A praktikusságot már rég felülírta a divat, ennek is köszönhető, hogy a valódi kombikat, végtelenül tágas egyterűeket szinte teljesen kiszorították a piacról a szabadidő-autók. De annak is akad alternatíva, aki „klasszikus” családi autóban gondolkodik.
Itt a tél, aki még nyári gumiabronccsal merészkedne ki a közutakra, az legfeljebb egy gumiszervizig tegye, hogy lecseréljék – hangzik a szakértői tanács. No de mire figyeljünk, ha abroncsvásárlás előtt állunk?
A felfedezés szabadságát szinte csak üzemanyagköltségen nyújtó járművek ugyan nem olcsók, de nagyon megérik a pénzüket – egy ilyen, elpusztíthatatlan Mercedes-Benz Sprinterből Csíkszeredában átalakított mozgó otthont próbáltunk ki.
A lassan követhetetlenül népesre duzzadt kompakt hobbiterepjárók között nem lehet középszerűt alkotva labdába rúgni, sőt gyakran még az sem elég, ha kiemelkedő egy-egy típus – utóbbihoz tartozik a Kuga is, amely nem tudott piacvezető lenni.
Megőrizni és megmutatni a múlt remekműveit – ez volt a célja a csíkszeredai György Sándornak, aki a közelmúltban két, a gépjárműipar történelmének meghatározó modelljével gazdagította a gyönyörű állapotú veteránautók székelyföldi táborát.
A Toyota kisautójának nagy szerencséjére a vásárlóknál felül tudott kerekedni a manapság létező egyik legjobb, lassan „klasszikus”, sőt kuriózum kategóriába sorolható négyhengeres szívó benzinmotor és kivételes műszaki tartalom a külsőségeken.
Egy fokkal visszavett macsóssággal, leheletnyivel megnövelt méretekkel, nagyon merev karosszériával és egy rendhagyó soros hibridrendszerrel „támad” a Nissan kompakt szabadidő-autója, a Qashqai harmadik nemzedéke.
Ötvenhat év alatt több mint ötvenmillió eladott jármű – tömören így is össze lehetne foglalni minden idők legnépszerűbb személyautójának eddigi „pályafutását”. A tizenkettedik generációjához ért típus egyszerűen letaszíthatatlan a trónról.
A„kupésított” hobbiterepjárók közé érkezett a franciák Arkanája, a németekhez képest nyilván kedvezőbb áron és visszafogottabb méretben, de a divatirányzat minden követelményének megfelelve.
Az összes más típustól elkülönül, mégsem feltűnő – és ha jól megfigyeljük, a városokban szinte minden utcában láthatunk egyet belőle. A Toyota kiválóságának sikerült kortól és nemtől függetlenül bevonzania a vásárlókat.
A bohém, kreatív, klasszikus vonalvezetéstől egyre távolabbra merészkedő külsejű autók korszakát éljük, folyamatosan nő az igény az ilyen négykerekűkre – ebbe a népes táborba érkezett kicsit meg-, de nem elkésve a Toyota szubkompakt szabadidő-autója.
Kiváló autójavító és -építő szakember, kivételes tehetségű versenyző, illetve most már egy környékünkön egyedi négykerekű birtokosa is a csíkszeredai Szabó Botond. A hegyi gyorsasági bajnokságban immár egy Radical kormánykereke mögött száguldhat.
Csak idő kérdése, amíg a nagy dél-koreai autógyártók által az elmúlt évtizedekben – a remek ár-érték aránnyal és a folyamatosan javuló minőséggel – kitaposott úton haladva a Kínából érkező négykerekűek is célba érnek Európában.
Amikor babakocsit toló apák fordulnak meg utána az úton, villanyrendőrnél pedig egy gyerekekkel telepakolt kisautó sofőrje kiált át, hogy „ezt a Daciát elfogadnám”, már borítékolható, hogy hamar rá fognak harapni a romániai gyártó legújabb típusára.
A Fabiát és a Roomstert ugyan lendületesen mozgatja, de hogyan boldogul a jóval nagyobb, súlyosabb Octaviával a VW-konszern sok kritikát kapott 1,2-es turbós benzinmotorja?
Az autók minőségi módosítása, átépítése, egyéni igényekre szabása is egyfajta művészet: egy akár teljesen hétköznapi gép is – hivalkodástól mentes – kuriózummá válhat a szakszerű beavatkozást követően.
A portál ezen funkcióinak használatához el kell fogadnia a sütiket.