Ahogy nő a pocak, nő a félelem is

Szász Cs. Emese 2017. május 04., 15:24 utolsó módosítás: 2017. május 04., 16:49

Bár egyre kevésbé tabutéma, még mindig számtalan félelem övezi a szülést. Az először szülő nők az ismeretlentől, a fájdalomtól, a kórházi léttől, az esetleges kudarctól félnek, másokat az előzőleg elszenvedett traumatikus szülésélmény emléke tart rettegésben. Keresszegi Petrás Tünde szülésfelkészítő szerint a felkészülés és a pozitív hozzáállás lehet a kulcsa a félelmeink leküzdésének.

Ősi félelem ez a szüléssel kapcsolatos, hiszen alig egy évszázada még a nők és a csecsemők jó része nem élte túl a szülést •  Fotó: Ilovemum.hu
galéria
Ősi félelem ez a szüléssel kapcsolatos, hiszen alig egy évszázada még a nők és a csecsemők jó része nem élte túl a szülést Fotó: Ilovemum.hu

Ősi félelem ez a szüléssel kapcsolatos, hiszen alig egy évszázada még a nők és a csecsemők jó része nem élte túl a szülést. Napjainkban ez az arány minimális, a legtöbb világrajövetel gond nélkül zajlik, s ha bármi probléma akad, a császármetszés már egy olyan rutinműtét, amellyel mentik a baba és a kismama életét is. A szüléstől való félelem mégis a régi maradt. Keresszegi Petrás Tünde szülésfelkészítőt arról kérdeztük, mitől félnek a kismamák, és hogyan lehet enyhíteni ezt a rettegést.

Félnek az ismeretlentől

A várandósság első periódusában a gyerekre koncentrál a kismama, örül, hogy fejlődik benne a babája, de ahogy nő a pocak, úgy nő a szüléstől való félelem is – mutat rá a szakember.

Az a tapasztalat, hogy a legtöbb kismamának vannak félelmei. Félnek az ismeretlentől, mert nem tudják, mire számítsanak, mi vár rájuk a szülészeten. Félnek a fájdalomtól, mert mindenkitől azt hallják, ez a legnagyobb fájdalom. Félnek attól, hogy nem megy be a nőgyógyászuk a szülésre, s félnek a kórházi léttől is. De sokakat a kudarc lehetősége tart rettegésben, hogy nem tudják természetes úton megszülni a kisbabájukat, és császármetszés lesz a vége”

– sorolja a legáltalánosabb félelmeket a Keresszegi Petrás Tünde. Hozzáteszi: az informálódás, a felkészülés sokat javíthat a kismama hozzáállásán, éppen ezért érdemes, főleg az első gyerekét váró édesanyának beiratkozni egy szülésfelkészítőre, olvasgatni, informálódni, de csak hiteles információkat érdemes keresni. Az egyáltalán nem baj, ha egy már tapasztalt barátnő beszél a saját szüléséről, de ha fórumokat olvasgat a kismama, az biztosan nem tesz jót. A fórumokon legtöbben rémtörténeteket osztanak meg, ami nem segít egy amúgy is félelemmel teli kismamán.

Hiteles információból tájékozódni

„Az a jó, ha a várandós hölgy tudja, hogy mi vár rá, hogy hol a kórház szülészeti osztálya, hol veszik fel az adatait, hol vannak a vajúdók, milyen a szülőszoba – éppen ezért mi kórház-látogatáson is veszünk részt szülésfelkészítőn lévő kismamákkal” – fogalmaz a szakember. Hozzáteszi: bár sokan nem tudják, az édesanyának joga van ahhoz, hogy egy kísérő, egy barátnő, esetleg egy dúla itt lehessen vele a szülőszobában. Ezt meg kell beszélni a kórházi személyzettel, de általában nem csinálnak gondot belőle, mert látják, hogy jó az a kismamának, ha egy tíz, de akár huszonnégy órán át húzódó vajúdási folyamat alatt van mellette valaki.

Jó, ha egy tapasztalt barátnőtől tudunk kérdezni •  Fotó: Famme.nl
Jó, ha egy tapasztalt barátnőtől tudunk kérdezni Fotó: Famme.nl

Ugyanakkor fizikailag is jó tudni, hogyan zajlik egy szülés, fel lehet készülni rá: hogy milyen folyamat után mi jön, mikor hogy kell venni a levegőt, milyen akadályok várhatnak a kismamára. Bár sokan a császármetszés lehetőségétől félnek nagyon, másoknak eszükbe sem jut a műtét lehetősége, s nincsenek felkészülve rá. Ez is baj – mutat rá a szakember – mert, ha mégsem jön össze a természetes szülés, sürgősségi császárra kerül sor, sokan nehezen tudják megélni ezt, pszichológushoz is kerülnek, mert úgy érzik, hatalmas kudarc az, hogy nem tudták természetes úton megszülni a gyereket.

Tudni kell, hogy a császár is egy lehetőség, amitől nem lesz kisebb értékű a gyerek világrajövetele, akkor sem, ha a társadalom ezt sulykolja belénk, s ha meghallják, hogy császármetszés, már rögtön sajnálkoznak”
– magyarázza a szülésfelkészítő.
Csökkenthető a fájdalom?

Sokan félnek az anyáink által csak elképzelhetetlennek tartott fájdalomtól, s attól, hogy nem fogják kibírni ezt. Még akkor sem, ha számtalan nő van a környezetünkben, aki már kibírta. Vannak módszerek a fájdalom enyhítésére, akár illóolajok, gátmasszázsolajok, de sokszor a hasra tett forró borogatás is enyhít (nem minden kórházban engedik meg), mint ahogy az is segít, ha nem fekve, hanem sétálva vajúdik a kismama.

Keresszegi Petrás Tünde szerint fontos a kismama  pozitív hozzállása •  Fotó: Boda L. Gergely
Keresszegi Petrás Tünde szerint fontos a kismama pozitív hozzállása Fotó: Boda L. Gergely

Van még két gyógyszeres módja a fájdalom csökkentésének, az egyik az úgynevezett kéjgáz, amit egy maszkon keresztül szívhat be a vajúdó nő, a másik az epidurális érzéstelenítés, amikor gerincbe szúrva adnak érzéstelenítőt. Az utóbbiról Keresszzegi Petrás Tünde elmondta, hogy ehhez egy altató orvos majdnem folytonos jelenléte szükséges, amit a marosvásárhelyi kórházban például nem tudnak biztosítani, éppen ezért kell lebeszélni ezt előre egy aneszteziológussal. Az epidurálisnak ugyanakkor hátulütői is lehetnek: a szervezet a vajúdás alatt készül fel a tolófájásokra, amelyek nagyon hirtelen fognak jönni, ha a vajúdás folyamata „kimaradt”, ugyanakkor megesett már az is, hogy az epidurális miatt került császármetszésre az anyuka, mert nem érezte a tolófájásokat sem, hasprésből meg nem tudták kinyomni a babát.

A szülésfelkészítő úgy gondolja, a szülés végkimenetele leginkább a kismamán múlik.

Vannak persze fizikai adottságaink, és vannak nehezítő és váratlan körülmények is, de legnagyobbrészt az optimista hozzáállás az, ami átsegít a nehézségeken. Ha felkészül arra a kismama, hogy mi vár rá, pozitívan áll a dologhoz, de nincsenek nagy elvárásai, akkor bizony csodálatos élmény maradhat a szülés. A szülési fájdalom pedig olyan, amit rövid időn belül fel sem tudnak majd idézni az édesanyák.

Koraszülésre is gondolni kell

A szakember rámutat, a koraszülés lehetősége a legtöbb kismamának bizony eszébe sem jut, pedig az ő csoportjában sajnos majdnem mindig van két-három eset, amikor idő előtt indul be a szülés. Ezekről is tudnia kell a kismamának, mert akkor, amikor a csomagja nincs összeállítva, sem fizikailag, sem lelkileg nincs felkészülve, villámcsapásként jöhet, hogy kórházba kell menni, s órákon belül gyereke lesz az anyukának.
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.