Marosvásárhelytől tizenkét kilométerre keleti irányban, a dombok között található Nyomát, az alig 450 lélekszámú kis falu. Azt feltételezik, hogy nevét arról a Moniat nevű remetéről kapta, aki valamikor a 13. vagy a 14. században egy kis kápolnát építtetett arra a helyre, ahol most az unitárius templom áll – idézte fel a régmúltat Szilágyi Szilamér lelkész. – Azt tartják, hogy az akkori, Árpád-kori kápolna a templom elődje, amelyet annak elemeit felhasználva építettek. A reformáció idején a falu lakossága unitárius, illetve református vallásra tért, többségbe kerülve az előbbiek. Így a templomot is ők kapták. A reformátusok egy kisebb fatemplomot építettek maguknak.
Ha elhagyjuk Nyomátot, Nyárádszentlászló következik, amelynek ugyancsak középkori temploma, a mai unitárius templom a falu közepén lévő dombon található. Nyárádszentlászló unitárius településként rögzült a köztudatban, de mára már nagyon megfogyatkozott az unitárius közösség lélekszáma.
Ám ennek ellenére sem tartja reménytelennek a jövőt a lelkipásztor, akinek céljai közt a gyülekezet megtartása, a gyülekezeti élet fellendítése, a fiatalok odavonzása is szerepel. A teljes cikket a Székelyhon napilap legfrissebb számának Hit-Vallás mellékletében találják meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.