avatar
Tamás Attila

2019. február 25., 15:06

Gyorselemzés a 2019-es Oscar-díjakról

Meglepő volt és mégsem az Amerikai Filmakadémia döntése, vagyis, hogy a Zöld könyvet kiáltották ki a legjobb filmnek a 91. Oscar-díjátadón. Meglepő volt, mert nem tűnt igazán komoly befutónak annak a rendezőnek a filmje, aki korábban Dumb és Dumber és a Keresd a nőt! filmeket is rendezte. Bár nem ez volt a célom, most mégis ledegradáltam az alkotót, aki ezúttal

egy tipikusan „Oscarra-szabott” filmmel rukkolt elő, aminek díjazása jól mutatja, hogy az akadémia tagjai továbbra sem mernek nagyot, sőt egyáltalán semekkorát sem kockáztatni az őket övező felháborodások miatt, amiből idén is volt jónéhány.

Kezdve attól, hogy műsorvezető nélkül voltak kénytelenek levezényelni a ceremóniát, egészen addig, hogy rendesen kiakasztották az operatőröket és más filmeseket azzal, hogy bizonyos díjakat, köztük az operatőrit is a reklámszünetben akarták átadni (utóbbitól végül eltekintettek és senki sem „sunyiban”, a képernyőn kívül kellett átvegye a díjat).

A legnagyobb presztízsű filmes díjakat megítélő Amerikai Filmakadémia tagjai tehát érthető módon nem mertek kockáztatni, és „adjátok meg a császárnak, ami a császáré...” elven

mindenkit úgy díjaztak, hogy senkinek se kelljen keserű szájízzel távoznia a gáláról,

így Alfonso Cuarón a rendezői mellett megkapta a legjobb operatőri, Spike Lee a legjobb adaptált forgatókönyvnek, a Zöld könyv pedig a legjobb eredeti forgatókönyvnek és a legjobb filmnek járó Oscart.

Természetesen nem akarták, hogy blaszfémiát kiáltsanak rájuk, ezért díjazták csak a technikai szegmensben a Fekete Párducot és ezért nem lehetett a Netflix által forgalmazott Roma a legjobb filmalkotás, de azért nem hagyták, hogy a legjobb idegen nyelvű film kategóriában bármelyik jelölt elhappolhassa előle a díjat. Zenés filmként a Bohém Rapszódia is megkapta a maga díjait, A kedvenc és az Alelnök pedig bármennyire is jó filmek, be kellett érjék egy-egy Oscarral.

Az alakítások terén a papírforma érvényesült, egy kivétellel: a tuti befutónak számító, immár 7 Oscarra jelölt Glenn Close ismét hoppon maradt, helyette a brit Olivia Colmant díjazták a legjobb női főszereplő kategóriában. Igazán megható pillanat volt, amikor a díjazott ténylegesen meglepődve és lányos zavarában a mentorának tartott Glenn Close-nak is címezte a szavait, miszerint „vágyott erre a díjra, mégsem szerette volna, hogy ez így legyen…”

A többi színészi kategóriában nem született meglepetés, Rami Malek, Mahershala Ali és Regina King kaptak idén szobrocskát az alakításukért,

ezúttal tényleg nem lehet az akadémiát egyoldalúsággal és részrehajlással vállalni, a 2015-ös #OscarsSoWhite hisztéria jegyében idén több fekete és nem amerikai jelöltje és díjazottja is van a versenynek a polkorrektség jegyében.

Nem mindenki távozott azonban elégedetten: Spike Lee például szó szerint kiakadt a Zöld könyv díjazásánál: felállt, kezeivel integetett és el akarta hagyni a termet. Miután ezt mégsem tudta megtenni, a díjátadót követően a backstageben csalódásának adott hangot és elmondta, hogy: „minden alkalommal, amikor valaki autózik valakivel, veszítek”, utalva arra, hogy 1990-ben sem nyert díjat, amikor a szintén egy sofőr-utas kapcsolatról szóló Miss Daisy sofőrje tarolt.

Minden Oscar-díjátadónak vannak sajátos, emberi pillanatai, idén az egyik a Queen énekesének megformálásáért Oscar-díjat kapó Rami Malek esése volt az egyik ilyen momentuma, aki a díjjal a kezében botlott meg és esett le a színpadról. Bár orvosi ellátásra szorult, látszólag nem esett nagy baja.

Visszatérve azonban a díjazásokra: 91. Oscar sem fog formabontóként bevonulni a történelembe, és továbbra is a hagyományos mozizás mellett teszik le a garast az akadémia képviselői, ami valahol rendben is van, hiszen a filmeket elsősorban a mozivászonra készítik.

A független stúdiók már ott vannak a világ filmes élvonalában, a streaming-platformoknak azonban még várniuk kell, emellett a továbbra sincs esélye szuperhősfilmnek a legjobb alkotás díjára.

Amit viszont már megelőlegeznék, hogy jövőre az még sok kérdőjeles, de gigaköltségvetésből készülő, igazi sztárparádénak ígérkező The Irishmannel fog bepróbálkozni a Netflix a legjobb film díjáért, amihez pont ma (bizonyára nem véletlen az időzítés) adták ki az első kedvcsináló teasert.

U.I.: az Oscar-tippjeim, 24 kategóriából 11 esetben jöttek be. Bár sikerült jól eltalálnom a legtöbb alakítást és a főbb díjakból többet is, a technikai kategóriákban csúnyán felsültem. No de majd jövőre...

0 HOZZÁSZÓLÁS
Szabó Zsolt: A bábjáték által megtanulhattam, mit jelent a szakmai alázat
Ilyés Krisztinka 2024. szeptember 13., péntek

Szabó Zsolt: A bábjáték által megtanulhattam, mit jelent a szakmai alázat

Színész, bábművész, drámatanár, akit Szász-Mihálykó Mária és a Vitéz Lelkek csapata indított el ezen a pályán. „Vannak helyzetek, amikor az ember találja meg a saját útját, és van, amikor fordítva történik. Esetemben az utóbbi volt” – meséli Szabó Zsolt.

Kapcsolódás: színházba csalogató kollázsok
Péter Beáta 2024. szeptember 12., csütörtök

Kapcsolódás: színházba csalogató kollázsok

Bánk bán, Prospero, Tiborc, Liliomfi, Csongor és Tünde, Don Juan, Rómeó és Júlia, Antigoné, Hamlet – a drámairodalom híres darabjai és szereplői nyomán nevezték el a Csíki Játékszín bérleteit, amelyeket ezúttal Hatházi Rebeka kollázsaival illusztráltak.

Velünk véget ér – ki lehet-e törni a bántalmazó kapcsolatból?
Tamás Attila 2024. szeptember 11., szerda

Velünk véget ér – ki lehet-e törni a bántalmazó kapcsolatból?

Bár a Blake Lively főszereplésével készült film nem kavart akkora port, amire előzetesen számítani lehetett, így sem szégyenkezhet, hiszen az alapjául szolgáló könyv olvasóinak jelentős részét becsábította a mozikba.

Múzeumi sztorik: iskolajelvény a „kicsi magyar világból”
Péter Beáta 2024. szeptember 06., péntek

Múzeumi sztorik: iskolajelvény a „kicsi magyar világból”

Az iskolakezdéshez kapcsolódóan választották ki a hónap tárgyát a Csíki Székely Múzeumban: a csíkszeredai Magyar Királyi Állami Leánygimnázium sapkajelvényét dr. Lukács Bence Ákos történész, vezető konzul ajándékozta Csíkszereda városának.

Ecuadori rajznapló: irány Székelyföld!
Liget 2024. szeptember 04., szerda

Ecuadori rajznapló: irány Székelyföld!

Hetedik, utolsó rész, amelyben az univerzum megpróbálja a hősünk fülébe suttogni, hogy maradjon még Ecuadorban, ám ő rendíthetetlenül kitart amellett, hogy ideje visszazökkenni a székelyföldi hétköznapokba.

SzínJÁTÉKOK Temesváron, avagy színészek a (sport)pályán
Liget 2024. szeptember 03., kedd

SzínJÁTÉKOK Temesváron, avagy színészek a (sport)pályán

A győzelem élményét, a közös játék örömét kínálta az évadnyitó tornán a Csiky Gergely Állami Magyar Színház és a ProTeszt Egyesület a Temesvárra érkező vendégtársulatoknak és helybéli barátainak. A találkozó történéseibe pillanthatunk most bele.

Ha nem lehetsz csillag az égen, légy lámpás a kunyhóban
Ilyés Krisztinka 2024. augusztus 31., szombat

Ha nem lehetsz csillag az égen, légy lámpás a kunyhóban

Az általa tapasztalt élményekből próbál hátrahagyni, megörökíteni az ifjú nemzedék tagjai számára olyan „ízeket”, amelyeket ők már nem tudnak megtapasztalni – vallja Balázs József festőművész, akivel az évfordulós kiállítása apropóján beszélgettünk.

Ezeket a filmeket várjuk 2024 szeptemberében
Tamás Attila 2024. augusztus 29., csütörtök

Ezeket a filmeket várjuk 2024 szeptemberében

Összegyűjtöttünk kilenc, szeptemberben érkező filmet, amiért szerintünk érdemes lehet mozijegyet váltani vagy épp nemzetközi mozipremier híján streamingen megnézni.

Black Myth Wukong: a gyönyörű és kihívásokkal teli akciójáték, ami letarolta a gaming-piacot
Tamás Attila 2024. augusztus 24., szombat

Black Myth Wukong: a gyönyörű és kihívásokkal teli akciójáték, ami letarolta a gaming-piacot

Keletről, egész pontosan Kínából „érkezett” videójáték uralja néhány napja a játékpiacot. Az augusztus 20-án megjelent Black Myth Wukong szó szerint az élre tört úgy eladások, mint a vele játszó, kiugróan magas játékosszám tekintetében is.

Ha az ember lélekkel zenél
Ilyés Krisztinka 2024. augusztus 17., szombat

Ha az ember lélekkel zenél

Fiatal, pályakezdő zenekarok léphetnek színpadra augusztus 23-25. között a székelyudvarhelyi Siculus Fesztiválon. A tehetségkutatóra hangolódva, a fesztivál egyik zsűritagjával, valamint korábbi Siculus-díjas zenekarokkal beszélgettünk.

Vélemény
avatar
Molnár Rajmond: Baj, ha a DJ mindig ugyanazokat a zenéket játssza?

Miért játssza a legtöbb Dj estéről-estére szinte ugyanazokat a zeneszámokat újra és újra? ...

avatar
Péter Beáta: Viszlát nyár, szevasz ősz!

Mit hagytál itt te, nyár? És hát itt vagy, te ősz!

avatar
dr. Turányi Csilla: Utálom az anyósomat!

Miért ilyen nehezített ez a viszony? Az anyósviccek mennyisége is érzékelteti e kapcsolat kínosságát. ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.