Városi gondtalanság két pedállal: Volkswagen Polo

Pinti Attila 2021. február 26., 17:56

Amikor a megspórolt kézi sebességváltásokkal járó kényelem előkelő helyet foglal el a prioritási listán, és a vezető úgyis ritkán merészkedik a város határain kívülre, egyértelmű, hogy az automata kisautó a legjobb megoldás.

Akinek a Golf túl nagy, annak a Polo a tökéletes városi autó Fotó: Pinti Attila

A Volkswagen érdekes utat választott a Polo negyedik generációjánál, hiszen a kortárs Golfnál alkalmazott minőségibb kidolgozást háttérbe szorították, a beltérben megelégedtek a „szerény” műanyaggal, és az alapváltozatok spártaisága is a vele azonos időben pályára küldött Škoda Fabiához állt közelebb. A felszereltséggel is érdekesen bántak a wolfsburgiak pozsonyi gyárából kigördült kisautónál: ha épp kimaradt a légkondi, attól négy „villanyablakot” még kaphatott a vásárló, sőt ködlámpát is. A kipróbált gépet mégsem ez teszi érdekessé, hanem a négyfokozatú automata váltó.

Csak egy motorral

A németek figyeltek arra, hogy a 2001 és 2004 között gyártott – ráncfelvarrás előtti – Polók egyetlen elérhető automatáját egy vállalható erejű motorral párosítsák – a kiválasztott az 1,4 literes, 16 szelepes, 75 lóerős négyhengeres benzinmotor lett, hozzá csatolták a mindössze négy fokozatot igazgató rendszert. Gyorsasága nyilvánvalóan köszönőviszonyban sincs a mai – gyakran duplakuplungos – automatákkal, de meglepően kellemes szerkezet, feltűnés – és mindenféle rángatás – nélkül dolgozik, és mindössze néhány kilométer alatt kiismerhető, hogy milyen gázpedálállással lehet „inspirálni” a fel- vagy visszaváltásokra.

Automatával lomhább az 1,4-es motor, és az étvágya sem igazán visszafogott Fotó: Pinti Attila

Átlagos városi tempóról „lepadlózva” előbb vad motorbőgés a válasz, majd néhány tizedmásodperccel később a kasztni is meglódul. A pörgetést követő gázelvétel után jellemzően beáll az alapjárati fordulatszám, motorfékhez tehát érdemes picit megbökni a jobboldali pedált, hogy fokozatba (vissza)kapcsolva lassítsa az autót. Azért országúton sem kell félteni: átlagos közlekedési helyzetben, óránként száz kilométeres sebességgel haladva 2800 a percenkénti fordulatszám.

Az automata sebességváltós Polo igazi közege mégis a város, igaz, a kényelem árát a töltőállomáson fizetjük meg: az átlagfogyasztás könnyedén felszalad tíz literre még óvatos pedálkezelés mellett is.

Vakgombok sokasága

A Polo IV belseje a legapróbb izgalmaktól is mentes: mindenhol sötét plasztikok találkoznak egymással, igazából csak a kormánykerék középen lévő embléma jelzi, hogy egy német mérnökök által fejlesztett gépben ülünk. A visszafogott felszereltséget a rengeteg vakgomb mutatja igazán: a fűtést és szellőzést szabályozó három tekerőgomb fölötti tárolórekeszeket – amelyek közül a jobb szélsőben igazából kiugró pohártartó kap helyet a gazdagabb kivitelekben – csak az utólag beépített rádió töri meg, majd a rondán sorakozó funkció nélküli gombok következnek. A műszerfal sem egy formatervezői csoda, de minden szükséges információval ellát.

Az egyik legegyszerűbb beltér, amit a kétezres évek elején kisautó kapott Fotó: Pinti Attila

Cserébe sok más kisautóhoz képest komfortosak az első ülések, némi oldaltartást is kapunk. Hátul inkább a gyereküléseknek jut szerep, az Opel Corsa–Renault Clio–Škoda Fabia–Ford Fiesta vetélytárs a maga 2,4 méteres tengelytávjával nem nyúlt ideális teret a hosszú utazásokhoz – igaz, nem is arra tervezték. A 245 literes csomagtér egy közepes bevásárlás szatyorjait képes elnyelni csupán, bár az egyben dönthető hátsó ülésekkel javítható a helyzet, 975 literig növelhető a tér.

Puha kormány, gyenge fék

A változó rásegítést hírből sem ismerő kormánykerék puhasága ugyan urbánus környezetben áldás, de országúton, autópályán zavaró tud lenni, hogy a kéz puszta súlyától elfordul. A kocsi szélérzékenysége mérsékelt, egyenesfutása a rövid tengelytávtól függetlenül kiváló. A gyenge fékre azonban nincs mentség: a pedál lenyomására előbb nem történik semmi, majd közepesen beletaposva is visszafogott a lassulás – és ez nem az elhasználódott fékpofák rovására írható, hanem generációs „hiba”. A tél során kikátyúsodott utakra a ballonos abroncs a megoldás, ezt tanúsíthatja a Polo is: a méretéhez képest széles, de magas oldalfalú gumival (185/60R14) egy-egy mélyebb gödör meglátogatása után sem kell azonnal felnishez, esetleg futószögállításra rohanni.

Sokáig egyben marad

A 120 ezer kilométert futott autó „külsérelmi nyomai” is jelzik, hogy pályafutása javát (tömb)házak között töltötte. Padkák nyomai a küszöbön, szegélyre felakadás miatt meglazult lökhárító – és mindezek ellenére a test teljesen egyben van, azaz nincsenek zörgések az utastérben, vészjósló hangok a különböző részegységek felől, mentes az elálló beltéri elemektől. Ilyen szempontból összehasonlíthatatlanul jobb, mint a cégen belüli rivális Fabia.

Kevés, de jól kihasználható a 245 literes csomagtér Fotó: Pinti Attila

A gyerekek hordozásához, ügyek intézéséhez, kisebb kiruccanásokhoz az egyik legjobb pénztárcabarát megoldás az automata váltós Polo. A használtautó-piacon is bőséges a kínálat belőle, a kevésbé lelakott példányok már kétezer euró alatt is elérhetők. Az 1,4-es motor megbízhatóságán csak a kötelező odafigyelés hiánya képes kifogni, és az egyszerű erőátviteli egységgel sem valószínű, hogy különösebb probléma adódik. Mert hiába készült szlovák gyártósoron, igazi német maradt.

Volkswagen Polo 1.4 75 LE
Gyári adatok 1,4 16V (1390 cm³)
Teljesítmény (5000 fordulat/percnél) 55 kW/75 LE
Forgatónyomaték (3800 fordulat/percnél) 126 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 15,3 mp
Végsebesség 168 km/óra
Sebességváltó négyfokozatú automata
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 10,2/5,8/7,9 liter
Hosszúság/Szélesség/Magasság 3743/1632/1418 mm
Tengelytáv 2407 mm
Csomagtér 245–975 liter
Üzemanyagtartály 45 liter
Abroncsméret 185/60R14
Önsúly/Megengedett össztömeg 960/1460 kg
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.