Sorozatajánló, avagy miket nézzünk a koronavírus alatti otthonlétben? (2.) Sitcomok

Tamás Attila 2020. március 23., 17:27 utolsó módosítás: 2020. március 23., 18:01

Kevés jobb dolog van annál, mint egy hosszú nap után lerogyni a kanapéra vagy a kényelmes fotelbe, és kedvenc szituációs vicces sorozatunk poénjaival kiüríteni a munkával és egyéb tevékenységekkel lemerített agyunkat. A megváltozott élethelyzet könnyebb elviselésére ezúttal szituációs komédiákat ajánlunk.

Sorozatajánló, avagy miket nézzünk a koronavírus alatti otthonlétben? (2.) Sitcomok
galéria
Fotó: Liget-montázs

Továbbra is arra intenek a hatóságok, hogy amennyiben tehetjük, maradjunk otthon a koronavírus terjedésének lassítása érdekében. Az otthonüléshez ajánlottunk már több szezonnal rendelkező drámasorozatokat, most azonban

szituációs komédiák következnek elsősorban azoknak, akiknek elege van a komoly érzelmi töltettel bíró, esetenként lehangoló történetekből, és inkább önfeledt agykikapcsolásra és rengeteg nevetésre vágynak.

Mivel is lehet egy ilyen ajánlót kezdeni, mint a modern kori sitcomok legnagyobbikával, az általunk is egekig magasztalt Jóbarátokkal. Mint elég személyesre sikerült élménybeszámolómban írtam a sorozat megnézése után, hogy ez a sorozat ott van, amikor az ember a padlón, amikor örül, amikor egyedül érzi magát, amikor jókat akar kacagni a barátaival, vagy éppen amikor hallani sem akar senkiről.

Videó: NBC

De leginkább akkor van ott, amikor az embernek szüksége van egy kis kikapcsolásra és lazításra a hosszú nap után. Ez most hatványozottabban is értendő, hiszen kinek ne lenne szüksége egy kis agykikapcsolásra a koronavírusról szóló hírek olvasását követően, vagy épp akkor, amikor végigdőlne a kanapén a hosszú home-officeozás után, és nézne valami könnyedet, vicceset, szórakoztatót. Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Joey és Ross mindennapjai tökéletesek arra, hogy egy kicsit kiszakadjunk a jelen valóságából, és önfeledten nevessünk vagy könnyezzünk a különböző szituációkon, amikbe az élet sodorta őket tíz évadon keresztül.

Találkoztál már Teddel? – így hívja fel a nők figyelmét a legjobb, szingli barátjára Barney, a világ legnagyobb csajozógépe. A bizonyos szempontból a sorozatpiacon a Friends által keletkezett űr betöltése miatt is elkészült, de a fent említett sorozatnak csak a nyomában kullogó Így jártam anyátokkal Tedről és barátairól szól, akiknek történetét úgy ismerjük meg, hogy a már családos Ted a gyerekeinek meséli, hogy miként ismerkedett meg… Na várjunk csak, ez a történet nem arról szól, hogy miként találkozott Ted a gyerekei anyjával, hanem hogy előtte mi minden történt vele és a barátaival, Barneyval, Robinnal, Marschallal és Lillyvel.

Videó: CBS

Számos élethelyzet, megannyi eltúlzott és kikarikírozott, a végletekig felnagyított élethelyzet, megannyi csajozási tipp és persze az elmaradhatatlan érzelmes pillanatok és a wait for it… Szóval aki eddig eddig nem találkozott a a sokszor lúzer Ted Mosbyval, vagy éppen most nézné újra a róla szóló sorozatot, annak itt van a kihagyhatatlan alkalom.

Túlzás nélkül ez a legviccesebb rendőrös-sorozat, talán azért, mert nem igazán van a piacon még egy ilyen sitcom, ami egy nyomozó egység mindennapjait mutatná be, rendkívül viccesen megírt karaktertípusokon keresztül.

Videó: FOX

A sorozat nagy erénye, hogy nem balfaszkodó, a rendőri sztereotípiákra építkező és a rendőrvicceket kimaxoló alkotássá silányul, hanem igazán minőségi poénokkal, egyedi karakterekkel szórakoztat. Napjaink egyik legjobb sitcomja, igaz mostanság nem igazán bővelkedünk ehhez hasonló, minőségi epizodikus történtekben.

Bizonyára nagyon kevesen vannak azok, akik nem ismerik Sheldonékat, és ne futottak volna bele már több Agymenők epizódba a tévécsatornák váltogatása közben. A geek (vagy ahogy nálunkfelé mondják „kocka”) társadalmat a mainstreambe beemelő szituációs komédia mára már klasszikusnak számít, rengeteg, más filmekre, sorozatokra, videójátékokra és a tudományos életre kikacsintó megannyi poénnal, ráadásul olyan figurákkal (kivéve Penny), akik amúgy nem egy-egy társaság legnépszerűbb, inkább visszahúzódó és furának titulált tagjaival. És akkor még Sheldonról nem is beszéltünk…

Videó: CBS

Szóval, kocka-poénokra fel, aki pedig valamilyen oknál fogva félbehagyta a sorozatot, most új esélyt adhat neki, hiszen már nem kell várni a befejezésre, elérhető a sorozat összes (12) szezonja.

Talán ez a legkevésbé ismert sitcom az eddig felsoroltak közül, de úgy gondoljuk, hogy kihagyhatatlan darab a műfaj kedvelői számára. A fiktív amerikai kisváros Pawnee (kitalált történelmi vonatkozásokkal, lakókkal, háttérrel) városházáján dolgozó, rendkívül ügybuzgó és perfekcionista Leslie Knope (a valóságban is hasonló kisugárzású Amy Poehler alakításában) által irányított csapatról szól, és a végletekig kikaríkírozza, hogy miről is szól a közösségépítés, városfejlesztés.

Videó: NBC

A nagyon jó fő- és mellékszereplőkkel rendelkező történet egyik örökös humorforrása a Nick Offerman által játszott Ron Swanson, akinek egyes beköpései azóta mémként keringenek a világhálón, és kefebajsza, valamint attitűdje a legférfiasabb férfiak jelképévé vált. De ebben a sorozatban tűnik fel együgyű, és nagyon szerethető figuraként az azóta Hollywood-i sztárrá avanzsált Chris Pratt is, de Aubrey Plaza és Aziz Anzari alakításairól se feledkezzünk meg. Városházi alkalmazottaknak (és nemcsak) kifejezetten ajánlott.

A jelenleg utolsó (11-ik) szezonját taposó, nem aláröhögős komédia az, amit a címe is elmond róla: egy ízig vérig modern amerikai felső-középosztálybeli modern család életéről szól. Ebben a családban van kolumbiai szupermodell-alkatú feleség nagypapakorú férjjel, meleg házaspár örökbefogadott ázsiai lánnyal és egy hagyományos értelemben vett öttagú család két lány és egy fiúgyermekkel. Ja, és ez az a sorozat, amiben az idős Al Bundy (Ed O'Neill) szerepel (igaz, most nem a prosztó poénok jutnak neki).

Videó: ABC

A mindennapjaikba, pontosabban, ahogy az angol mondja, a first world problem-ek (első világbeli gondok) tucatjával tarkított létezésbe kapunk betekintést, nézzük a családtagok csetlés-botlásait. Homofóboknak nem ajánlott, másnak mindenkinek igen, akik kíváncsiak arra, hogy milyen kihívásokkal szembesülhet manapság egy amerikai család, és hogyan oldják meg az eléjük álló problémákat, amik általában rengeteg vicces helyzetet eredményeznek és – nem spoiler – érzelmes összeborulásokkal, elégedett hátradőlésekkel végződnek.

Szintén klasszikusnak számít már az NBC-tévécsatorna 2005 és 2013 között futó, kilenc évadot megélt ál-dokumentarista sorozata, ami egy brit eredetin, a szintén The Office címet viselő, három évados BBC-n futott sitcomon alapul, és aminek rendkívül sok vetületével találkozhattunk már a neten, szintén mém-formátumban.

Videó: The Office

Ahogy az lenni szokott, az amerikai remake túlnőtte az eredetit, de ha valaki nyitott az irodai, munkahelyi poénokra, élcelődésekre, szívatásokra és végtelenül vicces és teljes egészében kifordított szituációkra, annak mind a két sorozatot érdemes megnéznie, hiszen garantált lesz az időnkénti visítva röhögés. Otthonról dolgozóknak kifejezetten ajánlott, főleg, ha ötleteket akarunk meríteni, hogy milyen poénokkal dobjuk fel az irodai életet, miután ismét visszatérhetünk a megszokott kerékvágásba.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.