Betartja, amit ígér: Škoda Fabia II

Pinti Attila 2020. december 04., 17:27 utolsó módosítás: 2020. december 04., 17:29

A porosodó alkatrészek raktárából elővett részegységek ismételt felhasználására számos példa van az autóiparban – gondoljunk csak a Renault levetett „kellékeiből” összerakott Daciákra –, erre építettek hosszú időn át a Škodánál is. A Fabia első két generációjának tartósságához éppen ez volt a kulcs: a Volkswagennél már elavultnak minősített, ám éppen ezért kiforrott motorokat, erőátvitelt, fékrendszert és felfüggesztést kapott, így jelentősen csökkent a meghibásodások lehetősége.

Tömegautó – a szó pozitív értelmében. Megbízhatósága miatt mindenképpen jó választás Fotó: Pinti Attila

A Fabia II egy igazi szürke polgári kisautó, olyan, amit tőlünk nyugatabbra második vagy harmadik gépnek vettek az emberek, nálunk pedig képes volt többé-kevésbé betölteni a családi négykerekű szerepét is. Egy biztos: ez nem az az autó, amelynek fotóját a tulajdonosa beállítja a telefonján háttérképnek, hogy valahányszor lehetőség adódik rá, büszkén mutogathassa boldog-boldogtalannak.

Karakteresből unalmas

Valahol az első generáció modellciklusának felénél kezdhettek pánikolni a wolfsburgi anyacégnél, hogy a Polo-alapokon nyugvó típus kezdi beérni a németek kisautóját, ez a fajta kannibalizmus pedig nem kívánt irányba változtathatja meg az erőviszonyokat. Az ős-Fabia a szándékos butítások ellenére is karakteres autó volt – kivéve a virsligumis, fényezetlen lökhárítójú alapmodelleket –, így a nemzedékváltásnál lépni kellett. Lecsupaszították a formaterv nagy részét, amit megpróbáltak a Mininél és a Suzuki Swiftnél bevált sík „vasalótetővel” ellensúlyozni, azonban a külsőt tekintve a végeredmény elmaradt az elődtől. A Fabia II „semmilyensége” már messziről hirdette, hogy nem kínál izgalmakat. Ezt az ígéretet maradéktalanul be is tartja.

Becsukott szemmel is kiismerhető a minimalista vezetői tér Fotó: Pinti Attila

Az emberek többsége „célszerszámnak” vesz autót, ennek megfelelően az igényeket tökéletesen ki tudják elégíteni olyan alapvető kényelmi-biztonsági kiegészítők, mint a központi zár, a két első elektromos ablakemelő, a világ legegyszerűbb CD-lejátszóval kombinált rádiója, a három sima, fűtést-hűtést szabályozó tekerőgomb, a nyolc légzsák, a blokkolásgátló vagy épp a hatvan lóerős motorhoz a jeges utakat kivéve haszontalan kipörgésgátló. Ilyen szempontból végtelenül őszinte a kipróbált Fabia, nem is állna jól neki holmi színes, tolakodó érintőkijelző. Három pedál, egy műanyag váltókar, plasztik kormánykerék, két bajuszkapcsoló, kategóriájában kényelmes vezetőülés – és lehet is útnak indulni.

Nem csak praktikus, tágas is

A második generációs Fabia

legnagyobb pozitívuma, hogy nem kisautónak álcázott bunker, hanem kategóriájában tágas, teljes értékű ötszemélyes kocsi.

Enyhe sutasága annak köszönhető, hogy míg elődjéhez képest hosszában és széltében keveset gyarapodott, a magassága közel öt centiméterrel nőtt, ez pedig rányomta a bélyegét a karosszéria arányaira. Elöl széltében is elegendő a hely, hátul is leghamarabb a lábtér fogy el – amennyiben a vezető és a mögötte lévő utas is magasabb az átlagnál. Az alaphelyzetben 300 literes csomagtér az a rész, ahol a tervezők mintha szabadabban alkothattak volna: rögzítők, a kerékjáratok mögött tárolók, szatyorakasztó kampók is helyet kaptak.

A vajpuhaság kellemetlen is lehet

A kortárs Volkswagen Polóhoz képest elsősorban a „puhaság” a szembetűnő. Végtelenül könnyűre „szervózott” a kormánykerék, csak azért is érdemes két kézzel fogni, mert az egyik kéz puszta súlyától is elfordul. Ennek megfelelően az útról nincs közvetlen visszajelzés – de legalább városban pofonegyszerű manőverezni vele, méretéből adódóan is. Ugyanilyen pillekönnyű a váltókar – noha érezhetően kattan a kulisszába, de közel sem annyira határozottan, mint az „igazi” Volkswageneknél. Precízségével nincs baj, a fokozattévesztés kizárt.

Több okos megoldást is elrejtettek a csomagtérben Fotó: Pinti Attila

A hosszabb utak egyetlen igazi ellensége a pedálsor: a kuplungot alig kell érinteni, hogy benyomódjon, és a gázpedállal is hasonló a helyzet – amivel az a baj, hogy huzamosabb egyenletes haladásnál a gyenge ellenrugó miatti állandó izomfeszítéstől vagy a vádli kezd el görcsölni, vagy a sípcsont jelzi egyre kellemetlenebb sajgással, hogy jó lenne pihenőt tartani. A mindenféle erőlködés nélkül benyomható középső pedál azért érdekes, mert a fékhatás nem egyenletesen épül fel: előbb alig észrevehető a lassulás, majd egy adott ponton túl nagyot bólint a Fabia teste.

Nagy nyomaték?

A kis Škodához kínált háromhengeres benzinmotorokat a jellegzetes hangon túl az autó farán, a típusjelzés alá helyezett HTP-feliratról lehet felismerni. A magyarul is teljesen értelmetlen, de laikusoknak jól hangzó „magas nyomaték teljesítmény” (HTP – High Torque Performance) valójában 108 newtonmétert takar, ami ha nem is kimagasló, de egy hatszelepes, 1,2-es erőforrás esetében tisztességes adat. Értelemszerűen minél kisebb tömeget kell szállítania, annál jobban muzsikál, de öt személlyel emelkedőn már kellemetlenül kevéssé válik a hatvan lóerő. Ugyanennek a motornak létezik egy kilenc lóval erősebb (69), négy newtonméterrel nyomatékosabb (112), hengerenként négyszelepes (12V) változata is. A menetdinamikai különbségek a gyakorlatban elenyészők. Városban mindkét motor bőven elegendő, „hosszúban” pedig egyaránt a vállalható határon belül vannak.

Elveszik a motortérben. Nincs lényeges különbség a tizenkét szelepes változathoz képest Fotó: Pinti Attila

A Fabiára érdemes úgy tekinteni, mint egy kizökkenthetetlenül megbízható gépre, amely csak olyankor nem indul reggel, ha éjszakára bekapcsolva felejtettük a fényszórót. „Vonzereje” épp abban rejlik, hogy a kötelező odafigyelésen – előírt szervizeken, ablakmosófolyadék-utántöltésen – túl nem követel semmit a tulajdonosától – és ez mostanában egyre kevesebb autóról mondható el.

A tesztautót a csíkszeredai Car Cosmetic használtautó-kereskedés bocsátotta rendelkezésünkre (carcosmetic.ro).

Škoda Fabia II 1.2 HTP 60 LE
1.2 HTP (1198 cm³) Gyári adatok
Teljesítmény (5200 fordulat/percnél) 44 kW/60 LE
Forgatónyomaték (3000 fordulat/percnél) 108 Nm
Gyorsulás (0–100 km/óra) 16,5 mp
Végsebesség 155 km/óra
Üzemanyag-fogyasztás (város/városon kívül/vegyes) 7,8/4,8/5,9 liter
Sebességváltó ötfokozatú kézi
Hosszúság/Szélesség/Magasság 3992/1642/1498 mm
Tengelytáv 2462 mm
Nyomtáv (elöl/hátul) 1436/1426 mm
Csomagtér 300 liter
Önsúly/Megengedett össztömeg 1040/1555 kg
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
•  Fotó: Pinti Attila
Fotó: Pinti Attila
0 HOZZÁSZÓLÁS
Rádió GaGa - Hallgassa itt!
 
 

 

A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.