Szépirodalom a labdatérről

Liget 2020. április 07., 11:16

Óriási szakirodalma van a futballnak, rengeteg játékos-életrajz jelent és jelenik meg. A labdarúgásról azonban nemcsak a dokumentum-könyvek, de a szépirodalom terén is bőven akad olvasnivaló. A Székelyhon napilap Erdélyi Sport kiadványában a magyar és a világirodalomból szemezgettek futballról szóló irodalmi műveket.

Szépirodalom a labdatérről
galéria
Mostanság nézni kevésbé lehet a futballt, de olvasni róla annál inkább Fotó: Katona Zoltán

Szabó Lőrinc, Ady Endre, Juhász Gyula, Ottlik Géza, Örkény István – csak néhányan azon magyar írók, költők közül, akik tollukra vették ezt a csodálatos sportágat. A magyar irodalom futballal kapcsolatos írásaiból Csillag Péter 2018-ban Ady stoplisban címmel megjelent kiváló kötete ad keresztmetszetet. Molnár Ferenc leghíresebb művében, a magyar irodalom egyik legismertebb ifjúsági regényében, A Pál utcai fiúkban is a labdázó területért, a grundért folyik a harc. Krúdy Gyula egy írásában egyszer tévesen „lapdajáték” névvel illette a focit, Zelk Zoltán Rímes üdvözlő távirat címmel írt csapnivaló verset a londoni 6:3 alkalmából, azonban nem árt tudni róla azt, hogy óriási futballrajongó volt, és ezen a versen kívül más, kitűnő költeményei is vannak a fociról.

A kortárs világirodalom talán legismertebb alkotása ezen a téren Nick Hornby angol író 1992-ben írt Fever Pitch című önéletrajzi regénye, amely magyarul Fociláz címmel jelent meg. Néhány évvel később egy másik angol író, bizonyos John King egy Chelsea-rajongó futballhuligánról írt regénynek is beillő novellafüzért, A futball faktor címmel.

Az Erdélyi Sport április 7-én megjelent cikkében a kortárs magyar irodalom focikönyveiről is szólnak, lapozzák fel tehát a Székelyhon napilap keddi lapszámát.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.