Az idén hét alaklommal riasztottak fulladásos balesethez a Maros Megyei Hegyimentők búvárcsapatát, a hétből három azonban a múlt héten volt, így mondhatni
a vízbefúlásos esetek száma szinte ötven százalékkal emelkedett a szezon végére.
A múlt héten Maroskeresztúron a Marosba fulladt egy 12 éves gyerek, valamint Pókán a 2-es tóban egy horgászcsapat egyik tagja lelte halálát a vízben. Még egy Brassó megyei fulladásos esethez is riasztást kaptak a Maros megyei hegyimentők, de aztán, amire elindult a búvárcsapat, a helyi vészhelyzeti felügyelősség megtalálta a vízbefúlt személy holttestét. Kovács Róbert szerint ez a szám lehet sok is, kevés is, attól függ, hogy melyik évhez viszonyítjuk, tavaly ugyanis összesen három vízbefúlt eset volt a megyében, de volt olyan év is, amikor harminc haláleset történt a Maros megyei vizekben.
Kovács Róbert szerint a legtöbb ilyen jellegű baleset a Marosban történik, ugyanis a folyóban nem egyenes a meder, gübbenők vannak, sokszor megtörténik, hogy derékig érő víz után egy-két lépéssel bennebb már négy-öt méteres víz következik. Úgyhogy a legtöbb baleset a Marosban történik, de idén Szovátán édesvízű tóba is fulladt bele valaki.
A szakember szerint a balesetek jó részét meg lehetne előzni némi elővigyázatossággal. „Az a legjobb óvintézkedés, ha az ember felméri a saját úszótudását, és ha tudja, hogy úszik jól, akkor nem megy ilyen helyekre fürödni, inkább marad a strandokon, uszodákban, ahol felügyelet van, ahol tudni lehet, mekkora a víz mélysége, ahol nem fordulnak elő váratlan helyzetek, például mélyedés, ágba beleakadás. Vagy olyan helyekre menjünk, ahol biztosra tudjuk, a meder milyen mély, és biztonságosan tudunk fürödni” – javasolja első körben Kovács Róbert. Hozzáteszi: a legtöbb baleset akkor történik, amikor váratlan szituáció elé kerül fürdőző, például bemegy, derékig ér a víz, de lép kettőt, és hirtelen bezuhan a víz alá.
– magyarázza a szakértő.
Hozzáteszi: óvintézkedés lehet még az, ha a nagy melegben felhevülünk, nem hirtelen ugrunk a vízbe, hanem előbb lehűtjük a testünket, locsoljuk magunkat a sekély vízben, s csak utána kezdünk úszni. Nagy mélységű vízbe ne ugorjunk bele rögtön, mert ezek a vizek nem átlátszóak, nem látjuk azokat az akadályokat, amelyekbe esetleg beleütközhetünk. Megtörtént például, hogy valaki egy fejest ugrott, beleütközött, belegabalyodott egy nagyobb ágba, egy fába, ami a víz alatt volt, vagy éppen beleütötte a fejét egy kőbe, s elveszítette az eszméletét – sorolja a leselkedő veszélyeket Kovács Róbert.
A hegyimentők vezetője felhívja a figyelmet, hogy egy fuldoklónak sem mindegy, hogyan segítünk, ugyanis könnyen kerülhet a segítő is bajba. „Nagyon jól meg kell gondoljuk, hogy mire vagyunk képesek. Egy fuldoklót, ha ki akarunk húzni, tudni kell, hogy az teljesen pánikban van, nem fog ránk hallgatni, egyetlen célja, hogy fennmaradjon a víz tetején, akár annak az árán is, hogy megfog minket, maga alá nyom, ránk áll, megszorít. Ha nem tudjuk a mentési procedúrát, megtörténhet, hogy mi is bajba kerülünk” – figyelmeztet., miközben rámutat, volt már olyan, hogy meg akart menteni egy fuldoklót valaki, s végül mindketten belefulladtak, de volt olyan is, hogy a fuldoklót sikerült kimenteni, s meghalt az, aki a segítségére sietett.
– tanácsolja a hegyimentő. Hozzáteszi: természetesen vannak nagyon jól úszó, felkészült emberek, akik ilyen esetekben simán megfogják és kihúzzák a fulladozó személyt, de ilyen kevés van. Ráadásul ilyen esetekben nincs idő van mérlegelni és cselekedni, másodpercek vagy maximum egy perc az időszak, amíg még közbeavatkozhatunk, ugyanis nagyon gyorsan beáll a fulladásos állapot, s az áldozat lesüllyed a víz aljára, ahol megtalálni már végképp nehéz.
„Elég két-három nagyobb korty víz, ami bekerül a légcsőbe, s ezután az ember egyszerűen nem tudja kontrollálni magát, s a víz alatt fog maradni” – magyarázza a hegyimentő, miközben hozzáteszi, ha valaki nem tud segíteni egy fuldoklónak, azért nem fogják felelőssségre vonni, azt a törvény nem várja el ugyanis, hogy bárki az életét kockára tegye azért, hogy másokat mentsen meg.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.