőséget ad mindannyiunk számára, hogy újrafelfedezésükkel a méltánytalan elfeledés évtizedei után ismét az őket megillető helyre kerüljenek a történelmi, kulturális és a nemzeti emlékezetben.

Szebeni Zsuzsanna, a Liszt Intézet Sepsiszentgyörgy igazgatója, a kiállítás kurátora kiemelte, hogy

a vándortárlat minden állomásán változik a kiállítás, Székelyudvarhelyen újdonságként a múzeum és egy magángyűjtő tulajdonában levő alkotásokkal gazdagodott.

Fotó: Péter Beáta

Mielőtt a két nővér életpályáját ismertette, elmondta, Berde Mária teljes hagyatékát a református egyház levéltára őrzi, és ez az egyetlen a helikoni életművek közül, amely Erdélyben hiánytalanul kutatható.

„A Berde család egy olyan dinasztia, amely az évszázadok során a haza, az egyház, a tudomány és a művészetek terén maradandót alkotott. Nem véletlen, hogy a kálvini tanok közül a legfontosabb a Berde Mária és Amál gondolatvilágában az, hogy a hithű, elvhű élet a kiválasztottság jele. Tehetségük »az isteni ingyen kegyelem« ajándéka, amelynek gyümölcsöztetése kötelesség. Nem egyéni érdem, ugyanakkor a kiemelt úton való megtorpanás istenkísértés” – fogalmazott Szebeni.

Fotó: Péter Beáta

A kiállítás szervezői hangsúlyozzák, hogy a tárlat nem jöhetett volna létre az Erdélyi Református Egyházkerület Püspöki Hivatala, az Erdélyi Református Gyűjtőlevéltár, a Sapientia Erdélyi Tudományegyetem Filmművészeti Szak, a Székely Nemzeti Múzeum, a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium együttműködése, támogatása nélkül.

Külön köszönettel tartozunk a Tőkés és Berde családnak, a leszármazottaknak, akiknek mind a debreceni, mind a zalaegerszegi, mind az udvarhelyi ágon segítették a kiállítás létrejöttét”

– hangzott el az eseményen.

Fotó: Péter Beáta

A kedd esti megnyitón közreműködött Haáz Márton fuvolaművész és Albert Orsolya, a Tomcsa Sándor Színház színésze, aki Berde Mária írásaiból nyújtott ízelítőt.

A kiállítás március közepéig látogatható.

Fotó: Péter Beáta

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.