Terápiás mezítlábazás - felér egy talpmasszázzsal

Kovács Eszter 2017. június 14., 16:00

Már nagyanyáink is tudták: mezítláb járni jót tesz az egészségnek. A modern orvoslás is ezt látszik igazolni, és manapság már világszerte léteznek mezítlábas túraösvények, mezítlábas parkok. Brebán Magdolna Noémi gyógytornász is arra buzdít gyerekeket és felnőtteket egyaránt: most, hogy felmelegedett az idő, minél többet járjunk mezítelen lábbal a természetben.

Terápiás mezítlábazás - felér egy talpmasszázzsal
galéria
A mezítláb járás fejleszti az egyensúlyérzéket, és stimulálja az idegrendszert Fotó: Pixabay.com

A keleti gyógyászatban már évezredek óta használt technika a talpmasszázs, hiszen lábunkon számos olyan idegvégződés van, amelynek masszírozása jótékonyan befolyásolhatja egészségünket. A természetben való mezítláb járás pedig felér egy talpmasszázzsal. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy terápiás jelleggel egyenetlen felületű talajon kell járni.

„Akár mindennap bevezethetjük a mezítláb járást, de ennek csak akkor van jó hatása, ha egyenetlen talajon, fűben, homokban, kavicson, patakban tesszük azt”

– magyarázza Brebán Magdolna Noémi. Ha csupasz lábbal járunk, annak számtalan jótékony hatása van, már egészen pici gyermekkortól. „Megelőzhető és javítható így a lúdtalp, a bokasüllyedés és a helytelen testtartás” – sorolta.

Jobb testtartás, jobb közérzet

Amikor cipő nélkül járunk, megváltozik a testtartásunk, a rendszeres mezítláb járás tehát enyhítheti a hát- és gerincfájdalmakat is. Továbbá az egyenetlen talajon való járás megerősíti a lábfej izmait, a bokaszalagokat, ugyanakkor a vádli izmait is jobban megmozgatja, ez pedig jó hatással van a vénákra, segíthet a visszeres panaszok enyhítésében vagy azok megelőzésében. „Nem utolsósorban a mezítláb járás fejleszti az egyensúlyérzéket, és stimulálja az idegrendszert” – tette hozzá a szakember.

Nagyanyáink is tudták, hogy csupasz lábbal járni egészséges Fotó: Barabás Ákos

Fontos azonban szem előtt tartani a fokozatosság elvét:

ha nagyon régen nem jártunk mezítelen lábbal a természetben, előbb szoktassuk hozzá a lábainkat, eleinte egy-egy negyedórát sétáljunk cipő nélkül, majd fokozatosan hosszabb időt.

Hiszen ha hirtelen váltunk, akkor a várt jótékony hatás helyett akár túlterhelhetjük a lábainkat. Továbbá tartsuk szem előtt a biztonságot is, főként a gyerekek esetében: csak olyan terepen húzzuk le a cipőnket, ahol bizonyosan tudjuk, éles tárgyak, kövek, üveg- vagy más törmelék nem vághatja meg a talpunkat.

A gyógytornász azonban fontosnak tartotta hozzátenni, hogy kemény, sima felületen (betonon, aszfalton, térkövön vagy más burkolaton stb.) sétálni vagy szaladni cipő nélkül azért nem ajánlott, mert ez már terheli mind a lábfejet, mind a térdek ízületeit.

Mezítlábas park Székeyludvarhelyen Fotó: Thomas Campean

Egyébként Európában már egyre több helyen találni mezítlábas parkokat: ezek lényege, hogy néhány kilométeres szakaszon lehet végigsétálni, ahol a terep úgy van kialakítva, hogy számtalan különböző „terepélménynek” tegyük ki talpainkat. Hozzánk legközelebb Magyarországon van mezítlábas túraösvény: a Budapesttől mintegy ötven kilométerre lévő Tabajdon várja a mezítlábas élmények keresőit.

 

Mezítláb – otthon is

Mezítlábas járófelületet egyébként lakásunkban is kialakíthatunk, így a téli hónapokban sem kell lemondanunk a terápiás mezítlábazásról. Otthon dióval, gesztenyével, kaviccsal vagy gabonával töltött kis zsákokat készíthetünk, ezeket pedig a lakás különböző pontján el lehet helyezni. „Például készíthetünk így fürdőszobaszőnyeget” – javasolja a gyógytornász.

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.