Ötven év tereptapasztalata egy kötetben

Nagy Lilla 2025. február 12., 10:25

Kudarcok, tanárság és több évtizedes terepmunka. De nem receptek ezek, hanem egy mélyen személyes vallomás élményekről és tapasztalatokról, amelyekből az olvasó akár okulhat is. Gagyi József tavaly megjelent kötetét mutatták be Csíkszeredában.

könyvbemutató, Gagyi József, terepmunka, perep, Sólyom Andrea
galéria
Gagyi József és Sólyom Andrea. A könyvbemutatónak a Hargita Megyei Kulturális Központ adott otthont Fotó: Nagy Lilla

A Hargita Megyei Kulturális Központ csíkszeredai székhelyén Gagyi József, a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tanára, társadalomkutató legújabb kötetét mutatták be kedd délután. A Kriza János Néprajzi Társaság könyvsorozatában 2024-ben megjelent kötetben a terepen otthonosan mozgó társadalomkutató több mint ötven év tereptapasztalatát osztja meg a Sajátterep. Utak, módszertani tanulságok című könyvében. A szerzővel a könyvről, terepezésről Sólyom Andrea szociológus, a Sapientia EMTE Csíkszeredai Karának oktatója beszélgetett, az est házigazdája Ferencz Angéla, a HMKK vezetője volt.

A könyvbemutató felvezetőjeként Sólyom Andrea személyes élményeit osztotta meg a terepmunkáról, majd rá is tért a kötet elemzésére. Elsőként a címről – Sajátterep. Utak, módszertani tanulságok –, majd a saját olvasási élményéről, a könyvről való első benyomásairól beszélt. Mint mondta, elsőre nem értette, hogy mi az a „saját”, hiszen ez egy erős birtoklásra utal, majd hozzátette, ezen az alcím sokat lazít.

könyvbemutató, Gagyi József, terepmunka, perep, Sólyom Andrea
A kötetben szó van a terepmunkáról, de tanárságról és kudarcokról is ír a szerző Fotó: Nagy Lilla

A kötet hét fejezetből áll, Sólyom Andrea pedig ezeket a fejezeteket vette át szerre, anélkül, hogy „lelőné a poént”. A bevezető rész elsősorban egy fogalomismertetőként szolgál, de Gagyi József egyfajta életrajza is kiolvasható belőle, például az, hogy nem ő az első „terepes” a családjában, hiszen édesapja is terepmunkás volt. A második fejezet is némileg a szerző életébe enged betekintést, ebben a szakdolgozatáról ír, amely 191 oldalasra sikerült – ez pedig igen meglepő szám szakdolgozat-léptékben. Ebben a fejezetben fény derül arra is, hogy

Gagyi József tudatos terepezéseket vitt végbe, amely egy tudatos értékmentő munka is.

Sólyom Andrea hangsúlyozta, hogy mindezt úgy tette a szerző, hogy nem tanult kutatásmódszertant, autodidakta módon fejlesztette ki terepmunkáinak felépítését. A következő fejezetekben Gagyi József a diákokkal való közös munkáról mesél, például arról, hogy a terepgyakorlaton terepnaplót kellett vezessenek a tanítványok, de ír emellett a tanárságról, a csoportos és egyéni önképzésről, a csíki iskolákról, majd a doktori státuszáig vezető útról. Az ötödik és a hatodik fejezetbe a Máréfalváról és Csíkfalváról való hosszú beszélgetései kerültek bele. Ezekből a beszélgetésekből a máréfalvi alanyát említették a könyvbemutatón, Ágnes nénit – a téma kapcsán némiképp kudarcot élt meg a szerző, hiszen a rokonoknak nem tetszett az, ahogyan ábrázolta a „számukra szent” nőt.

könyvbemutató, Gagyi József, terepmunka, perep, Sólyom Andrea
A szerzővel Sólyom Andrea, a Sapientia EMTE oktatója beszélgetett Fotó: Nagy Lilla

A kötet utolsó fejezetében letisztázza, hogy minek is szánja ezt a könyvet. Eszerint nem leltárt készít –

Sólyom Andrea úgy véli, olyan, mintha Gagyi József mindig is készült volna ennek a könyvnek a megírására.

A kötet tehát évtizedeket foglal össze: kudarcokról ír, a tanárságról és a terepmunkáról. Fontos azonban, hogy a terepmunkás leírásai nem receptek, csupán útmutatók: a szerző elmeséli, hogy hogyan csinálta ő, hogy neki mi vált be, és az olvasóra van bízza, hogy mit visz tovább.

Sólyom Andrea a kötet bemutatóján kritikáit is megfogalmazta a könyvvel kapcsolatban. Elsőként kiemelte az irigylésre méltó türelmét Gagyi Józsefnek, amelynek hála évekig képes ugyanazokkal az alanyokkal beszélgetni odaadással, szakmai felkészültséggel. Másrészt viszont a szerző türelmetlenségére is felhívta a figyelmet, ami a kötet nyomdába bocsátását illeti, hiszen nyelvi helytelenségeket és elütéseket vélt felfedezni a nyomtatott példányban.

könyvbemutató, Gagyi József, terepmunka, perep, Sólyom Andrea
Gagyi József kötete a Kriza János Néprajzi Társaság könyvsorozatában jelent meg 2024-ben Fotó: Nagy Lilla

Az est zárásaként a szerzőhöz intézte kérdéseit Sólyom Andrea. Ebből kiderült például, hogy Gagyi József annak szánja ezt a kötetet, „aki csak elolvassa”, továbbá, hogy az Ágnes nénihez kapcsolható kudarcát a tapasztalatlanságának tudja be. Ekkor a közönség soraiból is érkezett a szerzőhöz egy kérdés, miszerint: mi a magyarázata annak, hogy a leírt szöveggel gyakran ellenkeznek az interjúalanyok? Gagyi József rámutatott, a válasz erre egyszerű: megijednek saját maguktól.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.