Ezelőtt tizenöt-húsz évvel még fontosabb intézményvezetőket, polgármestereket, üzletembereket, vizsgázni igyekvő egyetemistákat hétköznap is nyakkendőben láthatott a székelyföldi atyánkfia, de manapság már az az érzése az embernek, hogy nyakkendőt csak akkor tesz a székely férfi, ha lakodalomba megy, Jehova Tanúja, esetleg (nagyon ritkán) munkahelyi előírás, mert éppen aznap céget látogat a nagyfőnök. Ja, esetleg temetés, de ott már nagyon ritka.
Az első és legfontosabb, hogy kötelességből ne viseljünk nyakkendőt – ha nem érezzük és nem értékeljük a jelentőségét, akkor hagyjuk békén, nem kell vesződni vele.
A nyűg soha nem jó, ha magunkra erőltetünk valamit, az olyan is. Ma már a sokan a kelet-európai parlamentekben sem viselnek nyakkendőt, lassan oda is farmerben járnak be azok, akik még járnak. Nem is azzal van a baj, hogy nem hordjuk, hanem azzal, hogy ha hordjuk, akkor nagyon mellélövünk vele.
Nagy „kedvencem” a székelyföldi nyári nyakkendő-viselet: rövid ujjú színes inggel kombinált széles és mintás nyakkendő, amely körülbelül a has (pocak) közepéig ér. Zakó nélkül, természetesen…
Na, ennél rosszabbat nehezen lehet mutatni ezen a téren. Ugyanez akkor, ha a nyakkendő keskenyebb része lóg ki az övre, a szélesebb pedig a köldököt sem éri el – ezzel mondjuk lehet játszani, mert a laza eleganciába simán belefér, de néha az az üzenete, hogy a viselőjének nem volt türelme megkötni rendesen, csak úgy odanyomta, s kész, aztán valami úgyis eltakarja. Vagy pedig egész egyszerűen nem számít, mert „jól van az úgy”.
Számtalan lakodalomban észrevehető, hogy az ing nyaka szűk, vékony, az alája begyömöszölt nyakkendő pedig ki-kilóg – hogy ezt és az ezzel járó kellemetlenséget (tokába vágó ingnyak, izzadás) elkerüljük, fontos lenne, hogy megfelelően kombináljuk a ruhadarabokat és a kiegészítőket. A klasszikus, „cápafogas” fehér vagy világoskék ing nagyon sokféle nyakkendőt „elbír”, csak kicsi szem és jóérzés kell hozzá.
A színek és a nyakkendő anyaga nagyon fontos, de egy egyszerűbb, pamut vagy poliészter nyakkendő is tud ízléses lenni, ha talál a szettbe. A selyemből, gyapjúból készült vagy kötött nyakkendőknek is megvan a helye és az üzenete, akárcsak a csokornyakkendőnek (ez az, amit „picusnyakkendőnek” hívunk), de nem feltétlenül kell hétköznapivá tenni ezeket, hadd maradjanak az ünnepekre is – ez is picit székely felfogás, igaz...? Ha azonban az ember ránéz egy olyan, selyemből készült kasmírmintás nyakkendőre, amely tökéletesen bele van variálva egy ing-zakó-nadrág kombinációba, hát legszívesebben mindig nyakkendőben járna!
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.