„Menetszélbe beletartom az arcomat.” Dalok a szélről

Katona Zoltán 2021. május 25., 19:23 utolsó módosítás: 2021. május 26., 19:10

Amikor fúj a szél, pláne, ha hideg, bizony akkor is el lehet énekelni egy dalt. Lehet fújni az új idők új dalát, de olyan helyzet is van, amikor elfújja a szél a dalt nyomtalanul. A szél a hátán hord bennünket, illetve a szerelmünket, és persze a szél hoz és szél visz el, legalábbis Szabó Lőrinc szerint. Egy szeles dalcsokor, szeles délutánokra.

„Menetszélbe beletartom az arcomat.” Dalok a szélről
galéria
Fotó: A Kiscsilag zenekar Szeles (2014) című albumának borítója

Amerikaiak, németek, angolok, franciák és természetesen magyarok, a népdalkincstől a popdalokig mindenütt vissza-visszatérő motívuma a dalszövegeknek a szél, a szeles idő vagy pedig az átvitt értelemben vett, hajba, arcba belekapó szél. Utazzunk egyet a szelek szárnyain, a hatvanas évektől napjainkig.  

Bob Dylan: Blowin’ in the Wind (1962)

A pop-rockzene egyik legnagyobb hatású előadója, a Robert Allen Zimmermannként született Bob Dylan a hatvanas évek elején kezdte pályáját, debütalbuma, a The Freewheelin’ Bob Dylan kezdőszáma a Blowin in the Wind, egy tulajdonképpeni protest-song, ami több mint hatvan éve nem veszít az aktualitásából, hiszen a dalszövegben megfogalmazott kérdések azóta is jelen vannak, illetve lehetnek az életünkben. Iszonyatos sok feldolgozást ért meg, a magyarok közül a Hobo-féle verziót és fordítást emelném ki, a románok közül pedig a Florian Pittiș-ét (Pasărea Colibri).

Jimi Hendrix: The Wind Cries Mary (1967)

A szél sírja: Mary – talán így fordíthatnánk le Jimi Hendrix egyik első megjelent balladáját, amely a debütlemezét (Are You Experienced?) megelőző kislemezén jött ki. A híres gitáros akkori barátnőjéhez, az ír származású Kathleen Mary Etchinghamhez írt a a dalt, és igen, eltalálhattuk: a szélben ott van a szerelem.

Elton John: Candle in the Wind (1973 és 1997)

Az angol dalszerző még a hetvenes évek elején írta a dalt állandó szövegírójával, Bernie Taupin-nel. A „szélben elfújódó gyertya” eredetileg Marilyn Monroe emlékére íródott, legalábbis a híres színésznő ihlette akkor, de Elton John 1997-ben, Diana hercegnő tragikus halálakor felújította és áthangszerelte ezt a régi balladát, élőben adta elő a temetésen, így azóta ahányszor meghalljuk a Candle in the Wind-et, Diana jut eszünkbe.  

Scorpions: Wind of Change (1990)

A német Scorpions együttes legismertebb dala, egyben a kelet-európai rendszerváltozások egyfajta himnusza is – aki tinédzser- vagy felnőttfejjel élt 1989-1991 tájékán, az jól emlékezhet, hogy a csapból is ez a dal folyt, a segédmunkástól az egyetemi tanárig mindenki a dal bevezetőjét fütyörészte. Eredetileg már 1989-ben megjelent egy kislemezen, de a Crazy World nagylemezre került fel 1990-ben ez az igazi nagy rockballada, amely akkor, azokban az euforikus években nagyon optimistán szólt, hiszen még nem tudtuk, hogy mi várt ránk az elmúlt harminc évben, hogy az a bizonyos szél nemcsak a barátságot és testvériséget hozza el, hanem sok-sok háborút, ellenségeskedést és bajt is...

Noir Désir: Le vent nous portera (2001)

A francia alternatív kultzenekar, a Noir Désir legismertebb dala, húsz éve jelent meg a Des Visages Des Figures című lemezen, az együttes tagjai, Denis Barthe, Serge Teyssot-Gay, Frédéric Vidalenc és Bertrand Cantat szerezték. Bertrand Cantat énekes-gitáros-dalszerző és a Noir Désir zenekar kultikusnak számított a kilencvenes évek Franciaországában, Bertrand életének tragédiasorozata után nem sokkal fel is oszlottak, a dal viszont a Kistehén feldolgozásában (a szöveget Ha elviszi a szél címmel fordították le) is ismert, ez a Kalandorok című játékfilmhez készült. A francia rocksztár magyar feleségéről, illetve annak haláláról itt lehet olvasni.

Mumford & Sons: Winter Winds (2009)

Az angol hipszter-folkbanda, a Mumford & Sons 2009-ben robbant be a zenepiacra a Sigh No More című, hatalmas sikert arató lemezzel, ezen a korongon volt a The Cave című, abszolút ismertséget hozó daluk is. A Winter Winds is ahhoz hasonló, könnyed hangvételű, laza dal, akárcsak ennek az igen szimpatikus együttesnek az egész tevékenysége, akikhez a hazai mezőnyből a Bagossy Brothers Companyt tudnám hasonlítani.  

Muzsikás: Hidegen fújnak a szelek (1984)

Hideg londoni szelekről térjünk át a szintén hideg szelekkel operáló Kárpát-medencébe, oda, ahol a Muzsikás együttes az egyik zászlóvivője a magyar népdalkincsnek, Sebestyén Márta hangja pedig egyszerűen fenomenális. A Hidegen fújnak a szelek az egyik legismertebb és legnépszerűbb magyar népdal, amely a Muzsikás feldolgozásában először az 1984-es Táncház-válogatáson jelent meg, majd később az együttes emblematikus nagylemezére, a Nem arról hajnallik, amerről hajnallott címűre. A dalról, a Muziskásról, valamint a táncházmogalomról ezt a cikket ajánlom elolvasni, amelyben a dal több feldolgozását is meghallgathatjuk. De van egy ilyen feldolgozás is.

Fonográf: A széllel szemben (1975)

Volt Magyarországnak is egy fantasztikus folkzenekara, mégpedig a Fonográf, amely az Illés zenekar feloszlása után jött létre, Bródy János és a Szörényi-testvérek ebben az együttesben alkották szebbnél szebb és mára örök slágerként számontartott dalaikat. Ezek közül az egyik A széllel szemben, amely az 1975-ös Na mi újság, Wagner úr? című lemezre (ez volt a Fonográf második albuma a Fonográf I. – 1974 – után) került fel, a dalt a Fonográffal szoros alkotói kapcsolatot ápoló Koncz Zsuzsa is gyakran énekelte, sőt lemezre is vette.

Korál: Homok a szélben (1981)

„Homok a szélben, azt mondod, az vagyok. / Homok a szélben, lehet, hogy az vagyok” – amikor tavaly Balázs Fecó, az egykori Korál együttes alapítója elhunyt, ezt a dalt játszották a rádiók, ezt osztották nagyon sokan a közösségi oldalakon. A Homok a szélben egy negyven évvel ezelőtti szerzemény, ezzel lett ismert a Korál együttes, hiszen 1981-ben a Tánc- és Popdalfesztiválon harmadik helyezést értek el, és a közönségdíjat is megszerezték. Szövegét Horváth Attila, az egyik legnagyobb magyar szövegíró jegyezte.  

Bikini: Fúj a szél (1989)

A nyolcvanas évek végén a Bikini együttes átment egy teljes átalakuláson, a rendszerváltást már D. Nagy Lajos énekessel és a Temesvári vasárnap című lemezzel, illetve egy emblematikus erdélyi turnéval érte meg. E lemezen kultikus dalok kaptak helyet, illetve néhány olyan is, amely inkább a Nagy Feró-szerű, ironikus-vicces szerzeményekre hasonlított. A Fúj a szél pont egy ilyen dal, kesernyés, ironikus szöveggel. Érdekesség, hogy van egy angol verziója is.

Kiscsillag: Szeles (2014)

Lovasi András még 2006-ban létrehozta a Kiscsillagot, de akkor még létezett a Kispál és a Borz, azóta a Kiscsillag is megjárt minden magasságot a magyar alternatív szcénában, egyfajta art-rock zenekar lett, aminek ma már kultusza van, habár igen aktív együttes. Legutóbbi albumuk tavaly jelent meg, itt írtunk róla, a Szeles pedig még 2014-ben. A címadó dal az egyik legszebb belőle, és tényleg úgy érzi az ember, mintha a Kiscsillag egyik régi, igen magas érzelmi töltettel bíró számának a folytatása volna. Ez pedig a

Kiscsillag: Menetszél (2006)

, amely az egyik leglélegzetelállítóbb dala az együtesnek, a Greatest Hits Vol1. címet kapó debütlemezre került rá, de azóta is játssza a Kiscsillag, amelynek a Semmi konferencia című konceptalbuma is erre a dalra vezethető vissza. Egyébként elképesztő ezt a dalt üvölteni egy nyári fesztiválon, esőben, szélben, fröccsel a kezedben.

Jónás Vera: Szél hozott, szél visz el (2016)

Legyen még egy bónuszdal, amit ugyan Jónás Vera előadásában szeretek a legjobban, de igazából egy Bródy János által megzenésített Szabó Lőrinc-vers, amely eredetileg még 1923-ban íródott, Halász Judit és Koncz Zsuzsa előadásában is hallható. Azonban egyik kedvenc magyarországi előadóm, Jónás Vera előadásában talán még érdekesebb, ez a felvétel egy 2016-os MR2 Akusztikra készült, de az abban az évben megjelent Tiger, Now! című lemezére (2016) is felkerült.

Szóval: a szél hozta a dalokat, és szél is vitte el őket.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.