Székelyföld varázslatos tájainak és gazdag kultúrájának része a vasúthálózat fejlődése is, amely a 19. század végén érte el Marosvásárhelyt, Szászrégent és Székelyudvarhelyt.
„Mint akik negyven évet kalitkába voltak zárva, majd hirtelen kiengedték. Egy madár sem merne kirepülni” – idézte 1989 decemberének karácsonyi hangulatát nagymamám.
Az iskolakezdéshez kapcsolódóan választották ki a hónap tárgyát a Csíki Székely Múzeumban: a csíkszeredai Magyar Királyi Állami Leánygimnázium sapkajelvényét dr. Lukács Bence Ákos történész, vezető konzul ajándékozta Csíkszereda városának.
A Tavasz a Hargitán folklórfesztivált 1967-től szervezték meg évente a Csíkszeredához tartozó Zsögödfürdőn, egészen 1989-ig. A Csíki Székely Múzeumban a májusi hónap tárgyainak választott emlékplakettek ehhez a rendezvényhez kötődnek.
Akinek már történelemmé, emlékké nemesedtek a romániai diktatúra bukása előtti mindennapi keservek, a túlélés érdekében gyakorolt praktikák, az megtalálja élete részének e mozaikjait B. Kovács András legújabb kötetében.
Noha mostanában gyakran mutatják be úgy, hogy ő Bethlen Gábor, és a forgatás óta bármikor szívesen pattan lóra, de nem jár panyókára vetett mentében, sem karddal az oldalán. Ő Bokor Barna.
A magyarok is tudnak olyan színvonalú kosztümös, történelmi sorozatot készíteni, mint amilyenek a mostani streamingplatformok kínálatában érhetők el – jó példa erre az újdonsült Tündérkert. Kritika az első két epizódról.
Ez sör! A sernevelőtől a sörgyárig címmel nyílik kiállítás október 10-én a Csíki Székely Múzeumban, és ehhez a témakörhöz kapcsolódik ezúttal a Hónap tárgya sorozat is: négy sörösüveget mutatnak be.
Mi köze a magyarságnak a bukaresti Berceni negyedhez és kinek köszönheti a magyarság 56 év olimpiai aranyait? – többek közt ezekről is hallhattunk azon a minapi esti előadáson, rendhagyó történelemórán, amelyet Imreh István tartott Sepsiszentgyörgyön.
Szent Mihály havához kötődnek a Csíki Székely Múzeumban a hónap kiemelt tárgyai: két faragott és egy faragott-vasalt pásztorbot.
Díszítőmotívumok széles skáláját lehet felfedezni az őskori kultúrák agyagpecsételőin, amelyekből most hármat lehet megtekinteni Csíkszeredában. A hónap tárgyaként a Csíki Székely Múzeum egy őskori „dizájntárgyat”, a pintaderát választotta.
A „madéfalvi veszedelem” után 141 évnek kellett eltelnie a ma is álló turulmadaras emlékmű felállításáig. Ám ezen időszak alatt többen is igyekeztek adózni az 1764. január 7-én lemészárolt több száz áldozat emléke előtt.
Harminchárom évvel ezelőtt előbb egy kis temesvári közösség, majd egy egész ország úgy döntött, hogy véget vet egy elnyomó rendszernek, De mi történt az azt követő években? Hogyan látszik az elmúlt időszak a ’89-es remények tükrében?
Egy csíkszentdomokosi női viseletet választottak a decemberi hónap tárgyává a Csíki Székely Múzeumban, amely augusztusban került az intézmény néprajzi gyűjteményébe más csíki és gyimesi viseletdarabokkal együtt.
Egy ülepítőgödör ásása közben került elő az a sír, amelynek leletei kapcsán hamar kiderült, hogy nem rendőrségi, hanem múzeumi ügy. A csontváz mellett a sírban talált csontból készült két övszíjvég lett novemberben a hónap tárgya a csíki múzeumban.
Egy másik, szintén igen ismert szakma mellett ez is a legősibb foglalkozások közé tartozik. Mármint a politikusoké. Persze olyan nagyon elfogultak és hárítók azért ne legyünk, mert hiszen tudjuk, hogy nemcsak velük van a baj.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.