Komolyan és vidáman – maszktalanul

Péter Beáta 2020. december 17., 18:42 utolsó módosítás: 2020. december 17., 18:47

Egy ember két arca, pontosabban száz ember kétszáz arca – Kátai Jocó sepsiszentgyörgyi fotós újabb nagyszabású projekttel rukkolt elő. Mivel mindig is érdekelték a kontrasztok, most egy régi álmát valósította meg: megmutatta, milyen az, amikor valaki komoly, és milyen, amikor vidám. A kétszáz fotóból álló sorozata mosolyt csal az arcokra, ugyanakkor elgondolkodtat.

„Vegyük le a maszkot, és mutassuk meg az emberek arcát” •  Fotó: Liget-montázs Kátai Jocó felvételei alapján
„Vegyük le a maszkot, és mutassuk meg az emberek arcát” Fotó: Liget-montázs Kátai Jocó felvételei alapján

Kátai Jocóval májusban találkozhattak a Liget portálon, akkor egy nem mindennapi esküvőfotózás kapcsán beszélgettünk vele. A vírushelyzet ismét megihlette, s noha a mostani projekt megvalósítását már néhány éve fontolgatja, ebben a maszkos időszakban még inkább felerősödik az elkészült sorozat üzenete.

„Tíz éve múlt, hogy fotózok mint eseményfotós, és ez hozza maga után, hogy embereket fotózok különböző helyzetekben. Öröm, bánat, jókedv, nagy kacagás, sírás, minden megjelenik a fotókon.

Több alkalommal készítettem tablófotókat, főleg az ilyen fotózásokon láttam nagyon sok komoly arcot, pedig mindig mondtam, hogy évekkel később, amikor majd a találkozók alkalmával megnézik ezeket a fotókat, mennyivel jobb érzés lesz, ha valaki vidám ezeken.

Sokkal jobb érzés tölt el engem is, ha egy vidám képre nézek rá, vagy egy olyan fotóra, aminek pozitív az üzenete. Ezek miatt támadt ez az ötletem, lassan három éve, csak amikor szezon volt, nem tudtam ezzel foglalkozni. Most, hogy kötelezővé tették a maszkviselést, mész az utcán, és azt sem tudod, hogy ki jön szembe. És ez nagyon zavar. Köszönnek, visszaköszönök, de nem tudom, hogy ki az. És ettől lett most nagyon aktuális ez a projekt. Ez inspirált most, hogy vegyük le a maszkot, és mutassuk meg az emberek arcát” – magyarázta a fotós.

A fotózások megvalósításához ismerőseit kérte fel, és mint mondta, fontos volt az adott személy kisugárzása, a karaktere, az, hogy jellegzetes arca legyen. Egyiket azért választotta, mert tetszett a hajviselete, a másiknak a tetoválása, a harmadiknak a szakálla, a negyediknek a gyönyörű fogai, az ötödiknek az, ahogyan ízesen kacag stb.

Azt próbálta megmutatni, hányféle ember van, hányféle szépség, és mekkora a különbség aközött, amikor valaki komoly vagy vidám. Egyáltalán, milyenek is maszktalanul.

A legfiatalabb, akiről portré készült, 16 éves, a legidősebb 93, és több megyéből érkeztek az alanyok, annyi a közös bennük, hogy mindeniknek van kötődése Sepsiszentgyörgyhöz.

A Maszktalan – 100 személy 200 arca elnevezésű projekt két hónap alatt készült el, volt, hogy tíz embert is fotózott egy nap, szigorú időbeosztással. A két hónap során mintegy hétezer fotót készített, és mint vallotta, nem is ez a része volt a nehéz, hanem a képek kiválogatása.

„Tudtam, hogy mindenkiről kell egy vidám és egy komoly. Az első körben tíz darab fotó alá szinte képtelen voltam lejönni, aludtam rá egyet-kettőt, majd újra válogattam, rostáltam egyet. Ez a része volt nehéz, ezzel ment el a legtöbb idő. Voltak még jelentkezők, de ne csüggedjenek, akik most nem kerültek bele ebbe a sorozatba, mert jövőben újabb kilencszáz személy arcát kapnám lencsevégre, így ezerre bővül a sorozat, azaz kétezer fotóra” – avatott be a terveibe Kátai Jocó. Hozzátette, a projekt képeiből pedig szabadtéri kiállítást szeretne létrehozni.

A teljes sorozat itt tekinthető meg.

•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
•  Fotó: Kátai Jocó
Fotó: Kátai Jocó
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.