Az ünnepi Sapiophile kiindulópontja Petőfi Sándor Fekete kenyér című verse, amelyet, ha elolvasunk, adódik is kérdés, mi a baja Petőfinek a fekete kenyérrel. Manapság meg már az merül fel, hogy Petőfi anyja vajon nem tudta, hogy a teljes kiőrlésű liszt több ásványi anyag-, vitamin- és rosttartalommal bír?
Tamás Melinda szavaiból kiderül, hogy bizony az évek során a liszttrendek is sokat változtak. Amíg régebb a fehér kenyér fogyasztása státuszszimbólumnak minősült, mivel a fehér liszt előállítása költségesebb volt, és ezért csak egy szűk réteg engedhette meg magának, a paraszti réteg az olcsóbban előállított lisztet, a teljes kiőrlésűt választotta. Aztán a dagasztógép felhasználásával, a gépesítés hatására a fehér kenyér – mesterséges térfogatnövelő szerekkel megspékelve – mindenki számára elérhetővé vált, ezért talán nem is csoda, hogy mára már az egészséges életmódra való törekvéseink során előtérbe kerültek a Petőfi anyja által szégyellt, barna lisztből készült termékek.
De térjünk vissza az alapanyaghoz, a különféle lisztekhez. A Sapiophile legfrissebb részében az egyetem oktatója a kor nagy alakjairól elnevezett süteményeket készíti el egészségesebb változatban, alternatívákat ajánlva a fehér liszt mellőzésére. Így a Széchenyi lepénybe útifűmaghéj és lenmaglisztkeverék került, a Kossuth kifli mandulalisztből, a Deák-kuglóf kókuszlisztből sült, az Eszterházy tortába zabliszt került, és a híres muzsikusról elnevezett Rigó Jancsi nevű csokikrémes sütemény tésztája tönkölyliszttel készült.
Nézzék meg a Sapiophile legújabb részét, és ünnepeljék ezen ünnepi összeállítással a magyar kultúra fontos alakjait!
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.