A vadon kosara

Dakó Viola 2025. április 03., 08:00 utolsó módosítás: 2025. április 03., 13:54

Lassuljunk le, tegyük le a hétköznapi terheket a vállunkról és ismerjük meg jobban környezetünket a gyógynövényeken és ehető gombákon keresztül. Sorozatunk első részében a légzőszervi megbetegedések kezelésére használható martilaput és bársonyos tüdőfüvet, a gyulladáscsökkentő tyúkhúrt, az ízletes salátaboglárka levélzöldséget és az osztrák csészegombát mutatjuk be.

Dakó Viola •  Fotó: Csató Andrea
galéria
Dakó Viola Fotó: Csató Andrea

A vadon kosara című rovatban a természet szeretetére és becsülésére szeretnénk inspirálni. A modern társadalmi életünk messzire vitt minket attól, amik valójában vagyunk. Megfeledkeztünk emberek lenni, egyszerűen csak emberek, és csak rohanunk, termelünk, szorongunk. A természettel való szoros kapcsolódásunkat adtuk el pénzért, egy elképzelt biztonság és kiszámíthatóság reményében.

Elfelejtettünk vadókák lenni és a természet szerves részeként létezni. Gyere és legyél velem újra vadóka!

Lassuljunk le, tegyük le a hétköznapi terheket a vállunkról és ismerkedjünk meg jobban a környezetünk jóságos és megtartó erejével a gyógynövényeken és ehető gombákon keresztül.

Kertészmérnöknek, biogazdának és méhésznek tanultam, így ezen a szemüvegen keresztül igyekszem megcsillantani neked a bemutatott fajokat. Zöld séfként dolgoztam 2021-2025 között, helyi, erdélyi éttermekkel együtt dolgozva. 2025 tavaszán indítottam útjára kisvállalkozóként a Vadókát, elméleti és gyakorlati oktatáson keresztül igyekszem bemutatni a vadon élő ehető növényeket és gombákat.

Fontosnak tartom, hogy ne csak arról essen szó, hogy számunkra hogyan lehet jótékony egy adott faj, ezért az ökológiai rendszerben betöltött szerepéről is igyekszem mesélni.

Bármennyire is tűnjön jelentéktelennek egy kis apró virágú növényke, sokszor számunkra érthetetlen, de mégis az élővilág szempontjából jelentős szerepet tölthet be, táplálja és megtartja a környezetében élő élőlények sokadalmát. Tarts velem, olvassunk és tanuljunk együtt! A megszerzett elméleti tudást a vadonban szervezett terepgyakorlatok során mélyebb alapokra is helyezheted. Megtanulunk a medvék között biztonságosan barangolni, kisvadakat riasztani és etikusan beszerezni a vidékünkön – Székelyudvarhelyen és vonzáskörzetében – előforduló tápláló vad terményekből.

Kislánykorom óta nagy csodálattal vizsgálom a közvetlen környezetem apró szépségeit, az erkélyekről lehulló virágszirmokat, a szerelmesen egymásba kapaszkodó csigákat, a pocsolyákban megcsillanó gyermekarcokat: ezek mind vadókák. Merüljünk el és barátkozzunk meg közelebbről a tavaszi szezonban fellelhető fajok lenyűgöző és bőséges világával. Jó olvasást!

A martilapu (Tussilago farfara)

A martilapu virága •  Fotó: Dakó Viola
A martilapu virága Fotó: Dakó Viola

A korán virágzó növényeink egyike. Már március végén virágba borul, sárga élénk virágai jelzik a tavasz valódi érkezését. Érdekessége, hogy hamarabb nevel virágokat, mint ahogyan levelei kibújnának. Nedves árokpartok, bolygatott területek, szántások korai vendége. A téli álmukból ébredező méhek szorgosan látogatják virágait. Mezei rágcsálók és nagyobb növényevők, nyulak és őzek is fogyasztanak időnként zsenge leveleiből. A népi gyógyászat légzőszervi megbetegedések kezelésére használta gyulladáscsökkentő és köptető hatása miatt, de csak nagyon kis mennyiségben alkalmazható biztonságosan. A friss kutatások szerint májkárosító és DNS-károsító alkaloidokat tartalmaz, és a régi népi gyógyászati felhasználását már nem támogatják.

Számoljunk a káros hatásaival is, amennyiben rendszeresen felhasználjuk.

A májregeneráció hosszadalmas folyamat és sok más hétköznapi tevékenységünkkel is károsíthatjuk, például alkoholfogyasztással is. Összeadódnak ezek a tevékenységek, ezért inkább javasolt más gyógynövényeket alkalmazni helyette, melyek hasonló hatásúak lehetnek. Javasolt a mezei kakukkfű, útifű és ökörfarkkóró fajok. Várandósság és szoptatás ideje alatt szigorúan kerüljük kis mennyiségben történő fogyasztását is! Kezdők számára összetéveszthető a gyógyhatású gyermekláncfűvel, melynek magasabb virágszára és tőlevelei jelenléte megkülönböztetik a martilaputól.

A bársonyos tüdőfű (Pulmonaria mollis)

Bársonyos tüdőfű •  Fotó: Pixabay
Bársonyos tüdőfű Fotó: Pixabay

Kétszínű virágaival izgalmas tavaszi színfolt. A virágok idősödésével változik a színük, rózsaszín és lila virágok együttesen találhatóak a növényen, kissé ragadósak, ezért óvatosan bánjunk velük. Félárnyékos, enyhén nedves élőhelyek és tölgyesek lakója.

Kicsípkedett virágait dekorációként használhatjuk, sós és édes ételekhez egyaránt.

Rokon növényét, az orvosi tüdőfüvet gyógynövényként is felhasználják. Nálunk a bársonyos tüdőfű az elterjedt, ezeknek csak a virágát javasolt felhasználni. Az orvosi tüdőfű levelei fehér pettyesek és lehetésges fertőtlenítő és hurutoldó hatásáról közismertek. Kisgyerekként a virágok nektárját szívogattuk ki, felnőttként is csemegézhetünk belőle.

A tyúkhúr (Stellaria media)

Tyúkhúr •  Fotó: Pixabay
Tyúkhúr Fotó: Pixabay

Az egyik legkorábban gyűjthető ehető vadnövényünk, amely már kora tavasszal, sőt enyhébb teleken akár egész évben is megtalálható. Apró, élénkzöld levelei és csillag alakú fehér virágai könnyen felismerhetővé teszik. Nedvesebb, bolygatott talajon, kertekben, szántóföldek szélén, de még városi környezetben is gyakran előfordul. Lágy, enyhén friss, kissé uborkára emlékeztető íze miatt kiváló salátákhoz, pestókhoz, szendvicskrémekhez, de akár levesekbe vagy főzelékekbe is keverhetjük. Érdemes nyersen fogyasztani, hogy megőrizzük magas C-vitamin-tartalmát.

Gyulladáscsökkentő, vértisztító és enyhe vízhajtó hatású lehet, emiatt a népi gyógyászat is előszeretettel alkalmazta.

Felhasználásához gyűjtsük frissen a zsenge hajtásokat, melyeket alaposan mossunk meg. Teaként is elkészíthetjük: 1 evőkanál szárított tyúkhúrt forrázzunk le 3 deci vízzel, majd lefedve hagyjuk állni 7-8 percig. Segíthet csökkenteni a koleszterinszintet, idősebb korban kiemelten javasolt a fogyasztása. A friss növényből készíthetünk turmixokat vagy a zöld levét is kipréselhetjük gyümölcsprés segítségével, akár más alapanyagokkal keverve. Igazi vitaminbomba lehet a tavaszi időszakban. Összetévesztés szempontjából kezdők számára a porcsin vagy egyes veronikafajok lehetnek hasonlóak, de a tyúkhúr hajtásai törékenyebbek, szára belül üreges, és ha kettétörjük, egy vékony húr is megfigyelhető benne. Számos énekesmadarunk is szereti csipegetni, gerlefélék, pintyek és rigók tavaszi elesége. Tápértéke és sokoldalúsága miatt nekünk is érdemes felfedezni ezt a gyakran gyomként kezelt, de valójában rendkívül hasznos vadnövényt!

A salátaboglárka (Ficaria verna)

Salátaboglárka •  Fotó: Dakó Viola
Salátaboglárka Fotó: Dakó Viola

Népies megnevezéssel illetve papsalátaként ismeretes. Kora tavaszi megjelenésével őseink közkedvelt levélzöldsége volt, mentsük tovább a hagyományt és mi is főzzünk belőle salátalevest. Gyakran használtak tojást betétként a leveséhez, de helyette felkockázott tofut is használhatunk. Nedves, félárnyékos ligetek, patakmedrek és gyümölcsösök lakója, kizárólag virágzása előtt gyűjtsük leveleit. Apró sárga virágai is használhatóak kis mennyiségben dekorációként, sós és édes ételekkel egyaránt. A levelek idősödésével keserűanyagok és méreganyagok halmozódnak fel benne, ezért a virágzás elkezdődése után nem javasolt gyűjteni.

Hőkezelve fogyasszuk, nyersen csak a legfiatalabb levelek ehetőek és kizárólag kis mennyiségben.

Kezdőként csak a kapotnyak sokkal nagyobb méretű leveleit vélhetjük hasonlónak, más növénnyel nem téveszthető össze. Felülete mindig fényes és selymes, vese alakú és tömegesen szőnyeget alkot kedvelt élőhelyein. Gyűjtése időigényes, meditációként fogjuk fel, lelassulva kikapcsolódásként élhetjük meg. Virágzásakor döngicsélő poszméhek látogatják nektárja miatt, ezért is igyekezzünk ne összetaposni, inkább csak mellé guggolva gyűjteni leveleit.

Az osztrák csészegomba (Sarcoscypha austriaca)

Osztrák csészegomba •  Fotó: Dakó Viola
Osztrák csészegomba Fotó: Dakó Viola

Az erdők élénk dísze és a leglátványosabb tavaszi gombafajunk. Élénkpiros, csésze vagy tányér alakú termőtesteivel szinte világít a mohos, korhadó faágakon, kidőlt fákon. Már kora tavasszal, gyakran a hóolvadás után megjelenik, jelezve a természet ébredését. Ez a gomba főként nedves, árnyas erdőkben él, különösen a patakpartokon, ligetekben és lombos erdőkben, ahol korhadó fadarabokra telepszik. Gyakran találkozhatunk vele éger, juhar vagy fűzfák közelében.

Bár ehető gombának számít, ritkán gyűjtik fogyasztásra, mert állaga gumiszerű és fülre emlékeztető, íze pedig nem jellegzetes.

Egyes országokban azonban saláták vagy gombás ételek dekorációjaként használják. A népi hagyományok szerint régen szárított formában festőanyagként is alkalmazták, mivel szép vörös színét sokáig megőrzi.

Asztaldísznek használhatjuk vendégvárás esetén, de rántottához és levesekbe téve is megkóstolhatjuk.

Vigyázzunk, hogy olajban kisütésre nem alkalmas és sercenő robbanással repül ki a serpenyőből hevítés során. Hozzá nagyon hasonló faj a piros csészegomba, csak mikroszkóppal lehet őket egymástól megkülönböztetni. Vidékünkön leggyakrabban az osztrák csészegombával találkozhatunk. Sok más hasonló megjelenésű, de színben eltérő csészegomba létezik, barnák, lilásak és narancssárgák is. Ez a különleges gombafaj igazi tavaszi kuriózum, amelyet érdemes megcsodálni a természetben, sokszor vízzel telített csészéiben megcsillannak a napsugarak.

0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.