Az új élet, a feltámadás szimbóluma
Húsvét közeledtével, gyimesi írott tojásokat választottak az áprilisi hónap kiemelt tárgyaivá a Csíki Székely Múzeumban.
A tojás több ezer éve fontos szimbóluma a termékenységnek, az új életnek. Sok mitológiában a világteremtést jelenítik meg a tojás által. A húsvéti – festett, írott – tojás a kereszténységben a feltámadás szimbóluma. Ahogy a tojásból kikel az új élet, úgy támad fel Krisztus is. A tojás piros színe egyaránt utalhat a kiontott vérre és az életre – magyarázta Málnási Levente néprajzkutató, muzeológus.
Leginkább Európa keleti felén díszítették, írták a tojásokat. A magyar népi kultúrában a leggazdagabb motívumkincs a Gyimesekben található: közel 1000 mintát ismernek.
A tojásminták olyan elnevezéseket viselnek, mint: csillag, fehér kabala, ördögtérgye, kupa, Jézus szíve, szent sír, korona, töltött rózsa, kakastaréj, tekerőlevél, cserelapi, veszett utas, kankós, ráklábas, kantáros stb. A húsvéti tojás sokáig szerelmi ajándék is volt.”
Az áprilisi hónap kiemelt tárgyai négy gyimesi írott tojás, ezeket Demeter Vilmosné csíkszeredai lakos adományozta a Csíki Székely Múzeumnak 2002-ben. Az egyik tojás kankós töltött rózsás díszítésű – a rózsa Szűz Mária szimbóluma –, a másik mintája ugyancsak töltött rózsa, duplán nyolc szirmú. A harmadik tojáson kankós cserelapis minta szerepel, míg a negyedik tojásra tekerőleveles mintát írtak.
Az írott tojások megtekinthetők a múzeum jegypénztárában keddtől vasárnapig, naponta 9 és 17 óra között.