avatar
Tamás Attila

2019. február 25., 15:06

Gyorselemzés a 2019-es Oscar-díjakról

Meglepő volt és mégsem az Amerikai Filmakadémia döntése, vagyis, hogy a Zöld könyvet kiáltották ki a legjobb filmnek a 91. Oscar-díjátadón. Meglepő volt, mert nem tűnt igazán komoly befutónak annak a rendezőnek a filmje, aki korábban Dumb és Dumber és a Keresd a nőt! filmeket is rendezte. Bár nem ez volt a célom, most mégis ledegradáltam az alkotót, aki ezúttal

egy tipikusan „Oscarra-szabott” filmmel rukkolt elő, aminek díjazása jól mutatja, hogy az akadémia tagjai továbbra sem mernek nagyot, sőt egyáltalán semekkorát sem kockáztatni az őket övező felháborodások miatt, amiből idén is volt jónéhány.

Kezdve attól, hogy műsorvezető nélkül voltak kénytelenek levezényelni a ceremóniát, egészen addig, hogy rendesen kiakasztották az operatőröket és más filmeseket azzal, hogy bizonyos díjakat, köztük az operatőrit is a reklámszünetben akarták átadni (utóbbitól végül eltekintettek és senki sem „sunyiban”, a képernyőn kívül kellett átvegye a díjat).

A legnagyobb presztízsű filmes díjakat megítélő Amerikai Filmakadémia tagjai tehát érthető módon nem mertek kockáztatni, és „adjátok meg a császárnak, ami a császáré...” elven

mindenkit úgy díjaztak, hogy senkinek se kelljen keserű szájízzel távoznia a gáláról,

így Alfonso Cuarón a rendezői mellett megkapta a legjobb operatőri, Spike Lee a legjobb adaptált forgatókönyvnek, a Zöld könyv pedig a legjobb eredeti forgatókönyvnek és a legjobb filmnek járó Oscart.

Természetesen nem akarták, hogy blaszfémiát kiáltsanak rájuk, ezért díjazták csak a technikai szegmensben a Fekete Párducot és ezért nem lehetett a Netflix által forgalmazott Roma a legjobb filmalkotás, de azért nem hagyták, hogy a legjobb idegen nyelvű film kategóriában bármelyik jelölt elhappolhassa előle a díjat. Zenés filmként a Bohém Rapszódia is megkapta a maga díjait, A kedvenc és az Alelnök pedig bármennyire is jó filmek, be kellett érjék egy-egy Oscarral.

Az alakítások terén a papírforma érvényesült, egy kivétellel: a tuti befutónak számító, immár 7 Oscarra jelölt Glenn Close ismét hoppon maradt, helyette a brit Olivia Colmant díjazták a legjobb női főszereplő kategóriában. Igazán megható pillanat volt, amikor a díjazott ténylegesen meglepődve és lányos zavarában a mentorának tartott Glenn Close-nak is címezte a szavait, miszerint „vágyott erre a díjra, mégsem szerette volna, hogy ez így legyen…”

A többi színészi kategóriában nem született meglepetés, Rami Malek, Mahershala Ali és Regina King kaptak idén szobrocskát az alakításukért,

ezúttal tényleg nem lehet az akadémiát egyoldalúsággal és részrehajlással vállalni, a 2015-ös #OscarsSoWhite hisztéria jegyében idén több fekete és nem amerikai jelöltje és díjazottja is van a versenynek a polkorrektség jegyében.

Nem mindenki távozott azonban elégedetten: Spike Lee például szó szerint kiakadt a Zöld könyv díjazásánál: felállt, kezeivel integetett és el akarta hagyni a termet. Miután ezt mégsem tudta megtenni, a díjátadót követően a backstageben csalódásának adott hangot és elmondta, hogy: „minden alkalommal, amikor valaki autózik valakivel, veszítek”, utalva arra, hogy 1990-ben sem nyert díjat, amikor a szintén egy sofőr-utas kapcsolatról szóló Miss Daisy sofőrje tarolt.

Minden Oscar-díjátadónak vannak sajátos, emberi pillanatai, idén az egyik a Queen énekesének megformálásáért Oscar-díjat kapó Rami Malek esése volt az egyik ilyen momentuma, aki a díjjal a kezében botlott meg és esett le a színpadról. Bár orvosi ellátásra szorult, látszólag nem esett nagy baja.

Visszatérve azonban a díjazásokra: 91. Oscar sem fog formabontóként bevonulni a történelembe, és továbbra is a hagyományos mozizás mellett teszik le a garast az akadémia képviselői, ami valahol rendben is van, hiszen a filmeket elsősorban a mozivászonra készítik.

A független stúdiók már ott vannak a világ filmes élvonalában, a streaming-platformoknak azonban még várniuk kell, emellett a továbbra sincs esélye szuperhősfilmnek a legjobb alkotás díjára.

Amit viszont már megelőlegeznék, hogy jövőre az még sok kérdőjeles, de gigaköltségvetésből készülő, igazi sztárparádénak ígérkező The Irishmannel fog bepróbálkozni a Netflix a legjobb film díjáért, amihez pont ma (bizonyára nem véletlen az időzítés) adták ki az első kedvcsináló teasert.

U.I.: az Oscar-tippjeim, 24 kategóriából 11 esetben jöttek be. Bár sikerült jól eltalálnom a legtöbb alakítást és a főbb díjakból többet is, a technikai kategóriákban csúnyán felsültem. No de majd jövőre...

0 HOZZÁSZÓLÁS
Radnóti mellett az erőltetett menetben
Péter Beáta 2024. május 06., hétfő

Radnóti mellett az erőltetett menetben

115 évvel ezelőtt, 1909. május 5-én született Radnóti Miklós. A tragikus sorsú költő mindössze 35 évet élt – idén emlékezünk halálának nyolcvanadik évfordulójára. A „Lélek vagyok, élni szeretnék!” című hangjáték Radnóti utolsó hónapjait idézi meg.

Múzeumi sztorik: májusi fesztiválok az „átkosban”
Péter Beáta 2024. május 03., péntek

Múzeumi sztorik: májusi fesztiválok az „átkosban”

A Tavasz a Hargitán folklórfesztivált 1967-től szervezték meg évente a Csíkszeredához tartozó Zsögödfürdőn, egészen 1989-ig. A Csíki Székely Múzeumban a májusi hónap tárgyainak választott emlékplakettek ehhez a rendezvényhez kötődnek.

Árnyak a vásznon, avagy a meg nem értett zsenik biográfiái
Nagy Lilla 2024. május 01., szerda

Árnyak a vásznon, avagy a meg nem értett zsenik biográfiái

Nemrég került a mozikba Amy Winehouse életrajzi filmje, a Back to Black ennek apropóján pedig több – már megjelent –, zenészekről szóló biográfiát szedtünk össze. Ajánló.

Ugrás zuhanó repülőről süllyedő hajóra – B. Kovács András bukaresti élményei
Bodor Tünde 2024. április 30., kedd

Ugrás zuhanó repülőről süllyedő hajóra – B. Kovács András bukaresti élményei

Akinek már történelemmé, emlékké nemesedtek a romániai diktatúra bukása előtti mindennapi keservek, a túlélés érdekében gyakorolt praktikák, az megtalálja élete részének e mozaikjait B. Kovács András legújabb kötetében.

Mi van a székely ködmön mögött?
Péter Beáta 2024. április 26., péntek

Mi van a székely ködmön mögött?

Egy fiktív székelyföldi faluban játszódik Zsidó Ferenc legújabb regényének cselekménye. Főszereplője Anti, aki hagyományos székely életet élni költözik ki nagyapja vidéki házába. A fák magukhoz húzzák az esőt című könyvet Székelyudvarhelyen is bemutatták.

Fallout: véres és harsány mindennapok az atomháború utáni évszázadban
Tamás Attila 2024. április 24., szerda

Fallout: véres és harsány mindennapok az atomháború utáni évszázadban

Rendkívül szórakoztató és élvezhető azok számára is, akik életükben nem hallottak még a Fallout-játékokról, a gamer-közösség számára viszont valódi ínyencség az Amazon legújabb videójáték-adaptációja. Fallout kritika.

Kopriva Nikolett és Miklóssi Szabó István: „Elmentünk végre boldognak lenni”
Péter Beáta 2024. április 21., vasárnap

Kopriva Nikolett és Miklóssi Szabó István: „Elmentünk végre boldognak lenni”

Egy költő és egy író. Társak az életben, társak az alkotásban. A Sepsiszentgyörgyön élő házaspárral az alkotói energiák találkozásáról, a sepsiszentgyörgyi otthonról, a kárpátaljai látogatásokról, és megismerkedésük történetéről beszélgettünk.

Egyre több alkotó tartja számon a Székelyföldi Grafikai Biennálét
Bodor Tünde 2024. április 18., csütörtök

Egyre több alkotó tartja számon a Székelyföldi Grafikai Biennálét

Rangot vívott ki magának a Székelyföldi Grafikai Biennálé a nemzetközi kiállítások sorában. A nyolcadik kiadásra (G8) megdöntötte az eddigi rekordot a nevezések száma: a pályázati időtartam alatt 926 művész küldte el 2046 pályaművét 68 országból.

Bejan Norbert: „a zene tölti ki a mindennapjaimat, és remélem, ez még sokáig így is marad”
Farkas Áron Imre 2024. április 17., szerda

Bejan Norbert: „a zene tölti ki a mindennapjaimat, és remélem, ez még sokáig így is marad”

Zenekedvelő családba született, így már egészen fiatalon „megfertőzte” a hangszerek és koncertek világa. Általános iskolában kezdett zongorát tanulni, majd alig tizennégy éves korában Budapestre került. 2021 óta a Margaret Island zenekar billentyűse.

Atomháború utáni posztapokalipszis, diktatúrabeli hétköznapok – néznivalók az újabb tavaszi hétvégére
Tamás Attila 2024. április 13., szombat

Atomháború utáni posztapokalipszis, diktatúrabeli hétköznapok – néznivalók az újabb tavaszi hétvégére

Bár a tavaszias időjárás nem a sorozatnézésnek és az otthonülésnek kedvez, de azért esténként még csak elindíthatjuk a Netflixet, és kereshetünk valami kedvünkre való néznivalót. Ennek megkönnyítéséhez ajánlunk most újabb sorozatokat és filmeket.

Vélemény
avatar
Molnár Rajmond: Baj, ha a DJ mindig ugyanazokat a zenéket játssza?

Miért játssza a legtöbb Dj estéről-estére szinte ugyanazokat a zeneszámokat újra és újra? ...

avatar
Péter Beáta: Viszlát nyár, szevasz ősz!

Mit hagytál itt te, nyár? És hát itt vagy, te ősz!

avatar
dr. Turányi Csilla: Utálom az anyósomat!

Miért ilyen nehezített ez a viszony? Az anyósviccek mennyisége is érzékelteti e kapcsolat kínosságát. ...

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.