„Eltáncolt negyedszázad”: néptáncmozgalom a Kászoni-medencében

Liget 2025. július 09., 12:36 utolsó módosítás: 2025. július 09., 13:00

Van egy eldugott község Hargita megyében, ahol a néptánc több évtizede formálja és építi a közösséget, ahol a néptáncmozgalom nemcsak egy kulturális program, hanem hagyomány. Ez a hely Kászon.

Kazun Egyesület, Kászon, néptánc, hagyomány
galéria
Fotó: Forrás: Kazun Egyesület

Több mint huszonöt éve a Kászoni-medencében elindult valami, ami mára négy generáció kulturális és közösségi emlékezetévé vált. Felnőtt- és gyereknéptánccsoportok alakultak, és mindez egy olyan mozgalmat eredményezett, amelynek jelentősége messze túlnyúlik a község határán. A mozgalom elindítója és évtizedek óta lelke Tima Mária-Magdolna nyugdíjas tanítónő, aki lassan 30 éve vezeti a csoportokat. Az ő kitartásának és fáradhatatlan munkájának köszönhetően alakult ki az a hagyomány, amely ma is meghatározó része Kászon kultúrájának.

Kazun Egyesület, Kászon, néptánc, hagyomány
Fotó: Forrás: Kazun Egyesület

Az 1999-ben alakult Bóbiska, majd a Zergeboglár, az Eszterlánc és a Sirülő néptánccsoportok alapozták meg azt a lendületet, amely ma négy aktív csoportban él tovább: Virgonc, Szapora, Szederinda és Fürge Lábak.

A 2002-ben alakult Kazun Egyesület működtetésében ezek a csoportok több mint 140 gyermeket és fiatalt mozgatnak meg heti rendszerességgel.

A táncanyag mélyítése, koreográfiák kidolgozása intenzív hétvégéken történik Boros Béla és Boros Hilda, a székelyudvarhelyi Néptáncműhely oktatóinak vezetésével – magyarázta Mihály Emőke, a Kazun Egyesület munkatársa.

Kazun Egyesület, Kászon, néptánc, hagyomány
Fotó: Forrás: Kazun Egyesület

Az elmúlt évek során a néptáncos gyerekek és fiatalok bemutatkoztak a Csűrdöngölő Gyermek- és Ifjúsági Néptánctalálkozón, a Perkő Néptánctalálkozón, az Ezer Székely Leány Napján, a Csíki Majálison, a Nárciszfesztiválon, az Alcsíki Néptánctalálkozón, a Csíkszentdomokosi Folkmaratonon, de meghívottként jelen voltak Szatmárcsekén a Szilvalekvárfőző Fesztiválon és Székelyudvarhelyen, a Táncháztalálkozón is. Műsoraik között szerepelnek moldvai, bukovinai, felcsíki, bonchidai, küküllőmenti, sóvidéki, mezőszováti és vajdaszentiványi koreográfiák, gyermekjátékok és népi jelenetek.

Kazun Egyesület, Kászon, néptánc, hagyomány
Fotó: Forrás: Kazun Egyesület

A versenyszereplések sem maradtak el, hiszen a XII. Dunán innen, Tiszán túl Kárpát-medencei Ifjúsági Népművészeti tehetségkutató verseny elődöntőjén a Szapora néptánccsoport Bukovina! Bukovina! koreográfiájával ezüst minősítésbe részesült.

Emellett a kászoni néptáncmozgalom több ízben is ünnepi formában tekintett vissza saját múltjára.

Az Eltáncolt negyedszázad (2024), Forgatag (2023) és Ünnepi kavalkád (2022) című jubileumi rendezvényeken a jelenlegi és egykori táncosok, szülők, támogatók és a helyi közösség együtt idézték fel azt az utat, amelyet a csoportok bejártak.

Kazun Egyesület, Kászon, néptánc, hagyomány
Fotó: Forrás: Kazun Egyesület

2026-ban a Szapora Néptánccsoport tízéves fennállásához érkezik. Az évforduló tiszteletére jubileumi gálát terveznek, amely alkalmat kínál arra, hogy újra reflektorfénybe kerüljön mindaz a közösségi munka, amely ezt a csoportot életben tartotta.

Kászon, a maga földrajzi és társadalmi elszigeteltségével, nem könnyű terep, itt minden viselet, tábor vagy fellépés mögött kemény háttérmunka, szervezés és önkéntes munka áll. A Szapora jubileuma ennek a közösségi akaratnak az ünnepe lesz”

– emelte ki Mihály Emőke.

Mint mondta, továbbra is céljuk és feladatuk továbbadni mindazt, amit táncban, közösségben és példamutatásban felépítettek, hogy a néptáncmozgalom generációkat összekötő, értékteremtő és megőrző ereje tovább éljen a közösségi identitásban.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.