I'll Be There for You (Ott leszek neked) – a főcímdal refrénje tömören és lényegretörően foglalja össze az úgynevezett Friends (Jóbarátok) életérzést. Merthogy ez a sorozat ott van neked, amikor padlón vagy, amikor örülsz, amikor egyedül érzed magad, amikor jókat akarsz kacagni a barátaiddal, vagy éppen amikor hallani sem akarsz senkiről.
De leginkább akkor van ott, amikor szükséged van egy kis kikapcsolásra és lazításra a hosszú nap után.
Bevallom, hogy 2018 novemberéig egyetlen részt sem láttam minden idők egyik legikonikusabb sitcom-sorozatából, a Jóbarátokból. Egészen pontosan egy éve, november 25-én néztem meg az első részt egy számomra nagyon kedves ember „unszolására”, aki már évek óta rajongója a sorozatnak. Volt egy egyezségünk is, miszerint,
ha én nekikezdek a Jóbarátoknak, ő is folytatni fogja a Trónok harcát, úgy, hogy ez amúgy egyáltalán nem állt szándékában.
Számomra ez elég win-win situation (eleve nyert helyzet) volt, ugyanis én már korábban többször is elhatároztam, hogy nekikezdek a Friendsnek, hogy megtudjam miért beszélnek annyira odaadással egyesek erről az 1994 és 2004 között futó, 236 epizódot megért sorozatról. Jelentem: mindketten teljesítettük az ígéreteinket, ő nyilván hamarabb, míg én majdnem egy teljes év alatt „hoztam be a lemaradást”. No, nem azért, mert annyira untam volna, csak
szerettem volna kiélvezni a sorozat minden egyes percét, és a lehető legtovább megőrizni azt az ártatlan tudatlanságot, hogy elképzelésem sincs arról, hogy a sorozat végén mi is történik a szereplőkkel.
De mitől annyira nagy szám Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Joey és Ross története? Hat, a húszas éveik végén, a harmincas évek elején járó New York-i fiatal mindennapjaiba kapunk betekintést egy tényleg egyedi és korszakalkotó szituációs komédiában, azokból az időkből, amikor még nem voltak Agymenők, és azt sem tudta senki, hogy miként találkozott Ted Mosby a gyerekei anyjával, de még a Trónok harca is csak könyvként létezett,
mi pedig jó néhány évvel fiatalabbak voltunk.
Az első és legfontosabb ismérve a sorozatnak, hogy szereplői rendkívül vicces szituációkba keverednek az adásidő szinte teljes egészében, ezekre a helyzetekre pedig a lehető legviccesebb módokon reagálnak. Ezek azok az ideális helyzetek, amikor
egy beszólásra egyből megvan a lehető legjobb viszontválasz, egy kínos helyzetben pedig megtörténik a legviccesebb mentés, úgy szólsz be a másiknak, hogy ne bántsd meg túlságosan, de azért rendesen betaláljon.
Szóval ezek az apró szkeccsek adják a sorozat sava-borsát. A másik fontos tényező, hogy ezzel a hat emberrel a lehető legjobban lehet azonosulni szinte bármilyen helyzetben. Ők is hozzánk hasonló, esendő, a helyüket folyamatosan kereső hús-vér emberek, akik messze nem tökéletesek,
anyagi és családi gondjaik vannak, vagy csak épp idegesíti valamelyiküket az a hülye szomszéd, nem jött össze valami a munkahelyen, vagy éppen költözni kell…
Ezek mind olyan helyzetek, amelyekkel az átlagember nagyon könnyen tud azonosulni, még akkor is, ha épp nem New Yorkban él.
A történet univerzális, de főként a mindenkori késő huszonévesek és a kora harmincasok tudnak azonosulni vele: azt az életstádiumot mutatja be, amikor az embernek a barátai a legfontosabbak, és ők azok, akikre bármikor és bármiben számíthat.
Ez a hat ember pedig tényleg mindig ott van egymásnak,
kezdve attól, hogy Rachel lelép a saját esküvőjéről, Rossról pedig kiderül, hogy felesége és gyermeke anyja leszbikus, és szerelmes is lett egy lányba...
Szokták emlegetni, hogy a Friends története annak ellenére, hogy nem mostanában készült, még mindig időtálló, és nem számít, hogy nincsenek benne a mai kütyük és technológiai adottságok, ugyanazokat a problémákat mutatja be, a maga módján eltúlozva és viccesen, amikkel életünk bizonyos szakaszaiban szembesülhetünk. Ugyanakkor
legyen bármennyire is eltúlzott és a poén kedvéért karikírozott az adott helyzet, tudjuk, hogy ezeket mind az élet inspirálta.
Nem mehetünk el amellett sem, hogy rengeteg nagy sztár tette tiszteletét a sorozatban, ami a mai trendekhez képest (miszerint megnőtt a tévésorozatok presztízse és nagyon sok A-listás sztár szerepel bennük) még igazi kuriózumnak számított. A hat állandó főszereplő mellett olyan nagyágyúk vállaltak szerepet a sorozatban egy-két, vagy akár több rész erejéig is, mint Tom Selleck, Julia Roberts, Charlie Sheen, John Favreau, Ben Stiller, Robin Williams, Charlton Heston, Reese Witherspoon, Bruce Willis, Susan Sarandon, Winona Rider, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Alec Baldwin, Paul Rudd, Christina Applegate, Freddie Prinze Jr., Jeff Goldblum, Danni De Vito, Ellen Pompeo, Anna Faris és Dakota Fanning, hogy csak a legnagyobbakat említsük.
Mint ahogy azt már fentebb már említettem, a sorozatot kisebb-nagyobb kihagyásokkal majdnem egy év alatt, 2018. november 25. és 2019. november 13. között, majdnem egy év alatt néztem végig.
Volt, amikor napokig képes voltam elveszni benne és daráltam a részeket, és volt, amikor hónapokig nem néztem egyetlen epizódot sem belőle.
De így is sikerült néhány véletlen egybeesést „összehoznom” mint például, amikor karácsonykor és újévkor néztem a Jóbarátok egyik évadának karácsonyi és újévi részeit, vagy, hogy napra pontosan 19 évre a megjelenését követően, 2019. február 17-én láttam a The One That Could Have Been című epizódot, amelyben azzal játszanak el a készítők, hogy mi történt volna, ha másként alakul a szereplők élete.
Szürreális élmény ugyanakkor, hogy az akkor még mit sem sejtő amerikai sorozat vágóképein a legnagyobb természetességgel szerepelnek az akkor még létező World Trade Center tornyai, majd a szeptember 11-i szörnyű események után már nem tűnnek fel többször. És bár a Simpsonékkal ellentétben itt nem láttak a jövőbe, vicces volt, amikor Donald Trump (akkor még üzletembert) is megemlítették a sorozatban, de azért
vigyáztak, hogy kerüljék az aktuálpolitikai utalásokat, és inkább a szereplőkön keresztül próbálták leképezni az akkori amerikai társadalom egy bizonyos szegmensét.
A Netflixnek köszönhető rengeteg derűs pillanatot (merthogy ott néztem) azonban beárnyékolta a 2018. december 3-án megjelenő hír, miszerint 2019. január elsejétől eltűnik a platform kínálatából a sorozat, azonban szerencsére nem így történt, és nem kellett vad torrentezésbe kezdenem a részekért, hiszen a hír nem bizonyult igaznak. Azonban nem nélkülözött minden valóságalapot, hiszen az időközben elkezdődött „streamingháború” áldozata lett a sokak által kedvelt sorozat.
Az történt ugyanis, hogy mivel a szériát gyártó Warner Media és az NBC Universal korábban kemény százmilliókért adta el a sugárzási jogokat a Netflixnek, időközben saját streamingplatformmal terveznek előrukkolni jövőre az HBO Max néven, szükségük van a húzónévre, így visszaveszik a Friends sugárzási jogait. A korábbi üzlet megszűnésének következtében tehát
2020. január elsejétől már tényleg nem lesz elérhető a Jóbarátok összes a Netflixen.
A sorozat az idén 25 éves évfordulója apropóján ugyanakkor gyakran szerepel a hírekben mostanában, és már ott tart az információdömping, hogy
a szereplők a rajongók nagy álmát teljesítve, újra összejöhetnek egy közös produkció kedvéért.
Mielőtt a rajongók örömtáncba kezdtek volna a hír hallatán, azért elhintették azt az információmorzsát, hogy nem Jóbarátok folytatására készülnek (aminek így, 25 távlatából tényleg nem lenne értelme), hanem egy amolyan nosztalgiázó-epizódra térne vissza a sorozat főszereplőit alakító Jennifer Anniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry és David Schwimmer, akiket a sorozat befejezése óta nem lehetett együtt látni fotók és pár közös esemény kivételével (néhányan közülük még felbukkantak a Jóbarátok óta eltelt idő óta egy-egy közös filmben, vagy sorozatban).
Megnéztem tehát mind a tíz évadot, és rengeteg felejthetetlen pillanatot köszönhetek Rachelnek, Monicának, Phoebenek, Joeynak, Chandlernek és Rossnak.
Ott voltak, amikor „szükségem volt rájuk”, megnevettettek a nehezebb időszakokban, az életük részese voltam.
Tanúja voltam, hogy miken mentek keresztül, láthattam az örömeiket és kudarcaikat, nevettem Joey csajozási trükkjein és színészi kvalitásain (általa hozták be a sorozat a sorozatban effektust), lefáradtam Chandler poénjain, nagyokat derültem Monica perfekcionista húzásain, élveztem Rachel szeleburdiságának minden pillanatát, imádtam Phoebet, amikor nagyon elvont, vicces dolgokat mondott és csinált, és a falra másztam Ross rigolyáitól és nyavalygásaitól.
A Friends azonban nem csak arról híres, hogy megnevettet, hanem, hogy
igazán drámai fordulatokat is felvonultat, és bizony vannak olyan részek, amikor megdolgozza a néző könnycsatornáit, hiszen az érzelmekre is hat, a szereplőkkel való azonosulás.
Ugyanakkor, ahogy korábban is említettem, számos, a valóságból vett élethelyzetet vonultatnak fel, amik bizony sokszor drámai fordulatokkal telítettek, emellett
rengeteg olyan helyzetben láthatjuk kedvenceiket, amelyekben vagy nagyon boldogok, vagy pedig nagyon szomorúak.
Sokan vannak még hozzám hasonlóan, akiket rajongójává tett a sorozat, és bármikor tudnak idézni egy Friends-egysorost, annak köszönhetően, hogy már nem csak egyszer látták az epizódokat, ha pedig megy valamelyik televíziócsatornán, akkor elidőznek rajta egy kicsit. Én sem fogom itt abbahagyni, hiszen
ha magam alatt vagyok és nevetni szeretnék egy jót egy hosszú és fárasztó nap után, akkor a Jóbarátok lesz erre a megfelelő szórakoztatóipari termék.
Még akkor is, ha le kell porolnom érte a külső merevlemezemet, hogy bármikor nézhessem a nem éppen legális formában beszerzett epizódokat.
Aki pedig ezután szánná rá magát, hogy megnézze a sorozatot, annak csak azt tudom mondani, hogy ne tétovázzon. Minden bizonnyal felejthetetlen élmény lesz.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.