A civilizált életmód a gerinc ellensége

2017. május 11., 16:02 utolsó módosítás: 2017. május 11., 16:19

Gerinctréningen a gerinc alapos átmozgatása mellett, a mozgásban részt vevő izmok és ízületek, valamint a csigolyák közötti porckorongok állapotát is javítjuk. A civilizált (ülő) életmódból adódó gerincpanaszok (pl. rossz testtartásból eredő hát- és derékfájás) megelőzését, megszüntetését szolgáló torna.

Aki elhanyagolja a gerincét, az jó eséllyel néz szembe már fiatal felnőtt korára derékfájással •  Fotó: Themanguide.com
galéria
Aki elhanyagolja a gerincét, az jó eséllyel néz szembe már fiatal felnőtt korára derékfájással Fotó: Themanguide.com

A gyengülésre hajlamos izmok megerősítése és a rövidülésre hajlamos izmok módszeres, alapos nyújtása mellett a gerinctorna fontos eleme a stressz oldására alkalmas lazító technikák alkalmazása, továbbá a helyes (gerinc- és ízületkímélő) mozgás- és tartástechnika elsajátítása. A részletesen kidolgozott mozgásanyagnak köszönhetően komoly fizikai terhelést kap a törzsizomzat (hát- és hasizmok) a farizom és a vállizomzat. A gerinctréning jótékony hatása már az első óra után érezhető, heti minimum egy tornával pedig búcsút inthetünk a hátfájásnak.

Kiknek ajánlott?

Az edzés alapvetően egészséges embereknek összeállított, preventív (megelőző) jellegű tréning, mellyel már fiatal korban foglalkoznunk kell. Így a gerinctréning nem csupán időseknek vagy már problémával küszködő embereknek ajánlott. Mivel ez nem gyógytorna, ezért gerincbetegek számára csak orvosi hozzájárulással lehetséges a részvétel.
Annyit hallani, hogy erősíteni kell a mélyhátizmokat, mert akkor a gerincünk stabilabb lesz. De aki sosem tanult róluk, az tudja egyáltalán, hogy melyek ezek az izmok, mit csinálnak, miért lesz stabilabb a gerincünk általuk és egyáltalán az edzéseken kívül mikor vannak használatban?

Egy kis anatómia – közérthetően

A mélyhátizmoknak két csoportját különböztethetjük meg, az egyik (felületesebb) csoport a gerinccel szinte párhuzamosan fut végig a hátunkon, a keresztcsonttól egészen a nyakunkig. Ezt szokás gerincfeszítő izomcsoportnak hívni (erector spinae), a másik (mélyebben fekvő) réteg „karácsonyfaszerűen” tölti ki közvetlenül a csigolyák melletti kis területet, azaz lentről-oldalról húzódnak felfelé-középre. Ezek az úgynevezett rotátor izmok (transversospinalis).

Gerinctréningen a gerinc alapos átmozgatása mellett az izmok és ízületek állapotát is javítjuk •  Fotó: Pilatesinenglish-florence.com
Gerinctréningen a gerinc alapos átmozgatása mellett az izmok és ízületek állapotát is javítjuk Fotó: Pilatesinenglish-florence.com

Ezek az izmok alapvetően a gerincet közvetlenül mozgató izmok. Együttes megfeszülésükkel hátrahajlítást, oldalrahajlítást, illetve csavarást hoznak létre a gerincen. Ez már kapásból ad is egy fél választ arra, hogy miért fontosak a gerinc szempontjából. Mozgató funkciójukon túl azonban stabilizáló feladatot is ellátnak, úgynevezett antigravitációs izmok. Ez azt jelenti, hogy a gravitációs térben való felegyenesedett helyzetünkben igyekeznek megtartani testünket a gravitációs erő ellenében, magyarán, hogy ne essünk le a földre (lévén a gravitációs erő mindent a Föld középpontja felé húz). Természetesen sok antigravitációs izmunk van, mindegyik egy kicsit más irányba fejti ki stabilizáló hatását. Függőleges helyzetben ugyanis, hogy ne essünk össze, a mélyhátizmok aktivitása (is) szükséges. Ezt normál körülmények között elég nehéz felfogni.

Ki gondolná, hogy két lábon, jó stabilan állva dolgoznak a mélyhátizmaink?
A mélyhátizmaink egy másik fontos feladata az is, hogy a gerinc úgynevezett fiziológiás görbületeit fenntartsák. Ha ezek a görbületek megváltoznak, az kóros folyamatokat indít el a gerincen. A képlet
pedig nagyon egyszerű: ha nincsenek kellően erős mélyhátizmok, összegörnyedünk, és máris teret adunk az úgynevezett degeneratív folyamatoknak. A mozgató és antigravitációs feladatuk mellett végül meg kell említeni, hogy lévén a csigolyák közvetlen közelében húzódnak, nagyon fontos szerepük van a csigolyák és az ott található egyéb képletek stabilizálásában.
 
Egy jól karbantartott, erős, tömeges mélyhátizomzat képes stabil támaszt nyújtani a mozgékony gerincnek.
 
Az esetleges rossz mozdulatok, balesetek során képesek biztos(abb)an rögzíteni, megtartani a csigolyákat, segítve ezzel a komolyabb sérülések elkerülését.
Egy másik fontos tényező az egészséges gerincnél a kis ízületek épségének a megőrzése. Mennyi fájdalomtól kímélhetjük meg magunkat, ha foglalkozunk ezekkel a kicsi, de nagyon fontos ízületeinkkel is. A gerinctorna gyakorlatainál az erősítések és nyújtások mellett kiemelt helyen szerepel ezen ízületek átmozgatása is.
Lássuk, miről van szó
Gerincünk hátsó oldalán két ízületi sor fut végig. Minden csigolyán két ízületi felszín van felfelé is meg lefelé is. Úgy képzelhetjük el, mintha minden csigolya nyújtana két kezet felfelé a felette lévő csigolyához és lefelé is az alatta lévőhöz, és így összekapaszkodna a felette és alatta lévővel is. Ezek a kisízületek felépítésüket tekintve pont olyanok, mint például a térd vagy csípő, csak kicsiben. A gerinc kisízületeiben lévő porc táplálása is csak a mozgás hatására termelődő szinoviális folyadék által lehetséges. Ez a folyadék viszont csak (és tényleg csak!) mozgás hatására termelődik, tehát ahhoz, hogy a porc épségben maradjon – biztosítva ezzel a fájdalommentes elmozdulást – mozgásra van szükség!
 
Az irodákban egyre több helyen tűnnek fel az óriáslabdák mint ülőalkalmatosságok. •  Fotó: Ehowenespanol.com
Az irodákban egyre több helyen tűnnek fel az óriáslabdák mint ülőalkalmatosságok. Fotó: Ehowenespanol.com
 
Aki elhanyagolja, az jó eséllyel néz szembe fiatal felnőtt korára, ha kicsit szerencsésebb, akkor 40-50-es éveire a derékfájással.
 
A kisízületi kopások vezető tünete ugyanis a derékfájás (a kellemetlentől a kínzóig), főleg mozgások közben (gerinccsavarás, hátrahajlás, nehéz tárgy emelése stb).
 
Tehát semmi mást nem tehetünk gerincünk kisízületeiért, minthogy mozgásban tartjuk őket.

Az irodákban egyre több helyen tűnnek fel az óriáslabdák mint ülőalkalmatosságok. Azt már rég tudjuk, hogy ezen is lehet csúnyán ülni. A fő attrakció a labdáknál nem a szép tartás! Hanem az, hogy mivel állandóan mocorog alattad (önkéntelenül is gurulgat az ember rajta), a gerinced állandóan mozgásban van, tehát a kisízületekben az ízületi folyadék termelődik, és táplálja a porcfelszínt. Hívják éppen ezért dinamikus ülésnek is. Ugyanezt a célt szolgálják az úgynevezett ülőpárnák vagy diszkek, amik felfújt gumikorongok. Ráülsz, és szintén mocorog alattad, tehát ugyanaz a mobilizációs hatása van. Ha sokat ülsz napközben, érdemes ilyesmiket beszerezned.

Bencze Kata fitneszoktató

 

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.