A 2023-as évi időszakos tárlatainak sorát Páll Lajos kiállításával indítja a Csíki Székely Múzeum, így adta magát, hogy A hónap tárgya sorozatban is az ő alkotása szerepeljen kiemelt helyen januárban.
Páll Lajos 1938. április 2-án született Korondon, fazekas család gyermekeként. A kolozsvári képzőművészeti akadémián kezdte meg tanulmányait, amelyeket nem tudott befejezni:
az 1956-os magyar forradalmat követően 1958-ban összeesküvés vádjával bebörtönözték.
1962-ben szabadult, a továbbiakban Korondon élt és alkotott. Képeinek témája szülőföldjének tája és népe, lírájában a népköltészeti hagyomány avantgárd stilizálással ötvöződik. Életpályája során rangos irodalmi és művészeti díjban részesült:
1995-ben Aranka György irodalmi díjjal, 1998-ban Pro Cultura Hungarica díjjal, 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjjal, 2011-ben a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze díjjal tüntették ki, 2006-ban az ’56-os aranykeresztet, 2011-ben pedig Szervátiusz-díjat vehetett át.
Székelyudvarhelyen hunyt el 2012. november 9-én.
Az alkotónak négy festménye található a Csíki Székely Múzeum képzőművészeti gyűjteményében.
A januári hónap tárgyaként kiválasztott, 100x70cm-es, keltezetlen, vászonra festett olajképen egy, művészetében gyakran visszatérő, jellegzetes témát láthatunk, mely hangulatában az évszakhoz illő.
Ugyanakkor, tereli figyelmünket a január 12-től február 12-ig megtekinthető kiállításra, amely a Páll család gyűjteményét helyezi előtérbe, kiegészülve más magángyűjtők tulajdonában levő alkotásokkal.
A kép címe Physalis alkekengi, azaz Lampionvirág vagy Zsidócseresznye, ahogy sokan ismerik.
Nemcsak témájában, hanem a képszerkesztés tekintetében is jellegzetes darab – mutatott rá Túros Eszter, a Csíki Székely Múzeum művészettörténésze.
A bogáncsvirág mellett ez a növény visszatérő motívum Páll Lajos képein, ahogy a téli falu képe is kedvelt témái közé tartozott. De a tél nála soha nem egy hideg, rideg környezet metaforája, sokkal inkább az otthonosság érzéséhez van köze. Lehetővé teszi, hogy koncentráltabban, élesebben lássunk, befele figyeljünk, mintha keretet adna saját személyes terünknek, fokozva a színek ragyogását, felerősítve érzéseinket. Alkotásával úgy invitál bennünket ebbe a sajátos világba, hogy pontosan megjelöli nézői pozíciónkat, helyét átadva lehetővé teszi, hogy egy személyes perspektívából közelítsünk a kinti világhoz, mely végső soron elválaszthatatlanul hozzánk tartozik” – emelte ki a művészettörténész.
A hónap tárgya megtekinthető a jegypénztárnál erre a célra kijelölt helyen.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.