Az immunerősítő D-vitamin: az étrendben nincs elegendő

Orbán Éva 2018. március 21., 15:00 utolsó módosítás: 2018. március 21., 17:50

Néhány éve egyre több szó esik a D-vitaminról: míg korábban főként úgy szerepelt a köztudatban, mint a csontozat fejlődéséhez elengedhetetlen vitamin, addig mostanra más tulajdonsága is előtérbe került, az immunrendszer erősítésére is előszeretettel alkalmazzák.

Az immunerősítő D-vitamin: az étrendben nincs elegendő
galéria
Az élelmiszerekben nincs jelen elégséges mennyiségben a D-vitamin, pótlása mindenképpen ajánlott Fotó: Veres Nándor

Az adatok szerint akár kilencven százalékkal is csökkenhet az influenzás megbetegedés veszélye, ha megfelelő D-vitamin szintet tartunk fenn szervezetünkben. A D-vitamin fény hatására képződik a bőrben, onnan a vér a májba szállítja, onnan pedig a vesékbe. Ez az anyag befolyásolja a vér kalciumszintjét és elősegíti a kalcium lerakódását a csontszövetekben.

Kétfajta D-vitamin létezik, egyik a D3, amely UV-B sugárzás hatására termelődik a bőrben, a másik a D2, amelyet táplálék formájában juttatunk be a szervezetbe, és ott alakul át D3-á.

Élelmiszerrel kevés vihető be

A D-vitamint az élelmiszerekkel csak minimális mennyiségben lehet bevinni a szervezetbe. Bár a tojás például D-vitaminban gazdag ételnek számít, naponta körülbelül 30 darab tojást kellene megenni ahhoz, hogy a megfelelő D-vitaminszintet fenntartsuk, ez azonban káros lenne a magas koleszterintartalom miatt. Az anyatej szintén kevés D-vitamint tartalmaz, így azt szükséges pótolni a csecsemő számára. A tápszerek D-vitaminnal dúsítottak, így, ha a gyermek sok tápszert eszik, nem kell külön D-vitamint adni. A D-vitamin természetes forrásai: halhús (lazac, hering, makréla, szardínia, pisztráng), margarin, tojássárga, tej, vaj, csirkemáj. Zöldségben, gyümölcsben nem található meg, mivel zsírban oldódó vitamin.

Jótékony hatása, fontossága

A csontok mellett a D-vitamin kedvező hatással van az immunrendszer működésére is, szinte minden immunsejtünkön D-vitamint megkötő receptor található. Ugyanakkor jótékony hatással bír a szív működésére és tumorellenes hatású is.

Életkor Javasolt NE (nemzetközi egység) D-vitamin/nap* Javasolt készítmény és adagolás
2 hét–1 év 400–1000 napi 1 csepp (a 20000 NE/ml-es erősségű szerből 1 csepp = 500 NE)
1–18 év 500–1000 minden hétköznap 1 tabletta D3 vitamin, ami 1000 NE
18 év felett 1500–2000 hetente egyszer 4 kapszula D3 vitamin, ami 3000 NE
várandósok,
szoptató anyák
1500–2000 minden második nap 1 kapszula D3 vitamin, ami 3000 NE

*2012-es magyar ajánlás szerint

A D-vitaminhiány jelentősen növeli a halálozást a vastagbél- és emlőrákos megbetegedésekben, emeli a szív- és érrendszeri betegségek esélyét, továbbá csökkenti a fogamzóképességet. Az angolkór és a csontlágyulás (osteomalacia) klasszikus D-vitamin-hiánybetegségek. Előbbi gyermekeknél alakulhat ki, utóbbi a felnőttekre jellemző és izomgyengeséghez, törékeny csontokhoz vezethet. A D-vitamin megfelelő pótlása és szükséges szintjének fenntartása esetén az 1-es típusú cukorbetegség gyakorisága 78 százalékkal, a daganatos betegség előfordulása 35 százalékkal, az influenzás megbetegedés gyakorisága pedig akár 90 százalékkal is csökkenne.

Pótlása, szedése

Mindenkinek szükséges a D-vitamin pótlása a téli-tavaszi időszakban. Ugyanakkor egyes személyeknek ez egész évben javasolt: gyerekeknek legalább 1 éves korig, várandósoknak és szoptató anyáknak, krónikus csont-, vese- és májbetegség esetén, emlő- és vastagbélrákban szenvedőknek. Ugyanakkor oda kell figyelni az adagolásra, mert a D-vitamin túladagolható és vesekárosodást okozhat. Az ajánlott adagok mellékelt táblázatunkban láthatók.

Két éves kor alatt cseppek formájában jutnak hozzá a gyerekek Fotó: Veres Nándor

A D-vitaminszint (25 (OH) D-vitamin, 25-hidroxi-kolekalciferol) rutinszerű mérése nem indokolt, csak speciális esetekben.

A szerző allergológus, klinikai immunológus szakorvos

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.