Diabétesz: a tünetmentes betegség

D. Balázs Ildikó 2020. augusztus 10., 18:59 utolsó módosítás: 2020. augusztus 11., 14:07

A cukorbetegség a szénhidrát-anyagcserezavarok leggyakoribb formája, és pontosan emiatt, hogy egy anyagcsere-betegség, tünetmentes mindaddig, amíg nem lesz nagyon magas a vér cukorszintje. Ekkor viszont már szövődmények is jelentkeznek. Máté Beáta diabetológus szakorvost kérdeztük a diabétesz típusairól, a kezelésről, a betegség megelőzéséről.

Diabétesz: a tünetmentes betegség
galéria
Megfelelő kezeléssel sok esetben elkerülhetők a szövődmények, ezért is fontosak a szűrővizsgálatok Fotó: Barabás Ákos

A cukorbetegség típusától függően két fő oka lehet annak, hogy valakinél megjelenik a betegség. Az egyik ok, hogy a hasnyálmirigy nem termel elég inzulint. Főleg az 1-es típusú cukorbetegeknél fordul elő, hogy a hasnyálmirigy inzulinsejtjei elpusztulnak, nincs elég inzulin, és emiatt lesz magas a vércukorszint. „Ezzel szemben a 2-es típusú cukorbetegségnél azt látjuk, hogy az elején van elég inzulin, azonban a sejtek rezisztenssé, érzéketlenné válnak. Azonban idővel a hasnyálmirigy sejtjei kimerülnek, és már nem fognak elegendő mennyiségű inzulint termelni. Az inzulinnak tulajdonképpen az a szerepe, hogy a cukrot, a glukózt a vérből bevigye a sejtekbe. Ha nincs inzulin, vagy az inzulin nem tudja kifejteni hatását, a cukor ott marad a vérben, magas lesz a vércukorszint, a sejtekbe viszont nem jut be a cukor, és energia nélkül maradnak” – magyarázza a szakember.

A cukorbetegség típusától függetlenül a tünetek között megemlíthető a fokozott folyadékfogyasztás, az állandó szomjúságérzet, a gyakori vizeletürítés, fáradékonyság, és bár nem jelentkezik étvágytalanság, a beteg fogyni kezd. További tünete lehet a diabétesznek a látásromlás, homályos látás, a visszatérő gombás fertőzés (főként nőknél a nemi szervek tájékán), de a rossz sebgyógyulási hajlam vagy nyugalmi állapotban a lábakban jelentkező zsibongó, égő érzés is cukorbetegségre utalhat.

„Sajnos nem lehet tudni, hogy mi váltja ki, ha tudnánk, lenne rá gyógymód is.

Az utóbbi években rohamosan fejlődött a diabétesz terápiája, manapság a cukorbetegséget nagyon jól lehet kezelni, és ezért ezeknek a betegeknek ugyanolyan életminősége lehet, mint a nem cukorbetegeknek, viszont sajnos egyelőre teljesen meggyógyítani a cukorbetegséget nem lehet”

– teszi hozzá a doktornő.

Cukorbetegség és típusok

A szakember elmondása szerint az 1-es típusú cukorbetegség általában fiatal felnőtteknél, gyerekeknél jelentkezik. Ez egy autoimmun betegség, ami azt jelenti, hogy a saját szervezet megtámadja a hasnyálmirigysejteket, és elpusztítja az inzulintermelő szigeteket. Ezáltal inzulinhiány lép fel, ezért ezek a betegeknek napi több alkalommal is pótolniuk kell külső forrásból az inzulint.

„Hogy miért alakul ki ez az autoimmun folyamat, csak találgatjuk.

Enterovírusokat emlegetnek, de a feltételezések között szerepel az anyatejes táplálás hiánya, illetve a tehéntejjel való táplálás túl korai elkezdése vagy a D-vitamin hiány is” – jegyzi meg a szakorvos. A 2-es típusú cukorbetegség főként felnőtt korban, többnyire 45 év fölött jelentkezik. Ennek a kialakulásában két fő tényezőt fontos megemlíteni: az öröklődési hajlamot, illetve az elhízást. A 2-es típusú cukorbetegek körülbelül 80-90 százaléka elhízott. A harmadik típusú cukorbetegség a terhességi diabétesz, s noha az esetek túlnyomó többségében a szülés után elmúlik, esetenként néhány év után a betegség újra megjelenhet. „A negyedik kategóriába soroljuk az egyéb típusú cukorbetegségeket, ezek közül is a leggyakrabban a fokozott alkoholfogyasztás következtében kialakult betegséggel találkozunk, de meg kell említenünk a genetikai eredetű diabéteszt is. E négy típus közül az esetek kilencven százalékában a 2-es típusú betegség alakul ki” – jegyzi meg Máté Beáta.

A betegség általában tünetmentes, a páciensek leggyakrabban akkor fordulnak szakemberhez, amikor már a vércukorszintjük igen magas, ez azonban azt jelenti, hogy az illető személy cukorbetegsége már akár évek óta fennállhat.

Ilyen esetekben nehezebb a kezelést is elkezdeni – magyarázza a doktornő –, általában magas vércukorszint esetében a gyógyszer hatástalan, és az elején szükséges az inzulin bevezetése. „Tévhit, hogy ha inzulinnal kezdtem el a cukorbeteg létemet, attól már nem szabadulok meg. Ez nem így van. Ugyanis amennyiben a beteg hajlandó változtatni az életmódján, testsúlyának legalább tíz százalékát leadja, akkor idővel sok esetben csak gyógyszeres kezelésen marad” – mutat rá az orvos. A késői diagnózis azért is veszélyes – teszi hozzá –, mert ha hosszú ideig magas valakinek a cukorszintje, akkor nagyon sok szövődmény alakulhat ki. A magas vércukorszint megtámadhatja a szemet, látásromlást, vakságot okozhat. Gyakori szövődmény a vesebetegség, sokszor veseelégtelenség, a lábakban kialakuló zsibogó, égő érzés, érelmeszesedés, érszűkület. Ugyanakkor a cukorbetegeknél a szív- és érrendszeri betegségek, a szív- és agyi infarktus gyakoribb, mint a nem cukorbetegeknél.

 A szűrővizsgálatok fontossága

„Megfelelő kezeléssel sok esetben elkerülhetők a szövődmények. Ezért is fontosak a szűrővizsgálatok. Tény, hogy bizonyos kategóriák hajlamosabbak a cukorbetegségre, ilyenek a túlsúlyosak, azok, akik szív-és érrendszeri betegséggel, magas vérnyomással, magasabb koleszterinszinttel küszködnek. Ők életkortól függetlenül háromévente vércukorszint-meghatározást kellene végezzenek. Akinél terhességi cukorbetegség fordult elő, szintén, és ugyanúgy háromévente kellene szűrővizsgálatra jelentkezzenek a 45. életévüket betöltött férfiak és nők” – szögezi le Máté Beáta. 

Ahhoz, hogy minimalizáljuk annak esélyét, hogy cukorbetegek legyünk, fontos az egészséges életmód – hangsúlyozza a szakorvos.

„Amit egy cukorbetegnek tennie kell, nem az, hogy beszed egy marék gyógyszert, hanem az, hogy az életmódján változtat. Azt szoktam mondani, hogy egy cukorbeteg diétája olyan kell legyen, mint egy olyan emberé, aki nem cukorbeteg, de egészséges életmódot folytat.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.