A tavalyi év szinte el sem kezdődött, a koronavírus még meg sem érkezett Európába, amikor az első letaglózó hír már megjött: 2020. január negyedikén alig 56 évesen meghalt Gesztesi Károly magyar színész, aki autózás közben lett rosszul, szívinfarktus végzett vele. A magyar színészvilág pedig az elmúlt évben rajta kívül is olyan korszakos zseniket, egyéniségeket gyászolt akik egyértelműen hiányozni fognak a színpadokról vagy a képernyőkről.
Andorai Péter, Földi Teri és Pécsi Ildikó talán a legismertebbek (utóbbi férje, Szűcs Lajos is tavaly halt meg), ám Böröndi Tamás, a Vidám Színpad igazgatójának halálát a koronavírus okozta. A legmegdöbbentőbb talán mégis az idős Szilágyi István halála volt, hiszen az egykori népszerű magyar színészt a fia gyilkolta meg.
Sajnos az erdélyi magyar színházi szakma is sokat veszített 2020 folyamán, főleg a sepsiszentgyörgyi, hiszen a negyvenes évei elején járó Nagy Alfréd hosszú betegeskedés után halt meg márciusban, míg Molnár Gizella és Darvas László a Tamási Áron Színház nyugdíjas színművészeiként játszanak tovább az égi színpadokon. A kolozsvári színház is két nagyon idős színművészétől búcsúzott, Bisztrai Mária (Petru Groza miniszterelnök és Kabdebó Duci színésznő lánya) 97 éves korában, Orosz Lujza pedig 94 évesen halt meg. De alig 66 éves volt Körner (Hajdu) Anna, a nagyváradi színház súgója, és mindössze 64 évet élt Molnár Tibor, a kolozsvári színház népszerű kellékese. A román színházi szakma is nagy egyéniségeket veszített, Draga Olteanu Matei és Vladimir Găitan színészek, valamint Mircea Mureşan filmrendező is eltávozott 2020-ban.
Ha már a magyar és román színészekről szó került, Hollywood-ot és a világ filmiparát is megrázta néhány haláleset. Kirk Douglas 103 éves korában halt meg, Sean Connery éppen kilencven évet töltött tavaly – hatalmas egyéniségek voltak, igen emlékezetes filmszerepekkel, akárcsak a svéd Max von Sydow, aki több Ingmar Bergman-film főszereplője volt. Idős volt és évek óta súlyos betegséggel küzdött Terry Jones, az angol abszurd humor zászlóvivője, a Monty Python humorista csoport tagja, akárcsak Jiri Menzel cseh filmrendező. Egy másik, sokkal fiatalabb és hasonlóan nagy formátumú filmrendező is meghalt 2020-ban, a dél-koreai Kim Ki-Duk (Kim Gidok) halálát azonban a koronavírus szövődményei okozták. Hollywood két olyan színészt gyászolt a tavalyi évben, akiket időnap előtt a rák ragadott el: Chadwick Boseman mindössze 43 éves volt, míg Kelly Prestont, John Travolta feleségét 57 évesen vitte el a kegyetlen betegség. Talán ebbe a névsorba illik a divattervezés matuzsálemje, Pierre Cardin is, aki 98 évet élt, az év végén hunyt el.
A filmzenék koronázatlan királya, az olasz Ennio Morricone 91 éves korában halt meg nyáron, dallamai felejthetetlenek – ezzel kapcsolatban pedig sajnos azt konstatálhattuk 2020-ban, hogy mind a populáris zene, mind pedig a klasszikus zene nagyjai közül többen fent muzsikálnak tovább. Ha az erdélyi és magyarországi zenei szakembereket vesszük, említsük meg Szőnyi Erzsébet Kossuth-díjas zeneszerzőt, a nemzet művészét, valamint Terényi Ede marosvásárhelyi születésű zeneszerzőt és zenetudóst, illetve Angi István zeneesztétát, a kolozsvári zeneakadémia professzorát. A Marosvásárhelyi Állami Filharmónia igazgatója, az ismert kultúrmenedzser és karmester, Vasile Cazan 68 éves korában a koronavírus miatt halt meg.
A popzene olyan nagy egyéniségeket volt kénytelen eltemetni, mint a 81 éves Kenny Rogers country-énekes, valamint a rock and roll egyik korai úttörője, az igen emlékezetes hangú Little Richard. Teljes nevén Richard Wayne Penniman-ről, aki 87 évesen távozott, még az Illés együttes is írt dalt. A nála sokkal fiatalabb, holland származású amerikai Eddie Van Halen a rockzenében tette le névjegyét, gitárját pedig 65 évesen, a magyarok számára oly gyászos napon, október 6-án, sajnos örökre... Egy másik híres gitáros, Spencer Davis az angliai rhythm and blues műfaj egyik megalapítója volt a hatvanas években, ő is végleg letette a gitárt 81 évesen. A Spencer Davis Group Magyarországon is fellépett 1967-ben, ez annak idején nagy szenzációszámba ment.
Az akkori magyar zenészek, az ún. „nagy generáció” pedig 2020 őszén több tagját is elveszítette. Az Omega együttes két alapítója, Benkő László és Mihály Tamás alig néhány napnyi különbséggel haltak meg – kettejük mellett olyan nagy magyar zenészegyéniségek sírja felett hajthatunk fejet ezentúl, mint a dalszerző-billentyűs Balázs Fecó, valamint a szaxofonos és zenekarvezető Bergendy István. Utóbbi két zenészlegenda halálát a koronavírus okozta.
Hadd említsünk meg egy olyan embert is, aki ugyan nem volt zenész, de neki köszönhetően is tudhattunk, informálódhattunk a magyar pop-rockzene fejlődéséről, a zenészek életéről, biográfiáiról. Az életében több ilyen jellegű kötetet megjelentető a Zoltán János budapesti zenei újságíró tavaly áprilisban halt meg, 67 évesen.
Apropó újságírók, médiaszakemberek: a mi szakmánk sem maradhat ki ebből a szomorú felsorolásból, hiszen meghatározó egyéniségek távoztak közülünk a tavalyi év folyamán, ugyanakkor írók, költők is többen elhunytak. A világhírű spanyol író, Juan Marsé mellett a magyar gyerekszíveket könyveivel, meséivel, figuráival oly sokszor megdobogtató Csukás István is felülről néz le a gyerekekre, Oriza-Triznyák, Mirr-Murr kandúr, Szegény Gombóc Artúr vagy Süsü, a sárkány megalkotója 83 évesen halt meg. Nemcsak a magyar irodalom, hanem a romániai magyar közélet meghatározója volt sok éven át a koronavírusban meghalt Szőcs Géza, de 2020-ban halt meg Bogdán László székelyföldi író is. Kortársai, a nagyváradi Szilágyi Aladár író, újságíró, helytörténész, a szintén váradi Péter I. Zoltán helytörténész, író, a marosvásárhelyi Makkai János, a Népújság napilap egykori főszerkesztője, a szilágysági Józsa László nyugalmazott újságíró is elhunytak. Nyolcvannégy éves korában meghalt Tótfalusi István író és műfordító, akit Tolkien, Vonnegut, Jack London vagy Nabokov fordítójaként is ismerhettünk.
A magyar és román emigráció egy-egy igazán nagy irodalmi alakja is itt hagyott bennünket tavaly, mindkettő Párizsban halt meg, Méray Tibor és Paul Goma, akiknek jelentős szerepük volt a rendszerváltásban, illetve az azt követő években a kelet-európai sajtóban. Akárcsak Chrudinák Alajosnak, aki a Magyar Televízió Panoráma műsorának műsorvezetőjeként és szerkesztőjeként ismerhettünk. Sajnos tavaly meghalt a kolozsvári Marius Tabacu televíziós rendező, akárcsak a Pro Tv és más román kereskedelmi tévék műsorvezetőjeként ismert Cristina Țopescu is.
Rejtő Jenőre gondolva (állítólag a „Na, ez az év is jól kezdődik!” volt az egyik utolsó mondata, mielőtt 1943 januárjának első napján halálra fagyott a messzi Voronyezsben) sajnos az idei év sem kezdődött szebben, hiszen egy igen nagy jelentőségű hang ment el: a liverpooli Gerry Marsden, a Gerry & The Pacemakers beat-együttes (igen, a Beatles városáról van szó!) frontembereként énekelte lemezre azt a felvételt, amely a Liverpool FC klubhimnusza lett. A liverpooliak imádott Gerry bácsija 78 évesen hunyt el az év második napján, de az általa énekelt dal talán álljon itt örök mementóként azok emlékére, akiket 2020-ban ragadott el a halál, de mégis örökre velünk lesznek.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.