Múzeumi sztorik: a lampionvirág vöröse a téli tájban

Péter Beáta 2023. január 04., 19:24 utolsó módosítás: 2023. január 05., 12:48

Nemcsak témájában, hanem a képszerkesztés tekintetében is jellegzetes darab Páll Lajos korondi festő, költő, keramikus Physalis alkekengi, azaz Lampionvirág vagy Zsidócseresznye (ahogy sokan ismerik) című festménye. A Csíki Székely Múzeumban januárban ezt választották a hónap tárgyává.

Páll Lajos művészete kap kiemelt figyelmet januárban a Csíki Székely Múzeumban •  Fotó: Gegő Imre
galéria
Páll Lajos művészete kap kiemelt figyelmet januárban a Csíki Székely Múzeumban Fotó: Gegő Imre

A 2023-as évi időszakos tárlatainak sorát Páll Lajos kiállításával indítja a Csíki Székely Múzeum, így adta magát, hogy A hónap tárgya sorozatban is az ő alkotása szerepeljen kiemelt helyen januárban.

Páll Lajos 1938. április 2-án született Korondon, fazekas család gyermekeként. A kolozsvári képzőművészeti akadémián kezdte meg tanulmányait, amelyeket nem tudott befejezni:

az 1956-os magyar forradalmat követően 1958-ban összeesküvés vádjával bebörtönözték.

1962-ben szabadult, a továbbiakban Korondon élt és alkotott. Képeinek témája szülőföldjének tája és népe, lírájában a népköltészeti hagyomány avantgárd stilizálással ötvöződik. Életpályája során rangos irodalmi és művészeti díjban részesült:

1995-ben Aranka György irodalmi díjjal, 1998-ban Pro Cultura Hungarica díjjal, 2002-ben a Magyar Köztársaság Érdemes Művésze díjjal, 2011-ben a Magyar Köztársaság Kiváló Művésze díjjal tüntették ki, 2006-ban az ’56-os aranykeresztet, 2011-ben pedig Szervátiusz-díjat vehetett át.

Székelyudvarhelyen hunyt el 2012. november 9-én.

Az alkotónak négy festménye található a Csíki Székely Múzeum képzőművészeti gyűjteményében.

A januári hónap tárgyaként kiválasztott, 100x70cm-es, keltezetlen, vászonra festett olajképen egy, művészetében gyakran visszatérő, jellegzetes témát láthatunk, mely hangulatában az évszakhoz illő.

Ugyanakkor, tereli figyelmünket a január 12-től február 12-ig megtekinthető kiállításra, amely a Páll család gyűjteményét helyezi előtérbe, kiegészülve más magángyűjtők tulajdonában levő alkotásokkal.

A kép címe Physalis alkekengi, azaz Lampionvirág vagy Zsidócseresznye, ahogy sokan ismerik.

Nemcsak témájában, hanem a képszerkesztés tekintetében is jellegzetes darab – mutatott rá Túros Eszter, a Csíki Székely Múzeum művészettörténésze.

„Csendélet tájban, ahol egymással felesel a kint és a bent, a sóvidéki havas táj hidege szemben a bent meleget sugárzó otthonos terével” - magyarázta Túros Eszter művészettörténész a Lampionvirág című alkotásról •  Fotó: Gegő Imre
„Csendélet tájban, ahol egymással felesel a kint és a bent, a sóvidéki havas táj hidege szemben a bent meleget sugárzó otthonos terével” - magyarázta Túros Eszter művészettörténész a Lampionvirág című alkotásról Fotó: Gegő Imre

„Csendélet tájban, ahol egymással felesel a kint és a bent, a sóvidéki havas táj hidege szemben a bent meleget sugárzó otthonos terével. Előtér és háttér izgalmas játéka rajzolódik ki, ahol a keretezések egyszerre tagolják és teszik átjárhatóvá a különböző tereket. A fagytűrő lampionvirág vöröse beragyogja a téli tájat, színei visszaköszönnek a házak falain. A száraz virág élettelenségével életet visz a képbe.

A bogáncsvirág mellett ez a növény visszatérő motívum Páll Lajos képein, ahogy a téli falu képe is kedvelt témái közé tartozott. De a tél nála soha nem egy hideg, rideg környezet metaforája, sokkal inkább az otthonosság érzéséhez van köze. Lehetővé teszi, hogy koncentráltabban, élesebben lássunk, befele figyeljünk, mintha keretet adna saját személyes terünknek, fokozva a színek ragyogását, felerősítve érzéseinket. Alkotásával úgy invitál bennünket ebbe a sajátos világba, hogy pontosan megjelöli nézői pozíciónkat, helyét átadva lehetővé teszi, hogy egy személyes perspektívából közelítsünk a kinti világhoz, mely végső soron elválaszthatatlanul hozzánk tartozik” – emelte ki a művészettörténész.

A hónap tárgya megtekinthető a jegypénztárnál erre a célra kijelölt helyen.

Képpoézis Páll Lajos verseire
A korondi Páll Lajos egyformán jól kezelte a tollat, a fazekaskorongot és a festőecsetet. A Csíki Székely Múzeum képzőművészeti-irodalmi pályázatot hirdet, amellyel az alkotóművész sokarcúságát szeretné hangsúlyozni, képi eszközökkel közelebb hozni Páll Lajos költészetét – áll a múzeum közleményében. A képpoézis egy irodalmi szöveg részleteinek elrejtését vagy kiemelését jelenti, amellyel az alkotó új tartalmakat hozhat felszínre. A pályázatban egy-egy Páll Lajos versből kiindulva, új hangsúlyokat keresve, szavakat elrejtve és kiemelve, az így hangsúlyossá váló szövegrészletekhez képeiket társítva hozhatják létre saját képpoézisüket. Az A4-es méretű alkotásokat a Csíki Székely Múzeumba várják postán vagy személyesen, nyitvatartási időben a múzeum jegypénztáránál, keddtől vasárnapig 9 és 17 óra között. Postacím: Muzeul Secuiesc al Ciucului, Piața Cetății nr. 2, 530132 Miercurea Ciuc, județul Harghita. Beadási határidő: 2023. január 20. Díjazás: január 27-én 15 órától a múzeumban. A pályázatról bővebb információ elérhető a múzeum honlapján és Facebook-oldalán, de kérdéseikkel fordulhatnak a múzeum munkatársaihoz a 0747-115 337 és a 0746-020 262-es telefonszámon, levélben a szaborita@csikimuzeum.ro címen.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.