Az ő világa a gyógynövények, az illatos virágok, a vad gyümölcsök, a fermentált zöldségek egyszerű és mégis összetett világa. Vallja, hogy ezekben rejlik vidékünk lelke. A lengyelfalvi Dakó Viola egy étterem „zöldséfjeként” mesél.
Hogy milyenek a falusi kalandok? Vidámak, dolgosak, mezítlábasak. A Csíkszentmártonban élő Potyó Juditnak köszönhetően magunk is bepillanthatunk egy háromgyermekes család kalandos, vidéki életébe. A Sasfészek Kézműves Udvarban jártunk.
Hegyre föl, völgybe le, morénás terepen haladnak a túrázók. Helyenként erősen fúj a szél, néha a hó is szállingózik, de minden nehézséget feledtetnek a földkerekség legmagasabb csúcsai. Pataki Melinda 59 évesen nemrégiben a Mount Everesten járt.
Távol a város zajától, vadregényes környezetben, egyensúlyban és békében önmagával és a világgal él Biscontini Izabella. Na persze, két-három közép-ázsiai juhászkutya jelenléte sokat segít azon, hogy a biztonságérzet is meglegyen.
Láncfűrészek hangja verte fel a csendet egy esős hétköznapi reggelen Szovátán, a Medve-tó körüli sétányon. Mint kiderült, nem fát vágnak, a kidőlt fatörzsekbe állatokat faragnak. Kicsiket, nagyokat, jól látható helyen levőket és rejtőzködőket.
Először természetfotóira figyeltem fel, az üde zöldre, a szikrázó napsütésben fölénk magasodó havasokra, a kecses virágokra. Aztán jobban szétnéztem, és megláttam azt is, amiért tulajdonképpen a figyelmembe ajánlották Kelemen Tímeát.
A horgászat azok szerint, akik űzik, kikapcsolódás, szórakozás, sport és életérzés egyben. Tapasztalt horgászt kérdeztünk, hogy hogyan kell nekifogni, mik az első lépések, ha mi is kipróbálnánk ezt a tevékenységet.
Szakkönyveket olvasott, a világhálót böngészte és nagyon mélyről előásta azt a tudást, amelyet még gyerekkorában szippantott be miközben édesanyját, nagymamáját figyelte, amint a zöldségeskertet gondozzák. Kurkó Stefánia szemet gyönyörködtető magaságyás-birodalmat alakított ki.
Zsuzsa és Albin mert nagyot álmodni, s még talán maguk sem hiszik, de a merész álmukkal nem csupán saját maguk, hanem sokak számára adnak egy biztos pontot a mindennapokban. Csíkdánfalván, a Bibó farmon jártunk.
A Gyimesbükkhöz tartozó Áldomáspatakán jártunk Sárig Attila és Simó Réka portáján: kacsát és kecskét simogattunk, jóféle házi szalámit és érlelt sajtot kóstoltunk, miközben belekóstoltunk kicsit egy más világba.
Németh János építkezési tanácsadót, a „zöld kunyhóról” elnevezett Colibaverde.ro oldal szerzőjét kérdeztük sajátos útválasztásáról, hogyan lehet a természetbe elvonulva, de mégis a világra nyitottan élni.
Minél egyszerűbben élni – ez vezérelte Kassay Csongort, amikor néhány éve tervezni kezdte a saját hétvégi házát. S noha a hétköznapokban „teljesen normális életet él”, szeretett volna egy olyan helyet megalkotni magának és a családjának, ahol lelassul az idő, ahol ki tud kapcsolódni.
Kikericsszőnyeg borítja a domboldalt, távolabb juhnyáj legel, mi is legeltetjük a szemünket az idilli tájon. Ám nem sokáig, mert a dombról hatalmas testű kutyák loholnak felénk. De szalad velük a pásztorfiú, Gyula is. Édesapjával, Jánossal legeltetnek itt.
A teáin és fűszerein túl most rá voltunk kíváncsiak, arra a nőre, aki többször is „megnyomta az újraindító gombot”, amíg eljutott a Csodakertbe. Elmesélte nekünk ezt az utat, és mi leírtuk, hogy megmaradjon az idő kifeszített vonalán.
Búza Tibor majdnem harminc éve foglalkozik sólyomtenyésztéssel. A dubaji évek után most szülőföldjén, Vajdaságban tenyészt ragadozómadarakat. 2006-ban Zentán megépült Európa legnagyobb röpdéje. Ő mesél most nekünk erről az ősi barátságról, idomítási módszereiről, tapasztalatairól.
A hetvenes években a halasági Csibi Imre hetedhét határban is híres saját készítésű gyógynövényes kenőccsel gyógyította a sebeket. Tevékenységét a hatóságok nem mindig nézték jó szemmel, de Imre bácsi tudására sokaknak szüksége volt. Hagyatékát ma leszármazottai viszik tovább.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.