Toldi – akinek „dicső híre-neve fennmaradt örökre”

Tamás Attila 2023. április 19., 18:25 utolsó módosítás: 2023. április 20., 08:11

Fehérlófia és János vitéz után végre Toldi is megkapta a maga egészestés animációját méghozzá ő is a legendás Jankovics Marcelltől. A 2021-ben még sorozatként bemutatott Toldi-rajzfilm most vágatlan egészként került a nézők elé, és így jobban is működik, mint epizodikus formában. Kritika.

•  Fotó: MTVA
galéria
Fotó: MTVA

„Mint ha pásztortűz ég őszi éjszakákon,
Messziről lobogva tenger pusztaságon:
Toldi Miklós képe úgy lobog fel nékem
Majd kilenc-tíz ember-öltő régiségben.”

(Arany János: Toldi)

Megkerülhetetlen alkotás a Toldi a magyar irodalomban, főként tananyag mivolta miatt, hiszen a kötelező oktatás részét képező irodalomórák révén majdhogynem mindenki találkozik vele. Az archaikus szövege miatt nem egy könnyű és emészthető olvasmány, főleg nem a kisiskolások számára,

ezért is jó, ha a szöveg mellé valamilyen kiegészítő „tananyag” is társul, ami által könnyebben befogadhatóvá válik a parasztfiúból lett vitéz története, amelyet az Ilosvai Selymes Péter által papírra vetett legendák alapján Arany János írt meg elbeszélő költemény formájában, amivel többek között a 200 éve született és emiatt idén széleskörben ünnepelt Petőfi Sándor csodálatát és elismerését is kivívta.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

A Toldi történetének megértéséhez (mivel Arany Jánosi szófordulattal élve nem fűlött a fogam az elbeszélő költemény elolvasásához) tananyag-kiegészítőként nekem a Marosvásárhelyi Rádió és a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház koprodukciójában kiadott Toldi-hangkazetta volt, amiben az akkori színészek zenei aláfestéssel, dramatizálva adták elő a Toldit – feltehetően a hanghordozó korlátai miatt –, vagyis annak minden második-harmadik szakaszát.

A cselekmény teljes megértéséhez szükség volt tehát a költemény elolvasására is, így bár a rengeteg hallgatásnak köszönhetően kívülről tudtam egyes szakaszokat, a teljes kép végül a költemény elolvasásával állt össze, amikor már az archaikus szöveget is értelmezni tudtam valamennyire.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

Ezzel szemben Petőfi Sándor: János vitézét sokkal könnyebb volt befogadni, hiszen az illusztrációkkal gazdagon teletűzdelt könyvként, mesekazetta formájában (a teljes költemény egy mesélő által elmesélve) és rajzfilmként is „megvolt”, Jankovics Marcell János vitéz-feldolgozása pedig évek múlva is ugyanolyan elemi erővel hat rám minden egyes újranézéskor, így nem csoda, hogy többek között én is

időtlen klasszikusként tartom számon.

Bár a Toldiból is készült rajzfilmváltozat, Gémes József festménytechnikával készült, főként statikus képeket használó, 1984-ben megjelent, Daliás idők című alkotása nem futott be akkora karriert mint a Jankovics Marcell-féle János vitéz vagy a Fehérlófia. Ez az alkotás is különleges, bár nehezebben befogadható, és meglehetősen sötét hangulatú a többségében vidám és derűs képeket, jeleneteket felvonultató és a humort sem nélkülöző János vitézhez képest, ugyanakkor

Arany János verssorai sem érvényesülnek benne, hiszen Szabó Gyula egyes szám első személyben, Toldi szemszögéből narrálja a történéseket benne.

Arra, hogy a Toldiból is a János vitézhez hasonló animációs alkotás szülessen, 2021 őszéig kellett várni, amikor is a legendás Kecskemétfilmnél, sorozatként készült el Arany János hőskölteményének újabb feldolgozása. A fedélzeten ezúttal is a magyar animáció nagymestere, a Fehérlófia, János vitéz, Ének a csodaszarvasról és Az ember tragédiája animációs feldolgozásaiért is felelős Jankovics Marcell állt, aki azonban már nem érhette meg utolsó alkotásának októberi bemutatóját.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

A közmédia csatornáin sorozatként bemutatott Toldiról már írtunk, és ahogy Tóth Gödri-Iringó kolléganőm fogalmazott az ajánlójában: „A Toldi egyetlen »hibája« épp az, ami a lényege, tehát, hogy sorozat.

A vasárnap esténként megnézett énekeket szeretné folytatni a néző, hisz a színes világ annyira beszippantja, hogy jó lenne nem kizökkenni belőle egy egész hétre. A Toldi lehetne akár egy egészestés animáció, a család élvezné, ott ülne miatta a képernyő előtt két-három órát is”.

Ezt mintha meghallották volna a készítők (na jó, ne túlozzunk, hiszen eleve tervben volt az animációs sorozat egészestés filmként való kiadása is, aminek premierje végül 2023 húsvétvasárnapján a Duna Televízióban volt), a Toldi végül egyben, megszakítások nélkül is nézhető lett, anélkül hogy kattogtatnunk kellene a következő epizódért, ez pedig

végre az alkotás azon verziója, amit tényleg érdemes egy leültünkben megnézni.

Még jobb lenne lesötétített moziteremben, hiszen a címében is ott van, a Toldi után a mozifilm elnevezés, de azért otthonunk kényelmében végignézve sem utolsó élmény (egyébként ingyenesen nézhető a Médiaklikk felületén).

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

250 csíkszeredai nézőnek (és remélhetőleg a későbbiekben Erdély-szerte többnek is) azonban lehetősége lesz moziban is megnézni az alkotást április 22-én, a Csíki Moziban tartandó Magyar Filmnapokon is.

Bár a Toldit Jankovics Marcell utolsó munkájaként is promózzák, de látszik rajta, hogy

a mester hagyta érvényesülni a nála fiatalabb és újabb generációkat képviselő rajzolókat és animátorokat, ő pedig mindössze a fő irányvonalakat és a sajátos kézjegyét adta az alkotáshoz.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

A végeredmény nagyban elüt például a János Vitéz és a Fehérlófia sokszor egybeolvadó, különböző motívumokban kiteljesedő animációs stílusjegyein, a Toldi mozifilm mondhatni, hogy eléggé letisztult, és a mai trendeket követi, még úgy is, hogy egyes képsorokat a kódexek iniciáléinak stílusában animáltak a készítők. Ugyanakkor

a Toldi minden archaikussága ellenére próbál a mai fiatal generációkhoz is szólni, ezért is hozhatták be Arany Jánost egyfajta szellem-mesélőként, humoros gegként, hogy a hősköltemény archaikus szövegét valahogyan ellenpontozza, és azok is kapjanak valamit az alkotástól, akit nem föltétlenül érdekel a költemény szövege, csak az animációs alkotások iránti szeretetből és rajongásból néznék meg a Toldit.

A Toldi mozifilmben minden fontos rész és karakter benne van a költeményből, ezért is közelíti a két órát a játékideje, de minden egyes jelenetre szükség van ahhoz, hogy kellő részletességgel megismerhessék a Toldi történetét azok is, akik valamilyen okból kifolyólag nem olvasták az alapművet.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

A karakterábrázolások is kitűnőek: Toldi György a sunyi, vörös, álnok kígyó archetípusa, míg Miklós az elképesztő erővel bíró siheder, aki lángoló hajkoronájával időnként a legyőzhetetlen Fehérlófiává változik (Jankovics eltéveszthetetlen stílusjegye), Lajos király a szkeptikus, de végtelenül igazságos fejedelem, míg Toldiné a makulátlan, a gyermekeiért folyamatosan aggódó özvegy. A

Toldi mozifilmben is repül a nehéz kő, öklelőzik a cseh, tombol az elszabadult bika, testvére ellen ármánykodik Toldi György, és így tovább, ahogy a költeményből ezeket a fordulatokat már ismerjük.

A film lényegretörően, és a fontos részeken elidőzve mutatja be ezeket, így az alkotás megnézése után nem lehet hiányérzetünk, hogy valami is kimaradt volna az alapmű feldolgozása során.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

Egyébként abból is látszik, hogy nem Jankovics végezte a munka oroszlánrészét, hogy őt és az animáció többi készítőt is belerajzolták az alkotásba: a toldit körülvevő lovagok arcait a legendás készítők „adják”, Jankovics pedig

biztosan ennél szerényebb volt, hogy saját magának így állítson emléket az utókor számára, így ez inkább afféle tiszteletadás lehetett a mesternek és a produkció létrehozóinak a kezük alatt dolgozó készítők részéről.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

A Toldi mozifilm összességében egy nagyon szórakoztató, és jól sikerült animációs alkotás, méltó Jankovics többi rajzfilmjéhez, és egyébként

kiváló oktató-segédanyag lehet vagy irodalomórán levetítve, vagy az olvasmányélményt kibővítve (de nem pótolva) otthon – ha már a lehetőség adott egyben – végignézve.

Ha pedig valaki moziban is meg tudja nézni, az már az ő szerencséje. A legfontosabb, hogy Toldi „dicső híre-neve” ezen alkotás révén is fennmarad – ha nem is örökre, de – az utókor számára mindenképp.

•  Fotó: MTVA
Fotó: MTVA

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.