Mi lapulhat a bántalmazás hátterében?

Nagy Lilla 2024. november 27., 11:14 utolsó módosítás: 2024. november 27., 17:01

A nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja (november 25.) kapcsán tartottak filmvetítést és beszélgetést Csíkszeredában, a Csíki Moziban: Simó Franciska Érted című filmtrilógiájából három különböző bántalmazástörténetet ismerhettünk meg.

Képkocka a Mindig te című filmből (Kiss Bora és Rózsa László) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
galéria
Képkocka a Mindig te című filmből (Kiss Bora és Rózsa László) Fotó: Forrás: Simó Franciska

A nők elleni erőszak témáját dolgozzák fel a fiatal rendező filmjei – különböző bántalmazási formák, különböző élethelyzetekben. Az elsőként levetített alkotás a Kezdet címet kapta, melyben a filmeket összekötő szereplő (Kiss Bora) édesanyja bántalmazásának történetét láthatjuk, a Mindig te címűben a saját mérgező kapcsolatába enged betekintést, míg az Értedben arról hallunk monológot, hogy miként éli meg a bántalmazást.

Bakk-Miklósi Kinga, Simó Franciska és Kovács Károly a vetítést követő beszélgetésen •  Fotó: Nagy Lilla
Bakk-Miklósi Kinga, Simó Franciska és Kovács Károly a vetítést követő beszélgetésen Fotó: Nagy Lilla

A vetítést követő beszélgetésen a moderátor, Kovács Károly elsőként arról kérdezte a rendezőt, hogy miért fontos a bántalmazás témája. Simó Franciska elmondta, a Marosvásárhelyi Művészeti Egyetem hallgatójaként egy alkalommal azt a feladatot kapták, hogy dolgozzanak fel egy konfliktust. Ő a párkapcsolaton belüli bántalmazást választotta. Aztán az olvasópróbákon döbbentek rá arra, hogy mekkora fába vágták a fejszéjüket, ugyanis Kiss Bora nem tudott azonosulni a bántalmazott nő karakterével. Hosszas beszélgetések szülték végül az ötletet, hogy ezt a témát ki kell bontani és körbe kell járni.

Képkocka az Érted című filmből (Simó Franciska) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
Képkocka az Érted című filmből (Simó Franciska) Fotó: Forrás: Simó Franciska

A trilógia Mindig te című része 2022-ben készült el, majd 2023-ban az Érted, végül 2024-ben a Kezdet. Az első forgatáson olyan kérdések merültek fel, hogy hogyan tud valaki bántalmazóvá, illetve bántalmazottá válni, miért nem lép ki a kapcsolatból az, akit bántanak.

Ezeknek a kérdéseknek a megválaszolásában segít az Érted, ahol több szereplő belső vívódását ismerjük meg, illetve abba is betekintést enged a rendező, hogy milyen családi háttérrel válik valaki bántalmazottá.

Ehhez Tisza Kata szövegeit hívta segítségül a rendező. „Úgy éreztem, hogy én már nem találom a megfelelő szavakat erre” – fogalmazott. Ebben a filmben követhetjük végig a gyerekkort, a felnövést, majd a felnőttlétet, amikor már párt választunk. Ennek a feloldása a Kezdet, amelyben azt mutatják meg az alkotók: van kiút a bántalmazó kapcsolatból.

Képkocka az Érted című filmből (Zsigmond-Magyari Izabella) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
Képkocka az Érted című filmből (Zsigmond-Magyari Izabella) Fotó: Forrás: Simó Franciska

A beszélgetés során felmerült a kérdés, hogy hogyan zajlik az alkotói folyamat egy ilyen nehéz témájú film feldolgozásánál. Simó Franciska hangsúlyozta, nehéz hozzányúlni a bántalmazás témájához annak, aki ezt nem tapasztalta. Mint mondta, ők a szerencsések, viszont dolgozott már olyannal, aki személyesen ismerte a témát.

Ezeknek az embereknek a lelkéhez finoman kell nyúlni”

– mutatott rá. Ha viszont nem élt át bántalmazást a színész, úgy is bele tud merülni, így tett Kiss Bora is, akinek a játéka annyira hiteles lett, hogy még az operatőr sem tudta eldönteni, hogy a szerepe vagy a személye jelenik meg éppen a játékban.

Képkocka a Kezdet című filmből (Berekméri Katalin) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
Képkocka a Kezdet című filmből (Berekméri Katalin) Fotó: Forrás: Simó Franciska

A beszélgetés másik meghívottja, Bakk-Miklósi Kinga pszichoterapeuta, egyetemi tanár a bántalmazás fajtáiról beszélt, és arról, hogy az Érted trilógiában hol jelennek meg ezek. Mint mondta, a bántalmazás legszélesebb spektruma a második, a Mindig te című filmben van jelen.

A másodikban szinte minden benne van, ami két ember kapcsolatában bántalmazás szinten előfordulhat”

– magyarázta. Így megjelenik a verbális, a fizikai és a gazdasági bántalmazás, egyedül a szexuális bántalmazás nincs bemutatva ebben a filmben, az viszont megjelenik az Érted címűben.

Képkocka a Kezdet című filmből (Korpos András) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
Képkocka a Kezdet című filmből (Korpos András) Fotó: Forrás: Simó Franciska

Az alkotásokban megjelenő szereplők mélyebb megismeréséért arra is kitért a szakember, hogy hogyan válik valaki bántalmazóvá, vagy éppen bántalmazottá. Szerinte az otthonról hozott családi mintáknál kezdődnek a párkapcsolati szerepkörök, hiszen azt láttuk, az ismerős. Sokszor ez akkor is igaz, ha még saját magunknak sem tetszik a viselkedésünk, de mivel az az ismerős, az a kényelmes is.

Úgy bántalmazóvá, mint bántalmazottá nagy eséllyel azok válhatnak, akik önbizalomhiánnyal, önértékelési gondokkal küzdenek. A bizonytalanság látszólagos dominanciát szülhet, amitől azt érezhetjük: vagyunk valakik.

A pszichológus kihangsúlyozta, egy egészséges embernek nincs szüksége ilyenfajta megerősítésre. A bántalmazott szerepe is származhat azonban az önbizalom hiányából, ami sokszor naivsággal társul és reménnyel, hogy majd megváltozik a másik. „A filmben is elhangzik, hogy senki nem válik egyik napról a másikra bántalmazóvá. Sok évnyi felhalmozott düh eredménye, akár alkoholproblémáé, akár gyermekkori elnyomásé” – fogalmazott Bakk-Miklósi Kinga.

A bántalmazottat onnan ismerhetjük fel, hogy sok esetben elszigetelődik a környezetétől, „maszkot ölt” magára, de jelentkezhetnek olyan pszichés tünetek is, mint a depresszió, a pánikroham. Mégsem tud kilépni – vagy csak hosszú idő után – a mérgező kapcsolatból, hiszen mindig van egy kibékülő időszak, amikor a remény újra felébredhet.

Ez tarthat percekig, napokig, vagy hetekig is, így a bántalmazóról azt feltételezhetjük, hogy megváltozott.

Fontos az is, hogy a bántalmazónak sem tetszik az, hogy bántja a párját. A Mindig te című filmben a férfi főszereplő, Peti, el is mondja, hogy „én nem vagyok ilyen”. Ekkor viszont már a másikra hárítja a felelősséget: „te teszed ezt velem, te hozod ki ezt belőlem”.

Képkocka az Érted című filmből (Kiss Bora) •  Fotó: Forrás: Simó Franciska
Képkocka az Érted című filmből (Kiss Bora) Fotó: Forrás: Simó Franciska

A karakterformálások során a rendező a színészekre bízta ennek a dühnek a megformálását. Hagyta, hogy improvizáljanak, ami sokat segített neki a forgatókönyvírásban – derült ki a beszélgetésen. A Kezdet című filmben annyi kikötése volt a férfi karakterét illetően, hogy valahogy oldozza fel a nőt. A második filmben ilyesfajta feloldozást nem kap a bántalmazó, viszont a rendező tudatosan nem zárta le a film végén a történéseket, hogy a néző maga döntse el: Bora visszamegy-e Petihez, vagy sem.

A pszichológus kihangsúlyozta: van kiút a bántalmazó kapcsolatokból, de ritkán.

Ő a prevencióra esküszik, tehát ne mélyüljünk el olyan kapcsolatokban, amelyekben akár verbálisan, akár fizikailag, akár gazdaságilag, akár szexuálisan bántalmaznak minket. Minél hamarabb kilépünk egy ilyen kapcsolatból, annál hamarabb tudunk gyógyulni.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.