Közismert, hogy a sós levegő több légúti megbetegedés esetén segít, a tengerpartot, a sósvizes üdülőhelyeket és a sóbányákkal rendelkező településeket nagyon sokan keresik fel azzal a céllal, hogy a gyerekek makacsul visszatérő náthájára vagy épp a felnőttek asztmájára találjanak enyhülést. De pontosan hogyan működik a sós levegő gyógyhatása, milyen megbetegedések esetén ajánlott és van-e ellenjavallata – ezekre a kérdésekre kerestük a választ Fodor István fülorrgégész főorvosnál, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fülorrgégészeti osztályának vezetőjénél.
A légúti nyálkahártya „szereti” a sós levegőt, ez pozitív hatással van a légutakra – kezdte ismertetőjét a szakember. Rámutatott, ez régóta ismert, a sós levegő jótékony hatásáról már az ókori görögök is tudtak, és ajánlották is a sós levegőt különböző légúti betegségekre. Később arra figyeltek fel, hogy a sóbányászoknál nagyon ritka volt a légúti megbetegedés, ezen megfigyelésre alapozódott aztán a különböző sóterápiák kifejlesztése.
Gyerekek és felnőttek számára is a felső légúti gócok, az asztma és az allergiás folyamatok, a hörghurutok, a mandulagyulladás, valamint az orrnyálkahártya, a melléküregek, az arcüreg gyulladásainak kiegészítő kezelésében hatásos a sós levegő – sorolta a főorvos. Hangsúlyozta, nem minden gyógykezelés helyettesíthető ezzel, de nagyon jó kiegészítő kezelés lehet.
A koncentráltan sós levegőből, tengerparton, sóbányában, sószobában a sókristályok apró, mikron méretű és annál kisebb részecskéi kerülnek be a légutakba. Ezek az apró részecskék folyadékot, vizet vonzanak az érintett területre, ezzel elősegítik a nyák vagy a kóros váladék ürítését.
Fokozzák ugyanakkor a helyi immunitást is, szerepet játszanak a méreganyagok, illetve a különböző baktériumok kiürítésében – ismertette a fülorrgégész szakember. Mint mondta,
két év alatt nem ajánlják kisgyermekek sóbányába vitelét, mert nekik még fejletlen a légzőrendszerük,
de más ellenjavallat nincs. Tengerpartra lehet vinni két év alatti gyerekeket is. A főorvos rámutatott, a sóbányákban nagyon stabil hőmérséklet, állandó páratartalmú levegő van, amelyben magas a sókoncentrátum és amely nem tartalmaz kórokozókat. Ugyanakkor nincs légáramlat - ez mind hozzájárul a légúti problémák javulásához.
A sós levegő jótékony hatását kúraszerűen ajánlott kihasználni. A főorvos azt tanácsolja, gyermekeknek 10-12 napos kúrákat érdemes tartani, felnőttek számára többet is lehet a sós levegőn tartózkodni. Ha azonban valaki nem tud ilyen hosszú időre menni tengerpartra, sóbányába, akkor egy hétre, öt-hét napra is érdemes menni, a sós levegő kifejti a hatását – mondta.
Minden, ami párásítja, sóval telíti a levegőt, az jótékony hatású a légutakra, így az otthoni párologtatók, sólámpák, sószobák is – közölte a főorvos. A fülorrgégész ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy akkut légúti betegséggel ne vigyenek gyerekeket sószobába, a betegek ugyanis beviszik a kórokozókat a viszonylag kis légtérbe, és ezzel megbetegíthetik a többi gyereket.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.